·
Okunma
·
Beğeni
·
775
Gösterim
Adı:
Melodi
Baskı tarihi:
2 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050829037
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Dans eden bir kaktüsün fırtınadan sakladığı çocuk…

Melodi’nin öğretmeni tüm sınıfa rengârenk saksı çiçekleri hediye ederken, ona bir kaktüs vermek zorunda kalır. Yani dikenli, çiçeği bile olmayan o garip bitkiyi… Bir kaktüsün nesi güzel olabilir ki?

Sonra bir gün... Fırtınalı bir gece...

Melodi hiç ummadığı bir anda kaktüsüyle yüzleşmek, onunla gerçek anlamda tanışmak durumunda kalır ve her şey değişir.

Melodi, görünenin ötesindeki güzellikleri görebilmemizi sağlayacak sımsıcak bir sevgi hikâyesi.

Biraz sevgi hepimize iyi gelecek!
64 syf.
·Beğendi·10/10
Çünkü insanların büyük bir bölümü, birçok güzelliği göremezdi. Büyük bölümü, birçok güzelliğe dokunamazdı. Onlar, birer uyurgezer gibi, geçip giderlerdi güzelliklerin yanından. (Hasan Ali Toptaş)

Mini minnoş, sımsıcak, sevgi dolu bir hikâye ve sevimli karakterimiz Melodi.

Melodinin öğretmeni tüm sınıfa rengarenk saksı çiçekleri hediye ederken, ona bir kaktüs vermek zorunda kalır. Yani dikenli, çiçeği bile olmayan o garip bitkiyi. Bir kaktüsün nesi güzel olabilir ki?

