Problem ve Çözümleriyle Eğitimimiz (Felsefi Bir Yaklaşım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
36
Gösterim
Adı:
Problem ve Çözümleriyle Eğitimimiz
Alt başlık:
Felsefi Bir Yaklaşım
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağlayan Yayınları
152 syf.
·Puan vermedi
Kitap eğitimin nasıl olması gerektiği açısından incelendiğinde, içinde mantıklı ve tutarlı fikirler olduğu görülür. Fakat sıra ideolojiye gelince konudan biraz sapmış gibi geldi. Yine de var olan düşüncelerimi sorgulamam açısından faydalı olduğu kanısındayım.
Bir okuldan mezun olanların, mezuniyet gecesinde kitaplarını yaktıklarını gördüm. Kendi felsefelerine göre belki haklıydılar. Çünkü bütün dünya eğitimcilerin şiddetli tenkitlerine rağmen, klasik eğitimi sürdürenler vardır. Talebenin bir diploma alabilmek için çektiği işkence, ezbercilikle tüketilen okul yılları. Suç yakılan kitaplarda değil, ezberciliği metot edinen uygulamalardadır. Bu genç kafaları boşluğa itip bu boşluğu kendi çıkarlarıyla dolduran ruhsuz programlardan kurtarmak gerekir.
Eğitimin hem olumlu hem de olumsuz yani vardır. Olumlu tarafı; bakmak, büyütmek, geliştirmek, yetiştirmek ve mükemmel ulaştırmaktır. Fakat, insanın iyi bir şahsiyet geliştirmesine engel olmak, önlemek, bozmak gibi olumsuz tarafı da vardır. Bu iyiye kullanılırsa, iki tarafı da olumlu olmuş olur. Zaten eğitimin bir vazifesi de; iyi davranışları kazandırmak için, kötü etkilerden insanı korumasıdır. İmam-ı Azam, eğitimi; "İnsan şahsiyetini yıkan ve yapan işlerin bilinmesidir." diye tanımlar. Eğitim insanın nelerden kötülük aldığı, nelerden iyi şeyler aldığını göstermelidir. Kötülükleri dışarıda bırakıp iyiyi verirse eğitim görevini yapmış demektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Problem ve Çözümleriyle Eğitimimiz
Alt başlık:
Felsefi Bir Yaklaşım
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağlayan Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • İlayda G.

Kitap istatistikleri