Şeytan Severse

8,6/10  (20 Oy) · 
48 okunma  · 
13 beğeni  · 
857 gösterim
ŞEYTAN SEVERSE SAYIN SAMİ ÜNAL BEYEFENDİ’NİN ŞEYTAN SEVERSE İLE İLGİLİ TANITIM YAZISI

Kaleme aldığı Hizmetkar Serisi ile bir ilki gerçekleştiren, inanç ve kültür dünyamıza ait meseleleri fantastik kurguyla harmanlayıp hikmetle yoğuran yazarımız Cenk Enes Özer’in son kitabında kaleminin sınırlarını bir hayli zorladığı ortada. Kurgu harika, anlatım büyüleyici… Son derece akıcı üslubuyla, nefes nefese bir hikaye:

“Şeytan Severse”

Dünyaya dünya denilmeyen zamanlarda başlayıp günümüzden ve bütün günlerden geçerek kıyamete dek uzayacak değişim ve dönüşümler girdabında bir iblis portresi…

Hemen hemen her inanışta insanlığın en büyük düşmanı olarak tanımlanan şeytan, bu kitapta Azâzil özel adıyla ele alınıp hayatının en ilginç detayları hikaye ediliyor. Annesinin yokluğunda her daim üzerine titreyen babası Hablis, tüm bildiklerini kendisinden öğrendiği hocası Ruinas, birçok konuda ona sırdaşlık eden cennet bekçisi Rıdvan ve uğruna cennetlerden geçtiği Prenses Lehya gibi karakterler hikayeye bambaşka bir renk katıyor.

Burada yazara ait bir hassasiyete peşinen vurgu yapalım: Kurgusal yaklaşımlarda Kur’an ve sünnet çizgisine riayet. Yazarın bu konudaki samimiyet çıtası takdire şayan yükseklikte.

Kitap, insanlık öncesi dünyanın ilk misafirleri olan cinlerle başlayıp Azâzil’in Arş-ı Âlâ’ya varan akıl almaz yolculuğunu konu ederken finalde, “E bundan bize ne?” sorusuna da şu diyalogla cevap veriyor:

― Efendim, bu kitapta Azâzil’in hayat hikayesi var. İsyanından önceki ve sonraki hâlinden bahsedilmiş. Sizce insanların bunları bilmeleri onlara bir fayda sağlar mı?

― Cevap zaten sorunun içinde gizli değil mi? Onu Allah’a ulaştıran şeyin edep ve itaat, oradan uzaklaştıran şeyinse kibir ve hased olduğunu; Sevgili’ye binlerce secdenin aşk iddiası, Sevgili hatırına bir tek secdeninse aşkın ispatı olduğunu; hatasında ısrar edenlerin lanete düşmüş şeytan, hatasından dönenlerinse rahmete ermiş insan olduğunu bilmeleri, sence de iyi olmaz mı?

Kitap, şeytanın, “cennetten kovulan bir melek” ya da “sadece kötülüğü sembolize eden bir kavram” olduğu yönündeki birtakım asılsız söylentilere de açıklık getiriyor.

Evet, bu bir deşifre operasyonudur.

Şeytanın en büyük fitnesinin kendini unutturmak olduğu ahir zamanda; bu kitabın, karanlığa çevrilen bir projektör olduğunu söylemek hiç de abartı olmayacaktır.

Çığlık çığlığa çırpınışlarla kaçışmada yarasalar. Uğursuz dehlizlerinin duvarlarını dövüyor feryatları… Siz duymuyor musunuz!?

Sami Ünal
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  213
 • ISBN:
  9786056240249
 • Yayınevi:
  Ufuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslıhan Sözen 
 10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi

Allah'a karşı çıkan iblisin kibrini anlatan bir kitap..Kıyamete kadar ademoğullarını yani insanlığı kendi tarafına çekmek için uğraşan azazil..Kibri ve itaatsizliği yüzünden lanetlenmiş şeytan..

Nevra ÖZYURT 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

diğer kitaplardan farklı ve daha da iyi . zaten bu seri çok sürükleyici tam anlamıyla heyecan verici muhteşem fevkalade bu seri hem din içeriyor biraz duygusallık bol macera ve muhteşem bir kurgu

Şeytan Severse benzeri kitaplar

Yusuf Sadi 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Süperrrrrr.... Hizmetkar Serisine yakışır bir kitap... Okumaya değdi. İnsanlar bunları okumalı bence.. Hizmetkar ve Süleyman serisinin hepsi güzel zaten..

Kitaptan 4 Alıntı

Aslıhan Sözen 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Kör Adalet
Zirveye tırmanmaktan daha zor bir şey varsa o da orada tutunabilmektir.Oraya kadar güç ve azim,sonrasındaysa sabır ve rıza gerekir.Ve inan bana sabredip razı olmak,azmedip çalışmaktan çetindir.

Şeytan Severse, Cenk Enes Özer (Sayfa 56)Şeytan Severse, Cenk Enes Özer (Sayfa 56)
Burak Ruçoğlu 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Peki o zaman bundan çıkarın ne? İnsanların bunu okuyup seninle dost olacaklarını mı sanıyorsun?
- İnsanlarla dost olmak mı? Saçmalama! Babanız Adem Rabb'imi, oğlu kabil ise aşkımı elimden aldı. Bugüne kadar gelen tüm Ademoğlunu bir avucuma koysalar, bundan sonra kıyamete kadar gelecekleri de diğerine; sonra ben avuçlarımı sıkıp yumruk yapsam... sıksam... sıksam... ta ki çığlıkları kesilene, kanları damla damla koluma süzülene kadar... sonra açsam avuçlarımı, baksam elimdeki artığa... ardından tiksinip elimdekileri silkelesem birikmiş kana... gitmeden önce de son kez dönüp tükürsem kalanlara, yinede insanlara olan kinim bitmez.

Şeytan Severse, Cenk Enes Özer (Sayfa 206)Şeytan Severse, Cenk Enes Özer (Sayfa 206)
Aslıhan Sözen 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Bir Kıvılcım yeter
-"Imtihan" dedi.Anlasana Demnis! O'nu gördükten sonra inanmamak diye bir şey zaten söz konusu olamaz ki. O halde inananla inanmayanı birbirinden ayırmak nasıl mümkün olacak?

Şeytan Severse, Cenk Enes Özer (Sayfa 18)Şeytan Severse, Cenk Enes Özer (Sayfa 18)