Keşiş

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
108 gösterim
Keşiş, insanoğlunun en derinlerinde pusuya yatan karanlığın ele alındığı, dürüst ve cesurca ışığa tutulduğu, başından sonuna kadar sıra dışı bir zeka ile kurgulanmış bir baş yapıt!

Sayfalar arasında heyecanla yol alan okuyucuyu, kendi dünyasının gerçekliğine doğru çeken bir güce sahip! Her anlamıyla insanın dipten yükselişini ve çaresizlikle düşüşünün birbirine tuhaf ve şaşırtıcı şekilde bağlı olaylar ve karakterler üzerinden, üstelik hiç sıkılmadan okunmasına da olanak sağlıyor.

Öylesine bir akıcılığa ve sürükleyiciliğe sahip ki "Bu kitapta şeytan tüyü var!" diyenleri haklı çıkartıyor adeta! Kitabı bitirdiğinizde 19 yaşındaki bir genç adamın aklının ve kurgulama gücünün azametine hayran kalmamak mümkün görünmüyor.

Yıllar önce Korku türünün usta yazarının da Keşiş için dediği gibi;

"...The Monk roman tarzını ve tabi ki bizzat romanları- sonsuza dek değiştiren bir mucize! Böylesi bir romana sık rastlanmaz. Üstelik kitap iki yüz yaşın üzerinde ve hala sarsıcı!..."

- Stephen King '2002
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786059650199
 • Çeviri:
  İlyada Kaygusuz
 • Yayınevi:
  Fantastik Kitap
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
 21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

"Beyni şeytanlaşmış insanlara doğruyu anlatmak, suyun üstünde yürümek gibi bir şeydir..!" - Ebu Umudani -

Keşiş
Mathew G. Lewis'in kaleme aldığı bu eser, Alman edebiyatının Faust'u gibidir. Bir farkla bu eser, Faust'a kıyasla bir çok yazarın elinden geçmiş, filmlerde, tiyatrolar da konu olmuştur... Şeytandan korkmamız gerektiğini anlatan bir eserdir. Yine Faust gibi şeytan ile pazarlık vardır, ama şairane bir pazarlık değil, tam aksine roman tarzı bir pazarlık kurgusudur. Eserimizin konu aldığı olay, yüzyıllar öncesinde geçmektedir. Hristiyanlık aleminin en ilginç efsanelerindendir.

Çocukluğun da Hristiyan kilisesine bırakılan ve daha sonra orada yetiştirilen bir keşişin hikayesidir bu. Kendini bu yola ve Tarikatına adamış genç bir keşiş. Fakat bu keşiş kendini fazla büyük görüyor, ama şeytandan ise çok korkuyor ve korktuğu başına geliyor. Bir gün şeytan çıka geliyor ve onu kandırıyor. Gördüğü, hoşlandığı bir kızı şeytan ona vadediyor. Bizim keşiş buna dayanamayıp, şeytanın vadine kapılıyor ve olanlar oluyor.

Evet bu inanç benim inancıma çok ters, fakat burada bunu yargılamayacağız. Benim rahatsız olduğum bazı olaylar var, bu olayların içinde en rahatsızlık veren ise. Bu tür inançlarda kadınları melek yapanlar olduğu gibi, kadınları şeytan yapmaları da çok rahatsız edici. Hiç bir varlık melek olamayacağı gibi, bir kadının şeytan olamayacağı da apaçıktır. Bu gibi varlıkların bir cinsiyeti yoktur. Ve ne oldukları bellidir.

Bir meleğin bir kadın olamayacağının ispatı; Allah şöyle buyuruyor // Şüphesiz ahirete iman etmeyenler, meleklere dişi isimleri veriyorlar. NECM Suresi 27. ayet Bu ayette göre kızının ismini melek koyanlar da yandığı gibi, iman etmiş bir kadının da isminin melek olması düşünülemez bile... Bu eserde yine olduğu gibi bir şeytanı da İnsan yapmak, bir kadını şeytan imgesi haline getirmekte çok yanlış. Hristiyanlar genelde şeytanın, melek olduğunu kovulduğunu sanırlar. Oysa şeytan, ne melek, ne de bir insan olamaz. İşte İspatı Allah şöyle buyuruyor; // Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rab'binin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir! KEHF Suresi 50. ayet İblisin yani bizim şeytanın cinlerden olduğunu Allah gayet açık söylüyor. Maalesef bu inançlar düzeltilmesi gereken yanlış inançlar.

Birde kitapta şeytandan korkmak var! Oysa insan neden şeytandan korksun ki, asıl korkulması gereken Allah'ın azabı iken! Bununda ispatı yine Kur'an da Allah şöyle buyuruyor; // İşte o şeytan, ancak kendi dostlarını korkutur. Şu halde, eğer iman etmiş kimseler iseniz onlardan korkmayın, benden korkun. ÂLİ İMRÂN Suresi 175. Ayet Bu inançlar temelde bizim inançlarımıza ters.

Bu eserde şeytandan korkan ve onun himayesine giren, Türlü türlü kötülükler yapan bir keşişle karşı karşıyayız. Şeytan onun tüm inancını ve her şeyini sömürüyor. Kurgusal olarak belki güzel olabilir, fakat inanç bakımından yanlış. Ben kendi adıma bilgi edinmek için okudum. Kimseyi inançları için yargılamıyorum. Bu benim inancım, benim düşüncem. Benimle herkes aynı fikirde olmaya bilir. Olması da zaten gerekmiyor. Her konuda bilgi edinmek isteyen okurlar için yargılamadan okuna bilecek bir eser. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Kitaptan 2 Alıntı

arzuhalci 
 17 Şub 08:58 · Kitabı okuyor

Zavallı Matilda! Aşığının hatırı için erdemlerinden vazgeçmişti ve hor görülmesinin tek nedeni, fazlasıyla aşık olmasıydı.

Keşiş, Mathew G. Lewis (Sayfa 289 - undefined)Keşiş, Mathew G. Lewis (Sayfa 289 - undefined)