Piri Reis'in Hazineleri

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
595 gösterim
Türk ve dünya denizcilik tarihinin sembol isimlerinden Piri Reis'in, ardında bıraktığı sır perdesi aralanıyor. Kitabı Bahriye'nin yazarı, ünlü "Dünya Haritası"nın çizeri ve birçok denizcilik başarısının sahibi Piri Reis, neden Osmanlı Devleti'ne yıllarca başarıyla hizmet ettikten sonra 80'li yaşlarında idam edildi. İdamında, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın etkisi neydi? Dünya Haritası'nda kullandığı ve ta Sümer uygarlığına dayanan işaretler ve renkler ne anlam ifade ediyordu? Haritada bulunan garip yaratıkların ve Piri Reis'in yaptığı seyahatlerin sırrı neydi? Piri Reis, haritasında dünyanın merkezi olarak gösterdiği Mısır'da ne aradı? Haritasının Süleyman Peygamber ile ilgisi neydi? Piri Reis, kitaplarında bahsettiği hazinesini ne yaptı? Piri Reis'in Hazineleri'nin yazarı Metin Soylu, yukarıdaki soruların, cevaplarının peşine düşüyor. Bunu yaparken de bahsedilen dönem ve alanda uzman tarihçilerin, denizcilerin, ilahiyatçıların ve bu konuyla ilgili devlet kurumlarının rehberliğine başvuruyor. Elde ettiği verilerle, büyük Türk denizcisinin hayatını merak eden okuyucuya ışık tutuyor. Kitapta Piri Reis hakkında kamuoyunda çok az bilinen veya hiç bilinmeyen birçok konuda bilgiler veriliyor. Piri Reis'in Hazineleri, bu büyük Türk denizcisinin başarılar, gizemler, keşifler ve maceralarla dolu hayatını merak eden okuyucular için elden düşürülmeyecek bir eser olma niteliğinde...
(Arka Kapak)
CacavS 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Piri Reis'i akıllara durgunluk veren inanılmaz dünya haritasıyla ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Kaptan-ı Deryası olmasıyla biliyoruz. Öte yandan Piri Reis çok fazla bilinmeyen pek çok gizeminde sahibi bir kişilik. Araştırmacı yazar Metin Soylu, Piri Reis denildiğinde insanların kafasında doğan pek çok sorunun cevabını döneme ait arşivlik belgelerle vermeye çalışmış.

Kitaptan 1 Alıntı

CacavS 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Şiir
PİRİ REİS

Tekbir ile çıktık yola,
Bilmediğim yerler bildim.
Nasip imiş ben kuluna;
Câhil gittim, kâmil döndüm.

Piri Reis'in Hazineleri, Metin Soylu (Sayfa 5 - Yalçın Benlican, Piri Reis adlı şiirinden)Piri Reis'in Hazineleri, Metin Soylu (Sayfa 5 - Yalçın Benlican, Piri Reis adlı şiirinden)