8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
483 gösterim
Sonsuz uykuda olan ölü değildir.

İzlanda'dan Surinam'a gidecek Perse, dokuz mürettebatıyla fırtınalı bir akşamda yola çıkar. Geminin el değiştireceği ve mürettebatın bu seferden sonra işten atılacağı söylentileri büyük huzursuzluk yaratmıştır. İçlerinden bir grup gemiye gizlice silah sokup açık denizde motoru durdurma ve şirkete rest çekme kararı almıştır. Şeytan diye bilinen mafya babasının yanlışlıkla gemiye binmesi, korkunç bir cinayet işleyen bir gemicinin sefere katılması işleri iyiden iyice karıştıracaktır. Perse adeta lanetlenmiş bir gemidir. Mürettebatı ise karanlık, korku dolu bir yolculuk beklemektedir.

"İnsanı tekrar tekrar başa döndürüp yeni korkulara salan bir roman. Heyecan ve ürperti dolu geceler geçirmek garanti."
-Der Spiegel-

"Bir kitap okumak nadiren bu denli korkutucu, karanlık ve tehditkâr hisler uyandırır... Baştan sona artan gerilim, gemide bulunanların içindeki karanlık ve kötülüğü acımasızca ortaya çıkarıyor."
-Die Welt-
(Tanıtım Bülteninden)
İlker Gülenoğlu 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şimdiye dek gerilim türünde pek çok kitap okudum ancak bu kitapta olayların gemide geçiyor olması ilgimi çekmişti. Yazar, birbirinden çok farklı karakterler kurgulamış ve gemi gibi tek bir mekânda yeteri kadar gerilim, merak, korku ve heyecan uyandırmayı başarabilmiş. Karakter ve mekân tasvirleri o kadar yerinde ve gerçekçi olmuş ki kitap boyunca kendimi kaptırıp yolculuğu sakin geçmesi planlanan ama anbean huzursuzluğun giderek arttığı o gemideymişim gibi hisse kapıldım. En başından sonuna kadar sıkılmadan okuduğum iyi kitaplardan bir tanesiydi.