Saklı Ay Lydia Chin & Bill Smith Serisi 9

6,5/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.019 gösterim
Özel Dedektif Lydia Chin, kendini Naziler tarafından el konulan mal varlıklarını bulmaya çalışan ailelere yardım etmeye adamış bir avukatla tanışır. Avukat ondan savaş sırasında Avusturya'dan Şanghay'a kaçmış genç bir kadının kayıp elmaslarını bulmasını ister. Önce Joel, onun ardından Şanghay'dan gelen bir polis memuru öldürüldüğünde Bill Smith ve Lydia Chin kendilerini tehlikeli bir maceranın içinde bulurlar. "Şanghay Ayı" adı verilen gizemli elmas kayıptır. Savaş yıllarının kederli hikâyesini taşıyan bu elmas, koleksiyoncuları peşinden sürüklemektedir.

Günümüz New York Çin Mahallesi ile savaş dönemi Şanghay'ı arasında hayat bulan iki ayrı hikâyeyi bir araya getiren S. J. Rozan, 1940'lı yıllarda Japon istilası altındaki Çin'de yaşanan karışıklıkları, Nazilerden kaçan Yahudilerin Şanghay'a kaçışlarını, sahibine hiç ulaşamamış mektuplar eşliğinde, dillere destan bir aşkın hikâyesini anlatıyor.

"Büyüleyici bir hikâye... Şanghay Ayı'nın eski ve gizemli elmaslar arasında kaybolduğu aşikâr. Onu sadece Rozan gibi bir usta yeniden parlatabilir." Washington Post

"Sürükleyici ve gizem dolu." Booklist

"S. J. Rozan okumak, sadece ustaların ulaşabileceği, saf bir deneyimdir."
Dennis Lehane

"Rozan karakterlerini renklerle dolu paletini kullanarak nüanslarla, derinlik ve ayrıntıyla, insan kalbiyle resmediyor. Raymond Chandler'dan beri böyle bir şey görmedim." Robert Crais
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9786053488361
 • Orijinal Adı:
  The Shanghai Moon
 • Çeviri:
  Tuna Alemdar
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 4/10 puan

Arka kapak yazısını okuduğumda, "Tam benim zevkime göre bir kitap," demiştim. İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan kayıp ve değerli mücevheri bulmak için tutulan dedektifler, merak ve heyecan... Zevkle okuyacağımı düşünmüştüm. Ancak kitabın yarısından fazlasını kim kimdir, kim kimin akrabasıdır, bu karakterler geçmişte nerede yaşamıştı, şimdi nerede yaşıyorlar gibi karmaşa içerisinde okudum. İkinci Dünya Savaşı sırasında Çin'in ve olayların bire bir geçtiği Sanghay'ın tarihi konusunda hiç bir fikriniz yoksa ve anlamaya çalışıyorsanız oldukça zorlanacağınızı söyleyebilirim. Yazar ara ara bazı açıklamalar yapıyor ama neyin ne olduğunu kavrama konusunda oldukça yetersiz. Kitabı bitirdikten sonra bu konu hakkında inceleme yapmak ve bulduğum kaynakları uzun uzadıya okumak bilgi dağarcığıma faydalı bilgiler eklediği için yazara artı bir puan ekleyebilirim ama bu da yazarın yazarlığı konusunda eksi olması gereken bir puan aslında.
Olayları ve kitabın sonunu hiç bir şekilde tahmin edemedim ama dediğim karmaşalardan ötürü ( yani kimin kim olduğunu anlayamaya çalışmak ve aklıma tutmak ) zaten buna pek de fırsat bulamadım. Yeterli bir kitap değildi bence. Yazarın elinde güzel anlatılabilecek, ilgi çekici bir konu vardı ama bunu iyi kullanamamış. İki detektifin ilişkilerini, çalışma biçimlerini güzel işlemiş ama kitabın başında küs olan ve neden küs oldukları açıklanmayan bu iki dedektif bazı olaylar silsilesi yüzünden tekrar bir araya gelmek zorunda kalıyorlar ama kitabın son sayfasına kadar o sorunun ne olduğunu beklememe rağmen yazar açıklamıyor.
Yazım yanlışlarına ise hiç değinmiyorum. Tamamen görmezden geldim, yoksa kitabı hiç bitiremezdim.
Tarihi bilgileri önemsemem, benim gözüme batmaz diyorsanız, karakterleri de belli bir yerden sonra kim kimdir çözerim ne olacak diyorsanız okuyun ama bana göre bu kitaba gelene kadar okunacak çok daha güzel kitaplar var.