Yazar sevgiyi çok güzel anlatmış, bence sevgi dış görünüşe göre hareket etmemektir. Kaktüsleri zaten severdim ama bu kitaptan sonra her kaktüs bir koruyucu benim için, bizi dikenleriyle kötülüklerden korumaya çalışan bir koruma gibi. Kitapta sevgili kızımız Melodi'nin bahar heyecanını ve kaktüsle olan dostluğunu okuyoruz. Baştan sona kadar yüzümde bir tebessüm ile okudum. Melodi'nin ailesini de ayrı bir sevdim özellikle de büyükannesini o kadar tatlıydı ki. Kitabın içindeki çizimler de çok güzeldi. Çocuklarınıza/ kardeşlerinize okuyabileceğiniz çok tatlı bir hikaye kitabı, mutlaka tavsiye ediyorum. / Dans eden bir kaktüsün fırtınadan sakladığı çocuk...
64 syf.
·6 günde
~~Melodi|Anıl Basılı~~
•Kitabın başında Hasan Ali Toptaş’tan yapılan alıntı “Çünkü, insanların büyük bir bölümü, birçok güzelliği göremezdi.Büyük bölümü, birçok güzelliğe dokunamazdı.Onlar, birer uyurgezer gibi, geçip giderlerdi güzelliklerin yanından.“ okuyacağınız hikayenin güzelliğine dair bir ipuçu verir nitelikteydi.
•“Melodi” kitabı; sımsıcak, insanın yüzünü gülümseten, sevgi dolu bir hikâyeden oluşuyor. Tatlı bir kız çocuğu olan kahramanımızın adı Melodi.
Melodi’nin baharın gelişine dair heyecanını, kaktüsü ile yaşayacağı günlerin macerasını okuyacaksınız.
•Ben öğrencilerimle okudum ve hepsi çok beğendi. Şimdi sınıfımızda hepsinin bir kaktüsü var.
Kitaptan Alıntılar:
•Biraz sevgi hepimize iyi gelecek...
•Umut, hep burada, yanımızda...
Bazen gökyüzünde bazense ona gülümseyen sizlerin gözlerinde.
•Sevgi, korkuya galip gelmişti
•Bazen duyduğun şeyler seni yeterince mutlu etmez. Onları görmen ya da hissetmen gerekir. Gökkuşağını görmeden hangi renklere sahip olduğunu bilemezsin
•Sevgi bazen hiç umulmadık bir yerden gelir, Melodi. Bazen bulutların arkasından çıkmasını beklersin, ama o içimizde bir yerdedir. Herkes kendi gökkuşağını içinde taşır. Yağmurdan sonra güneşi görmek yeterlidir.
•Umut, tüm canlıların ortak ülkesidir
64 syf.
·Puan vermedi
Harika bir çocuk kitabıyla geldim. Anıl Basılı'nın kalemiyle tanıştığım için çok mutluyum. Melodi'nin kurgusu, alt metni, çok başarılı.
8-9 yaş çocuklar için uygun olan bu kitabı okuduktan sonra kaktüs alasım geldi. Resimleri de hikayeye uygun ve güzel çizilmiş. Bence çocuklar bu kitabı çok sever. Şu alıntının güzelliğine bakar mısınız: "Sevgi bazen hiç umulmadık bir yerden gelir, Melodi. Bazen bulutların arkasından çıkmasını beklersin, ama o içimizde bir yerdedir. Herkes kendi gökkuşağını içinde taşır. Yağmurdan sonra güneşi görmek yeterlidir..." Çiçek gibi olan bu kitabı mutlaka okumalısınız.
64 syf.
·9/10
”Çünkü insanların büyük bir bölümü, birçok güzelliği göremezdi. Büyük bir bölümü birçok güzelliğe dokunamazdı. Onlar birer uyurgezer gibi geçip giderlerdi güzelliklerin yanından.” Kitaba öyle bir giriş yapmış ki @anilba hikayenin ne kadar güzel olduğunun fragmanını vermiş adeta.
Çocuk kitaplarını okumayı oldum olası sevmişimdir. Sevginin aslında içimizde olduğunu, güzel bakarsak güzel şeyler görebileceğimizi... Kısacası sevmeyi, sevgiyi, sevginin gücünü çocuklara sımsıcak bir hikaye ile anlatmaya çalışan @anilba nın bu kitabını çok ama çok sevdim. Çizimlerin de bir o kadar güzel olduğuna değinmeden geçemeyeceğim. ️ Anıl Basılı
64 syf.
·Puan vermedi
Melodi #starkyorumluyor
Yazarın cümlelerine sarılabiliyor muyuz Melodi’nin kaktüsüne sarılışı gibi? Bu kadar sevgi dolu bir kitap daha var mı?
Balino’dan hayal edince hayallerimizin gerçekleşeceğini öğrendik, Melodi’den ise sevginin mutluluğun tüm kapılarını açtığını. Çünkü sevince her şey güzelleşir. Kaktüs çiçek açar, Melodi’nin suratında güller... Melodi sevgisiyle o bakımsız kaktüsüne hayat verir ve ödül zamanı geldiğinde herkesi şaşırtır. Çünkü sevdiğinde vazgeçmemeyi de öğrenirsin.
Temanın sevgi oluşu, bir çocuk kitabında olması gereken en iyi şey değil mi? Dünyanın sevgi dolu yeni bir nesille tekrar inşa edildiğini bir düşünsenize. Her şey mükemmel olmaz mıydı? Ailede yansıtılan sevgi de çok güzeldi. O ponçik büyükanneyi yerim zaten. İki farklı kuşak arasındaki sevgi ilişkisi çok güzeldi. He bu arada çizimleri söylemeden geçemeyeceğim. Sıcacık, çok ponçik, tatlı mı tatlı o çizimler, kitabı sevmek için bir başka sebep. Anıl Basılı’nın kalemini çok seviyorum ve Balino’yu sevenler, Melodi’yi de çok sevecekler. O zaman hepinize tatlış okumalar...
64 syf.
·1 günde
Anıl Basılı'nın ikinci kitabı yine sevgiyi mükemmel bir dille anlatmış. Çocuk kitabı olabilir ama herkesin okuyup o çocuksu sevgiyi hatırlaması gerekir diye düşünüyorum. Sevgi herşeyin başlangıcıdır. Ve sayfalardaki muhteşem çizimler için de Can Tuğrul'a teşekkürler.
64 syf.
·Puan vermedi
Efendim sizlere çizimlerine ayrı,hikayesine ayrı,ana karakterine ayrı bayıldığım bir kitaptan bahsetmek istiyorum;MELODİ
Kitabın hikayesini birçok sayfada görmeniz kuvvetle muhtemel.Fakat görmeyenler varsa birkez de ben bahsedeyim:Melodi,tatlı mı tatlı bir kız çocuğudur.Baharın ilk gününü neşe içinde karşılamıştır.Okula gidince öğretmeninin de bu günü kutlamak için herkese çiçek hediye edeceğini görünce çok sevinir ve heyecanlanır.Ne var ki bizim ufaklığa verecek çiçek kalmaz.Üzüldüğünü gören öğretmeni,cam kenarında bir tarafı çürümüş,toz içindeki bir saksıda bulunan kaktüsü Melodi'ye verir.Tüm çocuklara 1 ay sonra çiçekleri geri getirmelerini,son hali en güzel olan çiçeğin sahibine bir hediye vereceğini söyler.O andan sonra Melodi dünyanın en şanssız çocuğu olduğunu düşünmeye ve kaktüsten nefret etmeye başlar.Ailesinin söyledikleri de kaktüs hakkındaki düşüncelerini değiştiremez.Bir gün hiç beklemediği bir şey olur ve o andan sonra kaktüsünü sevmeye başlar.
Ben çocukların kitap okuyarak bazı değerleri kazanabileceklerine inananlardan değilim maalesef.Çocukların ancak ailelerinden gördükleri iyi ve kötü huyları kazandıklarını düşünüyorum.Çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz davranışları önce biz büyüklerin kazanması gerektiğine inanıyorum.Bu sebeple çocuk kitaplarının okunmasını,büyürken unuttuğumuz güzel davranışların yeniden hatırlanmasını,uygulanmasını önemsiyorum.Çocuklarımıza da güzel davranışları ancak böyle kazandırabileceğimize inanıyorum.
Sevmenin,emek vermenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu,görünenin ötesindeki görünmeyen güzellikleri görebilmeyi,zorluklarla yüzleşmeyi,onlarla başa çıkabilmeyi,sonrasında duyulan gururu yeniden hatırlamak istiyorsanız bu tatlı,küçük kızın hikayesini okuyun efendim.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ve büyük bir merakla okumaya başladığım kitabım bitti, evet bir çocuk kitabı ama o kadar güzeldi ki Melodi'nin sevgisine ortak olmak isterseniz şiddetle tavsiye ederim ben çok sevdim Melodi'yi sizlerde çok seveceksiniz eminim okuyun okutun hatta alıp çocuklara hediye edin.Yazarında dediği gibi "bir çocuğa en güzel hediyenin kitap olduğunu düşünüyorum."
64 syf.
·Beğendi·10/10
Melodi'nin kaktüs ile tanışma hikâyesi travmatik bir olaymış gibi görünse de neticesinde sevginin tüm olumsuzlukları ortadan kaldırabilme gücüne şahitlik edeceğiz. Sımsıcak, samimi ve çocuklarımızı yormayacak bir anlatıma sahip bu kitap. Her sayfasında bir mesaj vereyim kaygısı olmayıp, kurgunun arasına serpiştirilen mesajlarıyla eminim çocuklarımızın kalbinde taht kuracaktır. Anıl Basılı'nın hayalperest dünyasından çıkıp, oradan da çocuklarımızın kalbine bir heyecan, yüzüne bir gülümseme olarak yayılacak bu kitabı muhakkak edinin arkadaşlar. Ben çok beğendim sizlere ve çocuklarınıza da tavsiyemdir :)
Sevgi bazen hiç umulmadık bir yerden gelir, Melodi. Bazen bulutların arkasından çıkmasını beklersin, ama o içimizde bir yerdedir. Herkes kendi gökkuşağını içinde taşır. Yağmurdan sonra güneşi görmek yeterlidir.
“Çünkü insanların büyük bir bölümü, birçok güzelliğe göremezdi. Büyük bir bölümü, birçok güzelliğe dokunamazdı.
Onlar, birer uyurgezer gibi, geçip giderlerdi güzelliklerin yanından.”

