İspinoz

Ahmet Coşkun

İspinoz Konusu

İspinoz, cenin halindeki kardeş adayının bir kuş tüyü marifetiyle yok edilişine tanıklık etmiş isimsiz bir kahramanın kendi tarihine, daha doğrusu bebekliğine yaptığı yolculuğun öyküsünü anlatıyor. Kahramanımız, ilerleyen yaşına rağmen, bebekliğinde bakınarak da olsa tanıklık ettiği olayın etkisinden bir türlü kurtulamamıştır ve bu yüzden de, ayrıntıları anımsamak için didinip durmaktadır. Günün birinde tesadüfen bebeklik fotoğrafı ile karşılaşır ve bu sayede kısa bir trans durumu yaşar. Kardeşinin yok edilişinde araç olarak kullanılan telek, zamanla bir İspinoz kuşuna dönüşür. Kahramanımız geçmişine, bebekliğinin geçtiği o loş hole yolculuk yapmak istiyorsa eğer, artik bu kuşun kılavuzluğuna başvurmak, dahası, onunla birlikte yaşamayı öğrenmek durumundadır. Psikiyatrik yardım gerektirmeyen kafa karışıklığını, titizliği, mutsuzluğu, beklemeye tahammülsüzlüğü, çok konuşmayı bazen hepimiz yaşıyoruzdur. Ve belki de bu romanda olduğu gibi, yaşadığımız bu psikolojik durumların sebebine bir gün yardım almaksızın kendimiz ulaşabiliriz. Ahmet Coşkun, İspinoz’da, kahramanımızın bilinçdışında taşıdığı "bebeklik öyküsünü" görmeye davet ediyor bizi. Sıra dışı bir kurguyla, biraz da hayatı ve kendimizi yeniden görmemizi, dinlememizi istiyor.
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 52 dk.Sayfa Sayısı: 172Yayınlanma Tarihi: Şubat 2011Yayınevi: Telos Yayıncılık
ISBN: 9789755452593Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

İspinoz Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör

Yazar Hakkında

Ahmet Coşkun
Ahmet CoşkunYazar, Çevirmen · 6 kitap
1962 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Coşkun, tıp ve psikiyatri eğitimi gördü. Çeşitli dergi ve gazetelerde öykü, şiir ve denemeleri yayımlandı. Psikiyatri ve psikoloji alanında edebiyat ve düşünce konulu bazı dergilerin çıkarılmasında yer aldı. Yazarın daha önce yayımlanmış, yaşamlarımızdaki olası "bilinçdışı kayıp" öykülerinin izini sürdüğü İspinoz (Telos Yayınları) adlı bir romanı da bulunuyor. Uzun süredir Ahmet Balad Coşkun adıyla tanınıyor. 'Gülüşün Çürümüş Menteşesi' adlı yeni bir romanı Nisan 2019'da Nota Bene yayınevinden çıktı. Açık Radyo'da 'Anlatıdaki Hakikat' adlı programın yapımcısı. Gümüşlük Akademisi Vakfı danışma kurulu üyesi. Psikanalitik edebiyat kuramıyla ilgili anlatılarını birçok kurumda sundu ve yazıları dergilerde yayımlandı. Ayrıntı Yayınevinden 'Fransız Balkon' ve 'Acuka', Telos yayınevinden 'İspinoz' adlı romanları var.

İspinoz Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Müberra Yalçın

Müberra Yalçın

@ylcnmberra
·
23 Nisan 2020 19:41
Zaten isim dediğimiz şey gerçek hayatta bir bebek için ayrıntıdan ibaret değil midir? "Bebek" kelimesi yeterince güçlü bir isimdir bence.
24 etkileşim
Müberra Yalçın

Müberra Yalçın

@ylcnmberra
·
23 Nisan 2020 19:39
Ayrıca, bir de bakıyorsun ki bebekliğin o kadim zamanı çoktan geçmiş ve insan konuşmaya, sandalyeden inip yürümeye, yol almaya başlamış oluyor.
24 etkileşim

İspinoz İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok