Pistanbul

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
483 gösterim
“Ah şu kitap arkası yazıları! Hani kitapların arkalarında olurlar, onları pazarlarlar. Ya kitabı özetleyen birkaç cümleden oluşurlar, ya kitabı okuyan şöhretli birinin birkaç cümlesinden, ya da her ikisinden de… Bu kadar dikkatsiz okurun olduğu bir toplumda gerekli ve önemlidir de hani. Hani daha bilinçle okur bir haldeysen kitabı biraz karıştırıp anlarsın sana ne verebileceğini de, neyse, derin mevzular…
Bizim, kitap arkası yazılarını okuyuşlarımız bile bir âlemdir. Az biraz okumuşluğumuz varsa ve çözmüşsek artık onların kitapla ilgili bir fikir vermek için yazılır olduklarını… Bunu bilir, hatta yıllardır bilir bir edayla kapaktan kitap arkası yazısına bir geçişimiz vardır ki sormayın. Tek eksik, samuray filmlerindeki boşa sallanan kılıcın çıkardığı havayı yarış efektidir. Gırtlaktan gelen ‘HUU!’ sesidir. Hele ki bir de kitapçıda yalnız değilsek, karşı cinsten biri veya birileri daha varsa etrafta… İşte o zaman birden fazla kitapla taçlandırırız şu mini ritüelimizi.
Ah şimdi bu yazı yukarıda anlatılan tiplerden bir-ikisine denk gelecek ki, hele ki tam da şu bahsi geçen asil eylemi icra ederlerken. Eğer okur gibi yapmıyor da gerçekten okuyorlarsa şimdiden sonra göz ucuyla da olsa kaçak kaçak kesişmeye ve hafiften sırıtmaya başlamışlardır. Pist! Gülün gülün, çekinmeyin!
Ah çok komik! İnsanın tebdil-i kıyafet edip, bir kitapçıya gidip şu oyuna katıla katıla katılası geliyor.”
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  978-605-4543-39-7
 • Yayınevi:
  P Kitap
 • Kitabın Türü:
Muhayyelll 
24 Nis 19:18 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okurken kendimi bulduğum nadir kitaplardan biriydi. Kitap elimdeyken çevremde yaşananları, çevremdeki insanları unutup sadece kitaptaki karakterlerle konuştum. Konuştum diyorum çünkü yazar okurla muhabbet ediyor, çayını yudumlarken hayatını anlatıyor sanki. Bazı yerlerinde gülmekten kendimi alamadım, bazı yerlerinde de hıçkırarak ağladım. Yazar absürt bir dille başından geçen aşk hikayesini o kadar güzel anlatmış ki.. Aynı zamanda kitabı bitirdikten sonra dayanamayıp yazarla tanıştım. Bu kadar mütevazi ve sevimli bir abimizin kitabı mutlaka okunmalı. Velhasıl ne kadar anlatsam az. Anlatılmaz yaşanır bir kitap..

Kitaptan 37 Alıntı

Muhayyelll 
23 Nis 21:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu gidişle bu aşk
Ya baba yapar beni, ya şair
Ya da en baba şairi
En baba aşk şiirlerinin

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 148)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 148)
Muhayyelll 
22 Nis 14:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şiir gibidir işte İstanbul, ya da her şiir biraz İstanbul gibidir işte..

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 90)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 90)
Muhayyelll 
23 Nis 21:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü 'aşk' dediğin 'pan' marka bir 'zehir' gibidir. Ne güldürür / Ne öldürür / Süründürür...

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 148)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 148)
Muhayyelll 
23 Nis 21:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yazmış olmak için yazan yazarların, okumuş olmak için okuyan okurlar için yazdıkları, yazılmış olmak için yazılan karakterlere benziyor.

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 133)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 133)
Muhayyelll 
22 Nis 00:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

... her şairin yazdığı şiir, her şiir yazanın adı da şair olmasa iyi olur.

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 69)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 69)
Muhayyelll 
22 Nis 00:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen
Şiirler yazasım geliyor bazen
Bazen gelmiyor
Bazen çok seviyorum
Bazen daha çok

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 74)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 74)
Thalia Semiramis 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...gidip birine Shakespeare deseniz, o da hemen: "Olmak,ya da olmamak" der. Hâlbuki bu müellifin otuz beşten fazla eseri ve hemen hepsinde de edebi değeri şu verdiğimizden daha yüksek sözleri vardır. Amma meşhur olan budur. Çünkü meşhur oldurulan budur.

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 338 - PKitap)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 338 - PKitap)
Thalia Semiramis 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ve bildiğim bir şey varsa, "bildiğim bir şey yoktu" diyen adamın bildiği şey çoktu.

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 138 - PKitap)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 138 - PKitap)
Muhayyelll 
22 Nis 14:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ona göre esas ödül, insanın yazabiliyorken yazması ve hesabına her gün -vadesiz, faizsiz- yirmi dört saatin yatıyor olmasıydı.

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 93)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 93)
Muhayyelll 
23 Nis 20:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zamanın birindeki bir ülkede bahtsız bir kral varmış. Kamburmuş. Her ne kadar halkı onu böyle seviyor olsa da kendisi bu duruma çok içerlermiş. Aynadaki görüntüsü, 'halkı temsile yakışmıyorum' dürtüsü ve benlikle sorumluluk arası bir iç ses gürültüsü, artık onu bu konuda bir şeyler yapması gerektiğine iyice bilemiş. Ve sonunda ülkesinin en âlim kişisini çağırtıp ezile-büzüle "Yok mudur bu işin çaresi?" demiş.
Adam, ameliyat dâhil bir dizi çözüm önerir ama kral "olmaz" der. "Yapacağımız şey, bu konuda bir şey yapıyor gibi görünmeden yapacağımız bir şey olmalı." Bunun üzerine adam, "O zaman bu işin tek bir yolu var kralım" deyip, gerekli izn-i yetkiyi alıp Tibetli rahiplere benzeyen, ülkenin en iyi sanatkârının yanına gider:
"Hey! Kel tıraş! Tez sarayın avlusuna kralımızın kambur olmadığı bir heykelini dikesün!" Heykeltraş adama 'iyi de, bu kral kıssasında Osmanlı ağzı da neyin nesi' gibisinden bir süre bakınır ve "tamam" der.
Bir kaç zaman sonra heykel dikilir ki kral da sonraki birkaç yılın her gününün bir bölümünü kambur olmadığı halini izleyerek geçirir. Ve işte, o birkaç sene sonunda, kendisi dâhil kimsenin işaretleyemediği bir zaman aralığında artık kambur değildir.

Pistanbul, Axaxes (Sayfa 96)Pistanbul, Axaxes (Sayfa 96)
4 /