(Hasan Ali Toptaş/Ben Bir Gürgen Dalıyım)
Anıl Basılı
Sayfa 7 - Timaş Çocuk

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Melodi
Baskı tarihi:
2 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050829037
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Dans eden bir kaktüsün fırtınadan sakladığı çocuk…

Melodi’nin öğretmeni tüm sınıfa rengârenk saksı çiçekleri hediye ederken, ona bir kaktüs vermek zorunda kalır. Yani dikenli, çiçeği bile olmayan o garip bitkiyi… Bir kaktüsün nesi güzel olabilir ki?

Sonra bir gün... Fırtınalı bir gece...

Melodi hiç ummadığı bir anda kaktüsüyle yüzleşmek, onunla gerçek anlamda tanışmak durumunda kalır ve her şey değişir.

Melodi, görünenin ötesindeki güzellikleri görebilmemizi sağlayacak sımsıcak bir sevgi hikâyesi.

Biraz sevgi hepimize iyi gelecek!

Kitabı okuyanlar 108 okur

  • Defne Kılıç
  • Esra ILGIN
  • Merve Arasoğlu
  • Zeynep Aksu
  • Yase
  • zehrâ
  • BUĞRA AVŞAR
  • Eren Metin
  • Şeyda
  • Esra Kılınç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%68.5 (37)
9
%14.8 (8)
8
%5.6 (3)
7
%0
6
%1.9 (1)
5
%1.9 (1)
4
%1.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%5.6 (3)