Göç Edebiyatı Doğuyu Batıya Taşıyanlar Ortadoğu Hıristiyan Arap Edebiyatçılarının Batıdaki Öncü İsimleri

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
407 gösterim
150 yıl kadar önce başlayan bir göç serüveninin öyküsü anlatılıyor elinizdeki eserde. Ekonomik, siyasal ve dini sebeplerle anavatanlarını terkederek; dilini dahi bilmedikleri topraklarda, hiç tanımadıkları bir atmosfer içinde, hayata ve kendi köklerine tutunmaya çalışan Ortadoğulu arap göçmenlerinin öyküsü... ve onların, yeni yurtlarında, bir kimlik savunması olarak da algılanabilecek, eskiye ait kimi özellikleri sinesinde barındırsa da, yepyeni bir soluk ve anlayışla oluşturduğu edebi bir akımın öyküsü... bizatihi bu akıma mensup yazarların eserlerinden faydalanılarak, bir edebiyatın doğuşunun, gelişiminin ve bugünkü durumunun serüvenidir anlatılan...

Halil Cibran'ın öncülüğünü yaptığı bu akım incelenirken Mihail Nuayme, Emin Reyhani, İliyya Maadi gibi yaklaşık 15 ileri gelen edebiyatçının yaşamı, eserleri ve edebi kişiliği tahlile tabi tutulmuş ve Göç Edebiyatı'nın nesir ve şiir alanlarındaki temel özellikleri, bu akımın din anlayışı ve ele aldığı diğer temalar mukayeseli olarak ele alınmıştır.

Sadece Arap Edebiyatı sahasında değil, Dünya Edebiyatı sahasında da önemli bir boşluğu doldurma niyetiyle kaleme alınan bu kitap, yalnızca akademik çevrelerin değil, genel okur kitlesinin de ilgisini çekecektir.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  607
 • ISBN:
  9799756698180
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Betül 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan doğanın efendisiymiş! Bu koca bir abartı ve hezeyandır. Çünkü efendilikle kastedilen yönetmektir, yönetmek değil; emretmektir, emretmek değil; dikte etmektir, dikte edilmek değil. Bugün bütün bunların arasında insanoğlu nerede?

Göç Edebiyatı, Hüseyin YazıcıGöç Edebiyatı, Hüseyin Yazıcı
Betül 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reyhani New York'a yakın bir yerde oturuyor. O da mutsuz ve yalnız. İkimiz de birbirimize şikayetlerimizi dile getiriyor, Lübnan'a özlem duyuyor ve yanıp tutuşuyoruz. Sanırım bu, sanat hastalığına yakalanmış doğu insanının hastalığıdır.

Göç Edebiyatı, Hüseyin YazıcıGöç Edebiyatı, Hüseyin Yazıcı