Kayıp Parça

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
379 gösterim
Bir gün mutlaka...

Amerikalı arkeolog Jessica Wilder ve çeşitli uluslardan bilim insanlarından oluşan ekibi, Gaziantep yakınlarındaki Zeugma antik kentinde yapılan kazılar sırasında müthiş bir buluntuyla karşılaşırlar. Bu, Fırat Nehri'nin tabanına gömülü bir halde binlerce yıldır orada yatan bir sandukadır.

Uzmanlar, sandukanın içinden çıkan parçaları özenle birleştirmeye başladıklarında bir kraliçenin veya belki de bir tanrıçanın olabilecek olan paha biçilemez bir mozaikle karşılaşırlar. Büyük Kommagene Krallığı'na ait bir sanat eseri olduğu düşünülen bu heykel bütün dünyanın dikkatini Zeugma'ya çekince Gaziantep birkaç gün içinde dünyanın merkezi haline gelir. Fakat hiç kimsenin bilmediği bir şey vardır ki o da bu mozaik, taşıdığı sanatsal değerin yanında çok çok daha önemli bir sırrın, tüm gezegenin kaderini değiştirebilecek bir keşfin en önemli parçasıdır.

Jeni Grossman, antik çağlardan günümüze uzanan gerilim dozu yüksek romanı Kayıp Parça ile tarih boyunca hep sorduğumuz ama bir türlü tatmin edici karşılığını bulamadığımız o en büyük sorunun cevabını veriyor: Düşüncelerimiz ayrı, acılarımız ortaktır. Ve bizi insan yapan şey de budur...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9789752114142
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Özlem Yılmaz 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitap, zeugma kazı alanlarında yapılan kazı çalışmaları ve kazıdan çıkan eserlerin (özellikle mozaiklerin) anlamlandırılmasıyla ilgili bir kitap. Bu toprakların kıymetini biz bilemiyoruz, topraklarımızdan tarih fışkırıyor neredeyse.. Nereyi kazsan altından mutlaka bir tarihi eser çıkıyor. Memleketimde neden dünya çapında bir arkeolog yetişmemiş. Gerçekten üzücü bir durum. Bizim topraklarımızdan bu kadar tarihi eser çıkar da bir ünlü arkeolog çıkmaz mı? Hep yabancılar gelmiş ve gelmekte, kazıları da onlar yapmakta..
Neyse aslında tek bir tavsiyem var. O da bu kitabın mutlaka okunması..
Kitabın sonu da aslında başından belli. Biraz aktüel takibi yapanlar, verilen tarihlerden nereye varacağınız az çok anlayacaktır zaten. Olsun yine de güzeldi.
Ben gerçekten beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz.

Keyifli okumalar...

özlem 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Son zamanlarda okuduğum en ilginç kitaplardan birisi hikayenin gerçek olması ve aynı zamanda ikiz kulelerin vurulmasına farklı bi bakış açısı getirmiş olması itibariyle okunması gereken bi kitap