Genç Okur - Sayı 86 (2020 Kasım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Genç Okur - Sayı 86
Alt başlık:
2020 Kasım
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148085003
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
“Yırtıcılığın, bencilliğin öne çıktığı ve bildik erdemlerin değer kaybına uğradığı bir gösteri çağında yaşıyoruz. Zamanımızın gözetim toplumu, seyretmeye ve seyredilmeye her şeyden daha fazla önem veriyor” diyordu Kemal Sayar bir makalesinde. İçerisinde yaşadığımız imaj çağından bahsedercesine...“İnsanlar ne der?”cümlesinin dört bir yanımızı her zamankinden daha çok kuşattığı birçağ...Bu çağın sözüm ona gerekleri ile örtüşen birşekilde gündemimize giren, sokulan yeni yetme kavramlardan biride “özgüven".
Yüce bir Yaratıcı’nın kulu/kölesi olduğu düşüncesini hayatının merkezine koymayan, O’nun kudret ve iradesinden bağımsız olduğunu düşünen ve buna bağlı olarak kendi kendisine “güvenen” kimse için pratikte “özgüven” denildiğinde ilk akla gelenler; bencillik, ukalalık, bayağılık, haddini bilmezlik, kibir ve benzeri düşük davranışlar oluyor. Ki bu da kaçınılmaz bir neticedir.
"kalbinin sesini dinle!” Reklamlarda kalp ile kastedilen nefistir esasında ve izleyicisinden/dinleyicisinden arzularının peşinden gitmesini salık verir. Henüz nefsini tanımayan-bilmeyen, iyi-kötü, doğru-yanlış, fazilet-rezilet arasındaki farkları ayırt edemeyen birisine içsesini dinlemesini tavsiye etmek, kendi kendine yetebileceğini, kimseye muhtaç olmadığını telkin etmek, ona "özgüven aşılamak”, onu ancak bencil, narsist, kural tanımaz ve haddini bilmez bir insana dönüştürmeye yarar.
Biri bizi incittiğide bunu kum üzerine yazmalıyız ki nefret etmeyelim ve bağışlama rüzgârı estiğinde onu silebilsin. Ama biri bize iyi bir şey yaparsa onu kaya üzerine kazımalıyız ki onu hiçbir rüzgar yok etmesin.
Yeryüzünün sahibi değil, emanetçisi olduğu bilincine sahip müslüman için ise merkez; Kur’an-ı Kerim’de “Ümmül Kur’a” yani “şehirlerin anası” buyrulan şehir Mekke’dir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Okur - Sayı 86
Alt başlık:
2020 Kasım
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148085003
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Rûhberûh
  • Nisa

Kitap istatistikleri