O Günden Bu Güne

·
Okunma
·
Beğeni
·
71
Gösterim
Adı:
O Günden Bu Güne
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
688
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
1902 yılında İstanbul'da Beyazıt semtinde dünyaya gelen sanatçı Miralay Hasan Rıza Bey ile saffer Hanımın beşinci çocuğudur.Alman Ticaret mektebinde öğrenci iken Darülbedayi-i Osmani Tiyatro mektebi'ne başvurdu.Öğrenciliğe kabul edildi ve figüranlığa başladı.Bu arada 1.dünya savaşı başlamış ve Alman mektebi kapanmıştı.Genç Vasfi Rıza bu durumda sanayi-i nefise mektebi alisi'ne sınava girdi.
Bu öğrencilik yılları sırasında tiyatroda kendini göstermiş ve başrollere çıkmaya başlamıştı.Bu nedenle iki yıl kadar sonra öğrenciliği bırakmak zorunda kaldı.ve darülbedayi kadrosuna 57 yıl kalmak üzere yerleşti.
Tiyatro sevgisi onun bir yandan da dünya tiyatrolarını görerek öğrenmek ve incelemek isteğini çoğaltıp duruyordu.Uzak Doğu hariç Rusya'dan Amerika'ya kadar bütün ülkeleri gezdi.Tiyatro ve film stüdyolarında incelemeler yaptı.
ilk mizah öyküsü 1923 yılında Tercüman-ı hakikat gazetesinde çıktı.O günden bu yana Türkiye'de yayınlanan çeşitli dergi ve gazetelerde makale,eleştiri ve mücadele yazıları yayınlandı.Çeşitli yazı ve röportajları ile 3 büyük seyahatnamesi basıldı.
Adaptasyonunu yaptığı eserleri sahneye koyarak başladığı rejisörlük çalışmaları son zamanlarına kadar sürdü.Şehir tiyatrolarındaki son görevi "genel sanat yönetmenliği" idi.
Kurulmasında,yıkılmamasında ve özellikle yaşamasında büyük çabaları olan Şehir tiyatrosundan 1975 eylül ayında yaş haddi nedeni ile emekliye ayrıldı.
O Günden Bu Güne'yi okuyanlar