Kuantum Tanrı'nın Nefesi mi? Aklın Sesi mi? Neyin Nesi?

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
25 gösterim
Düşünmek, nedenlerin, nasılların arkasına takılmak, yani özgün bilgi üretmek, bilginin her türlü değerin üstüne çıktığı günümüzde, fikir işçileri denilen yeni bir sosyal sınıf yaratmıştır. Apple, Samsung, IBM, Intel, Microsoft gibi dünyaya ekonomisine yön veren dev kuruluşlar, bu yeni sosyal sınıfın kontrolüne girmiştir. Bill Gates işe başladığında, sizin gibi, Afrika'da Safari yapacak parası yoktu, şimdi dünyanın en zengin adamı. Apple markasını yaratan Steve Jobs, özgün düşünmenin ekonomik değere nasıl dönüştüğünü kanıtlayan bir teknoloji ikonu oluverdi. Bütün bu gelişmelerin motoru kuantum kuramıdır. Yirminci yüzyılın en önemli entelektüel başarısı olan kuantum, yirmi birinci yüzyılın dinamiğini belirleyen bir efsaneye dönüştü. Cengiz Yalçın, kitabında sizleri bu efsanenin mantığı ile tanıştırıyor. Karmaşık sandığınız günümüz teknolojilerinin nasıl basit olayların nedenlerini düşünerek yaratıldığını hayretler içinde görecek, bilgisayar ekranına bile başka gözle bakar olacaksınız.
Cengiz Yalçın kuantum kuramını herkesin anlayabileceği en yalın biçimde açıklamakla kalmıyor, günümüzde ve gelecekte günlük hayatta yansımalarını da ortaya çıkarıyor. Kuantum: Tanrının Nefesi mi? Aklın Sesi mi? Neyin Nesi? ufuk açıcı ve düşündürücü bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055069667
 • Yayınevi:
  Akılçelen Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ali Rıza MALKOÇ 
30 Oca 19:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap inceleme Yazısı

Kitap adı: Kuantum
Yazarı. : Prof.Dr. Cengiz Yalçın
Yayınevi : Akılçelen
Sayfası. : 200
Fizik deyince aklıma, 1980 yılı teknik lise elektrik 2 de okurken, anadolu liselerinde bile okutulmayan, 17 dersimizin yanında bize layık görülen ve görkemi ile çantamıza bile sığmayan, korkulu rüyamız PSSC FİZİK kitabı gelirdi. Ki 200 sayfalık kuantum kitabını okuyana kadar.
Benim gibi sosyal yöne daha yatkın okurlara biraz ağır gelse de okunmasını önereceğim bir kitap. Bilime, inanca, felsefeye, yaşamı sorgulamaya faydası dokunacak ve bakış açınızı güçlendirmeye katkı sağlayacak bir eser.
Fizik, kimya ve matematik olmadan; elektronik endüstrisi olamayacağını, yazılım olmadan da elektroniğin topal kalacağını daha iyi kavrayacaksınız.
Fizik ile felsefe yapılabileceği, yaşam felsefesi üretilebileceğini, rüyamda görsem inanmazdım.
Fakat kitabı yazan, fizik bilimine ömrünü vermiş prof.Dr. Cengiz Yalçın olunca, önyargılarınızı kırıyorsunuz.
Gerçek nedir, nasıl ulaşılır? Sorusuna da iyi bir mercek tutulmuş.Bilimsel yöntemin gereği, yeri ve önemi bu kitapla daha iyi anlaşılıyor.
Zaten kitabının, 200. Son sayfasında okurlara şöyle sesleniyor yazarımız :
"Başınızı ağrıttım ve kafanızı karıştırdıysam ne mutlu bana. Anladıklarına inan, inandıklarını anlamaya çalış"
Kuantum teorisi, fiziğin manevi yönü, ruhu gibi. Madde, ışın ve dalgalar arasındaki ilişkiler üzerine kurulu.
Bu kitapla başladım, okuma sırası bekleyen bir tane daha var.
Bizden önermesi.
30.01.2018
Ali Rıza Malkoç