Özgürlüğün Geleceği Yoktur Edebiyatta Spinoza

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
2.907 gösterim
Hayatı herhangi bir şeye inanarak anlamlandıranlar, onunla akıp giderken, özgür olduklarını düşünürler. Ondan bir anlam bulamayanlarsa Zorunluluk'un pençesine düştüklerine inanırlar. Bunlar için iki yol vardır: Ümitsizce isyan etmek ya da bilgenin özerkliğini seçmek.
Spinoza düşüncesi Zorunluluk içinde Özgürlük arayışıyla sanata ve özellikle edebiyata geniş kapılar açar: BORGES, BÜCHNER, CALVINO, CANETTI, CORTAZAR, FLAUBERT, GOETHE, HÖLDERLIN, MILLER, MURDOCH, TOLSTOY, TOURNIER, UNAMUNO ve diğerleri... Sisler ardındaki bir Spinoza düşüncesini farklı yollardan izlerler. Ama onun özgürleştirici bir düşünce olduğunda birleşirler.
Çünkü Spinoza onlara hep şu can alıcı soruyu sorar: Neden insanlar, sanki özgürlüklerinin ardındaymışçasına, hırsla köleliğe doğru koşarlar?
İçinde bulunduğu topluluğa, onun kurallarına, değerlerine körü körüne boyun eğmektense eleştirel gözle bakabilen, aklı ve bedeni hareketsizleştiren bağları koparabilen her insan Spinoza'da, Spinoza'yı olmasa bile, kendini bulacaktır.
Zenginlik, Güç, Ün isteğinden ve tüm Tutkular'ından uzaklaşarak...
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  789752981447
 • Yayınevi:
  Dost Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

NeverMore 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İdealizm kendini bir kısır döngüye mahkum etmiştir ve Kant'ı aşabilmenin tek yolu Spinoza'ya dönmektir... Kant ve Fichte okuduktan sonra, bir modern, yalnız ve yalnız Spinoza'yı okuyabilecektir.

Özgürlüğün Geleceği Yoktur, Cemal Bâli Akal (Sayfa 44 - Dost Kİtabevi)Özgürlüğün Geleceği Yoktur, Cemal Bâli Akal (Sayfa 44 - Dost Kİtabevi)