Mustaine: A Heavy Metal Memoir

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
25 gösterim
New York Times Bestseller

Founding member, singer, and lead guitarist of Metallica and Megadeath shares the ultimate, unvarnished story behind his involvement in the rise of two of the world’s most influential heavy metal bands in history.

Dave Mustaine is the first to admit that he’s bottomed out a few times in his dark and twisted speed metal version of a Dickensian life. From his soul-crushing professional and artistic setbacks to his battle with addiction, Mustaine has hit rock bottom on multiple occasions. April 1983 was his lowest point, when he was unceremoniously fired from Metallica for his hard-partying ways. But, what seemed to be the end of it all was just the beginning for the guitarist.

After parting ways with Metallica, Mustaine went on to become the front man, singer, songwriter, guitarist (and de facto CEO) for Megadeath—one of the most successful metal bands in the world. A pioneer of the thrash metal movement, Megadeath rose to international fame in the 1980s, and has gone on to earn seven consecutive Grammy nominations for Best Metal Performance.

In this outrageously candid memoir, one of heavy metal’s most iconic figures gives an insider’s look into the loud and sordid world of thrash metal—sex, drugs, and rock n’ roll included.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  346
 • ISBN:
  9780061714375
 • Yayınevi:
  It Books
 • Kitabın Türü:
Aykın Arda Dilek 
 01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yolu metal, hatta rock müzikle kesişmiş herkesin bildiği kült gruplardan Metallica ile kıvılcımlanan bir efsanenin günümüzde Megadeth ile devam eden muhteşem hayat hikayesi: Dave Mustaine.

Hırçın olduğu kadar dahi, dokunulmaz görüntüsünün altında hiç sevilmemiş bir erkek çocuğu kadar kırılgan bir adam. Kariyerini yıllarca tek bir hedef üzerine kurmuş, bunun için yaşamış biri. Kovulduğu gruptan daha büyük, daha iyi, daha hızlı ve daha metal olmak!

Biyografi bununla sınırlı değil elbette. Genç Dave'in Voodoo ile ilişkisini, ailevi problemlerini, karatede sahip olduğu siyah kuşağını, uyuşturucu açlığını, grup üyeleriyle (tiranlığının köleleri mi demeli yoksa?) yaşadığı demokratik(!) görüş farklılıklarını, sol elini bir daha kullanamayacağını ve kariyerinin sona erdiğini öğrendiği sağlık problemini, Tanrı'yla ilgili zıt kutuplardan filizlenen görüşlerini, evliliğini, çocuklarını, Arizona'yı ve çok daha fazlasını da oldukça etkileyici bir dille anlatmış Mustaine.

Okuyucusunun rock/metal dinleyip dinlemediğine, Megadeth mi döver Metallica mı tayfasından olup olmadığına bakmadan her kesimden insanı saracak bir hayat ve incitilemez görünen bir adamın içindeki çocuğun o hayatla tükenmeyen savaşının öyküsü. Bitirdiğinizde bir biyografi okumuş değil, 40'larına kadar olgunlaşmamış, ilham verici ve savaşçı karakterde bir arkadaş edinmiş gibi hissedeceksiniz.