Irak (Sorununun Uluslararası Boyutu ve Türkiye)

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
285 gösterim
Irak Ortadoğunun Patolojik Sorunudur.

Irak,neredeyse yüzyıldır dünya gündeminden düşmedi ve uzun yıllarda düşmeyecek görünüyor. ABD,bölgedeki varlığını ekonomik politik ve askeri unsurlarıyla birlikte yıllarca sürdürecektir.

Sahip olduğu Jeopolitik, jeostratejik ve temelde Siyah Altınolarak nitelenen petrolden kaynaklanan jeokonomik özellikler, bu coğrafyayı büyük güçlerin satranç tahtasına çevirmiş durumda.Yarınından endişeli olan Irak,Türkiyenin barışa ve bölgesel istikrara odaklı olan politikalarına her zamankinden daha çok muhtaç durumda

Bu kitapta bölgenin önemini,bölgede yaşanan çekişmeleri,çatışmaları;küresel ve Türkiye dahil bölgesel aktörlerin izlediği politikaları bulacak ve yakın zamanda Türkiyeyi Irakta ve bölgede yaşanan olaylardan daha fazla etkileyen daha sıcak bir gelişmenin de olmadığını fark edeceksiniz.
murat çelik 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

IRAK-İRAN SAVAŞINDAN BAŞLAYARAK 1. Ve 2. KÖRFEZ SAVAŞLARINI,GİZEMLİ 11 EYLÜL İKİZ KULELERE YAPILAN SALDIRIYI BU SALDIRININ ARKA PLANINI VE ABD'NİN IRAK'A SALDIRI BAHANESİNE KADAR KONULAR ELE ALINMIŞ VE GÖZLEMLEDİĞİM KADARIYLA SIYASI BIR KITABA GÖRE İYİ BIR ANLATIM BİÇİMİ KULLANILMIŞ.