Sedefkar Bir Sadakat Romanı

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
78 gösterim
"Sedefkâr Ağa nurlu elleriyle mavi bir cami bina eyledi..."

Evet, bir devşirme olarak başladığı payitahttaki görevini Sultanahmet Camisi'ni inşa ederek taçlandıran Sedefkâr Mehmed Ağa'nın özyaşamöyküsüdür bu kitap. O, İlbasan Sancağı'ndan yola çıktığı günden itibaren Payitahta olan bağlılığı ve aşkıyla; gâh kılınç sallayıp cenk itti, gâh şiir dizip meşk itti, onun için değişmeyen yegâne şey sadakatiydi.

İmparatorluğun en görkemli yılları arka plandan akıp giderken, Arnavut bir çocuğun Osmanlı payitahtında bahçıvanlıktan baş mimarlığa yükselişi gerçeklere dayanan bir kurgu eşliğinde anlatılıyor. Böylece Sultanahmet Camisi'nin mimarı Sedefkâr Mehmed Ağa üzerindeki bilinmezlik perdesi Bülent Sapankaya'nın satırları sayesinde aralanıyor.

Sedefkâr, ustalıkla yazılmış bir roman olmanın ötesinde tarihi, coğrafi ve edebi detaylarıyla sizi lezzetli bir okuma şölenine davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786054543724
 • Yayınevi:
  P Kitap Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Sadık Cemre Kocak 
21 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Başta Sedefkâr ne demek onu öğrendiğim, sonra hayran kaldığım ayrıca kitaptaki şahsiyetlede bağdaştırdığım ve okumaktan zevk aldığım bir kitap ..

Kitaptan 1 Alıntı

Sadık Cemre Kocak 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Ağa Hazretleri, büyük dostum, Koca Mimar Mehmed Ağa , Hicri 1027, Miladi 1618 yılında, o pek sevmiş olduğu İstanbul'unda, yetmiş sekiz yaşında vefat eyledi ve yine o pek çok sevmiş olduğu Üsküdar semtinde defnedilerek toprağa verildi.
O'nun bu güzel, doyumsuz hayat hikayesi kitabını da tamamlamak, ne yazık ki amma ne de büyük şeref ki ; ben aciz kulunuza düştü. Allah gani gani rahmet eylesin, toprağı bol olsun.
Cafer Çelebi
Mimarnâme'nin aciz müellifi
H.1027/M.1618

Sedefkar, Bülent Sapankaya (Sayfa 495)Sedefkar, Bülent Sapankaya (Sayfa 495)