Romantik Komünist Nazım Hikmet'in Yaşamı ve Eseri

8,0/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
625 gösterim
Nâzım'ın yaşamı XX. yüzyıl siyasetinin aynasıdır. O, uluslararası dayanışmayı savunan bir Türk yurt-severi ve kendisini işçi sınıfına adamış aristokrat yaradılışlı bir şairdi. Ne tehditler ne de vaatler, onu politik ideallerinden vazgeçirerek düzene katılmaya ikna edebildi ve inançlarının bedelini yıllarca hapishanede yatarak ödedi. Sürgündeyken Sovyet destekli barış hareketinin başşairi haline geldiyse, bu, yaşamını enternasyonalizme adamış olmasının bir sonucuydu. Stalinciliği hicvettiği, Sovyet yetkilileri tarafından yasaklanan İvan İvanoviç adlı eseri, Stalin'in kızı Svetlana Alliluyeva tarafından "romantik komünizm"le özdeşleştirilmesine yol açtı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789750820403
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
ramazan k. 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı eskiden Doğan Kitap basardı. Nazım Hikmet'i bir insan olarak ve çok yönlü olarak anlatan akıcı bir eser. Kitap aynı zamanda evli bir çift olan Edward Timms (ingiliz bir akademisyen)ve Saime Göksu.

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sevgili şairimizi tüm yönleriyle,kökleriyle,arzularıyla,hayal kırıklıklarıyla yani her yönüyle görmek beni mutlu etti. Titiz bir çalışmayla okura sunulan bu müthiş eser için yazarlarımıza teşekkür ediyorum.Nazım'ı sevenler okumalı.