Örümcek Kral'ın Kızı

6,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
390 gösterim
Örümcek Kral'ın Kızı, Nijerya'nın çelişkiler ve zıtlıklar kenti Lagos'un çarpıcı atmosferinde yaşanan ve kentin tüm çalkantısını taşıyan modern bir Romeo ve Juliet öyküsü. Bir yanda, ultra-zengin bir ailenin, lüks içinde yaşayan 17 yaşındaki kızı; diğer yanda ise, hayatını kentin caddelerinde kazanıp yoksulluğun ve şiddetin pençesine düşmüş bir semtte yaşayan, 18 yaşındaki yakışıklı seyyar satıcı.

Tanışıyorlar, âşık oluyorlar... Fakat bu, klasik "zengin kız - fakir oğlan" öyküsü değil. Bu yüzden, hayatta hiçbir şeyin göründüğü gibi olmayabileceğine tanıklık etmek için, öykünün sonuna kadar sabretmelisiniz.

Chibundu Onuzo, İngiltere'de yayınlandıktan hemen sonra Dylan Thomas ve Desmond Elliott edebiyat ödüllerine aday gösterilen bu ilk romanı ile toplumun yozlaşan değerlerine, önyargılarına ve ikiyüzlülüğüne sert bir eleştiri getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786053743729
 • Orijinal Adı:
  Spider King's Daughter
 • Çeviri:
  İlke Haydaroğlu
 • Yayınevi:
  Final Kültür Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nevra Yıldız 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kitabı bir gün denilebilecek bir sürede okudum. Kitabın başında yazarın öz geçmişinde 17 yaşında yazmaya başladığı yazıyordu. Kitabı okudukça ergen edebiyatını sergileyen bir kitap kanısında vardım. Bazı yerlerde yazım dili yerine konuşma dili kullanılarak bu anlam pekiştirilmişti. Bunun beni rahatsız ettiğini söyleyebilirim.(diil/ değil vs.) Kitap edebi değeri yoğun olmadığından akıcıydı. Okudukça kitaptaki ergen izlenimi silindi ve güzel bir kurguya dönüştü kitap.
Kitap iki kişinin dilinden anlatıyor biri 17 yaşındaki zengin kız Abike ve diğeri de babasının ölümünden sonra iflas edip satıcılık yapan 18 yaşındaki satıcı. İkisinin arasındaki aşk ve Kıymetli Ablanın hikayesinden başlayarak gizemli bir olaya dönüşüyor. Kitabın kurgusu yazarın yaşı itibariyle başarılıydı. Yazarın başka kitabı çıkarsa okumayı düşünüyorum.