Kant Estetiği

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
98 gösterim
Kant'ın doğa ve özgürlük, zorunluluk ve amaçlılık, teorik akıl ve pratik akıl şeklinde bölünmüş felsefi sistemini birlik ve bütünlüğüne kavuşturan üçüncü eleştirisi, «Yargıgücünün Eleştirisi»(1790)'dir. Bu bütünleyici halkanın kendisine dayandığı sentez ilkesi, «güzeli duyumsama yetisi»dir ve böyle olmakla da, «Yargıgücünün Eleştirisi», aynı zamanda estetiğin ilk sistematik kuruluşunu kendisine borçlu olduğumuz bir eserdir. Estetik fenomenlerin spesifik belirlenimini öne koyan bu çalışmada, bu bakımdan, daha çok Kant'ın «ilgiden bağımsız hoşlanma», «amaçsız amaçlılık» ve «dehâ» gibi kendi sistematik bağlamını aşan kategorileri üzerinde durulmuş ve böylelikle de her estetik teori için bir «temel» sağlanmasına çalışılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2007
 • Sayfa Sayısı:
  183
 • ISBN:
  9789753880060
 • Yayınevi:
  Payel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nur Banu 
04 Eyl 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Kant zor adam mıdır değil midir, bunun kararı bana kalmamış. Hoş kaç satır Kant metni okuduysam, onun 7488338929 katı şerhini okumuşumdur yani aslında ne Kant ne de Kant üzerine söylenen şeyler hakkında inceleme yapmak benim haddime değil. Sadece boşluktan faydalanan bir cahilin cesareti deyin ve geçin.
Bu kitapla özellikle estetik dersin kapsamında oldukça haşır ü neşir olduğum bir kitaptı. Kant'ın bilgi ve ahlak felsefesi arasında bir kaynaştırıcı görevi gören estetik felsefesini olabildiğince açık anlatmaya çalışmış. Kant'ta görülen fiziksel amaçlılıktan ahlaksal bir amaçlılığa geçiş sürecini ise oldukça sarih açıklamış. Çok faydası olmuştu bana, rasyonel estetiği birlikte yıkacağız Kantçığım, baumlargartenler çatlasın.