Toplu Halüsinasyon

6,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
563 gösterim
Atom bombası, sınırsız artan nüfus, gelişen kitle iletişim araçları ve düşünce özgürlüğüne yönelik baskıların damgasını vurduğu 1952-1995 yıllarının Amerikası, bireye Allen Ginsberg'in deyimiyle "kamusal yalnızlık" getirmişti. Ginsberg, bu yalnızlaşma ve iletişimsizliğe yazdıklarıyla hem bireysel olarak tepki göstermiş hem de bir kuşağın sesi olmuştur.

Toplu Halüsinasyon, bir dönemin çağdaş sanatçılarına ve Amerika'daki toplumsal gelişmelere ilişkin görüşlerin yer aldığı yazılardan oluşan bir derleme. Sistemin bireylere dayattığı 'tektipleştirme' ve 'koşullandırma'yı ele alan bu yazılarda Ginsberg, kıyamet gününü çağrıştıran kültürel iklimden çıkış yolu olarak LSD, meditasyon ve şiir gibi yine sistemin dışladığı ya da sansüre maruz bıraktığı yöntemleri kullanmalarını öneriyor gelecek kuşaklara.

Alternatif yaşam tarzlarının savunuculuğunu yaparken resmettiği kültürel ve politik atmosferin bugün için de güncelliğini koruduğunu görmek, Ginsberg'in hayran olduğu 'kahin şairler' grubuna kendisinin de dahil olduğunu açıkça gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 1 Alıntı

Ali Desidero 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Einstein'ın ve Budistlerin çok önceleri herkese gizlice çıtlattığı gibi: Bütün bu şov zararsız bir dalga yanılsamasıdır.

Toplu Halüsinasyon, Allen Ginsberg (Sayfa 157)Toplu Halüsinasyon, Allen Ginsberg (Sayfa 157)