Otuz Üç Yıllık Mücadele ve Sürgün

5,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
40 gösterim
Malumunuz olduğu üzere, Sultan ikinci Abdülhamid Han'ın çocukluk, şehzadelik, padişahlık sonrası sürgüne gönderilişi ve ölümüne kadar geçen sürede Osmanlı tarihinin en dikkat çeken, en çok eleştirilen, bazı kesimlerce hiç mi hiç sevilmeyen, üzerinde en çok tartışılan otuz üç yıllık dönem, imparatorluğun en zor yıllarıdır.
Üç kıtanın son Hakan'ı ve dahi sürgün'ü ikinci Abdülhamid'in saray ve harem yaşamına değin uzanan geniş zamandaki yaşamı, elinizdeki kitabın ana temasını oluşturmaktadır.
Osmanlı tarihinin hiçbir devrinde görülmemiş derecede zorluk ve imkansızlıklar içinde tahta çıkmış, iktidarın hemen ilk yıllarında 93 Harbi'nin ve İngiliz siyasetinin baskınlığı altında kalmıştır.
Sultan ikinci Abdülhamid'i kimler neden ve niçin tahttan indirmek istiyorlardı. Kendisini imparatorluğun her köşesinden haberdar edecek hafiye teşkilatını kurdu. O dönemin Derin Devleti ile mücadelesini sürdürdü.
İmparatorluğu ayakta tutabilmek adına batılı devletlere yani tek dişi kalmış canavarlara karşı içeride ve dışarıda verdiği mücadele ile ruhsal yapısı, sürgündeki yaşamı ve hak'ka yürüyüşüne kadar uzanan ibretlik serüveni kitapta roman tadında anlatılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786059476010
 • Yayınevi:
  Cross Basım ve Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
HAVVA 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

Abdülhamit dönemini çok merak ettiğim için aldığım bir kitaptı. Romanların tarihi saptırdıklarını biliyorum tarih öğrenmek için roman okunmaz. Yinede merakımı körükleyecek araştırmama yardımcı olacak bir kitap istemiştim. Merakımı gideren bir kitap olmadı maalesef...

Kitaptan 2 Alıntı

HAVVA 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sultan Abdülhamit, Yıldız sarayından halici izlerken.
..., bu İstanbul ki, herkesin göz diktiği ve fakat bir türlü eline geçiremediği, sihirli sulardan fışkırmış serap kadar güzeldir.

Otuz Üç Yıllık Mücadele ve Sürgün, Elçibey (Sayfa 174)Otuz Üç Yıllık Mücadele ve Sürgün, Elçibey (Sayfa 174)
HAVVA 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Muhteşem saltanat arabası, beraberinde müfreze asker ve Türk nazırları ile müttefik ordularına mensup generaller olduğu halde sefarethaneye doğru yavaş yavaş ilerliyordu. Padişah, sefarethanenin büyük kapısından içeri girdiği zaman halkın heyecanı son haddini bulmuştu. Kemerli kapının üzerinde renkli ışıklarla yazılmış yan yana iki isim okunuyordu. Kraliçe Viktorie ve Sultan Abdülmecid...

Otuz Üç Yıllık Mücadele ve Sürgün, Elçibey (Sayfa 49)Otuz Üç Yıllık Mücadele ve Sürgün, Elçibey (Sayfa 49)