1000Kitap Logosu
Kim Korkar 21. Yüzyıldan

Kim Korkar 21. Yüzyıldan

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
5.3
17 Kişi
43
Okunma
6
Beğeni
426
Gösterim
138 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 3 sa. 55 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · NTV Yayınları · Eylül 2008 · Karton kapak · 9786055813031
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle "yeni uluslararası düzen"in başlangıcı ilan edilmiş olsa da, dünya tam bir düzensizlik içinde görünüyor. Özellikle Ortadoğu'daki krizler (Irak, İsrail-Filistin çatışması), şiddetin ve güvensizliğin yayılması kamuoyunda telaşa yol açtı ve gelecek hakkında karamsar yaklaşımları besledi. Artık "21. yüzyıldan korkmak" mı lazım? Böyle bir soruya net bir şekilde cevap vermenin elbette hiçbir anlamı olmayacaktır. Buna rağmen, soğukkanlılığı korumanın ve bundan böyle hangi uluslararası sistemde yaşadığımızı anlamanın gerekliliği ortada. Güçlerin yeni hiyerarşisi, devlet dışı aktörlerin rolünün onaylanması ("11 Eylül" saldırılarıyla dikkat çekici şekilde kendini gösterdi), tüm insanlığı ilgilendiren sorunlar hakkında uluslararası uzlaşmalar (uluslararası ceza yargısı, sürdürülebilir kalkınma), "sınırsız" kamusal sahnenin sağlamlaştırılması vs. Tüm bunlar yükselen uluslararası sistemin en görünür özellikleri. Bununla birlikte, bu sistemin kuralları belirlenmiş değil ve büyük ölçüde tanımlanmayı bekliyor. Bu çok sağlam 14 makalede (bazıları ilk defa yayımlanıyor, bazıları daha önce ekonomik ve jeopolitik yıllık L'état du monde'da yayımlandı), yazarlar bu yeni durumu inceliyor ve yeni bir dünyanın koşullarını araştırıyor.
21 yılın başında sorumluluklara sahip uluslararası karar mercii,soğuk savaş'ın çocuğudur. Dengellenmiş düşmanlık ilişkisi uluslararası ilişkiler düzenliyordu. Güç dengesi barış'ın,genelleşmiş bir. savaşsızlik ilkesinin temel etkeniydi korunma ve ulusal güvenlik ihtiyacı, ittifak şekillerini belirliyordu.
1
7
Bugün uluslararası ilişkiler,kurumsal mantıklara uyum sağlamakta,çatışmaların çözümündeki klasik kurallara itaat etmekte ve pratiği hukuka tabii kılmakta çok zorlanıyor. çünkü korku, aşağılanma ile beslenen toplumsal beklentilere bağımlı bulunuyor ve devlet stratejilerinden ayrılıyor,giderek karmaşık bir hal alıyor ve gücü iktidarsız kılıyor
1
2
Uluslararası şiddet sahneden kaybolmadı tersine çok taraflılığın,denge oyunlarının, caydırmanin etkisiyle eskiye göre daha kapsamlı oldu. büyük ölçüde denetim altında olan bu şiddet,bugün toplumsal nitelikli yeni bir uluslararası şiddet tarafından aşildı. toplumsal şiddet, bütünleşme eksikliğinin kalkınmanın başarısızlıkların madde tatminsizliklerin mantıki sonucudur.
2
dünya sahnesinde devlet birey uzerinde uzun süreli ve kararlılıkla harekete geçirebilecek tek merci değil. ulusotesi ag tarafından yapılan,çıkarcı çağrı ve dinsel etnik girişiminin başarısını sağlayan kimlik çağrısıyla vatandaş bir arada olmalı. devletin meşrulugu yeni hareketlilik biçimleriyle uyum kapasitesine bağlı.
2