0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
222 gösterim
Milliyet fikri, yüksek benlik fikri, orijinal oluşfikri, öz kültür fikri, kendine inanma fikri kendine güvenme fikri kendine yetme fikri, kendi milletini başkalarından aşağı görmeme fikri, kendi milletini başka milletlerden üstün görme fikri, tarihi varlığına inanma fikri, dününe, bugününe, yarınına sarılma fikri, önsüzlük artsızlık fikri, en yüksek hayır, en yüksek ahlak fikridir. Bir kavim ki, kendini başkalarından aşağı görür ve başkalarını kendisinden üstün sayar o kavim aşağı bir kavimdir. Bir millet ki, yabancıların ahlakını, zevkini, felsefesini kendininkinden üstün bulur, yabancıların kültürünü benimser, o millet "millet" adına layik değildir. Milliyet şuuru üstünlük şuurudur. Milliyet şuuru aşağılık duygusuyle hiç birleşemez.
  • Baskı Tarihi:
    Ekim 1972
  • Sayfa Sayısı:
    428
  • Yayınevi:
    İş Bankası Kültür Yayınları
  • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

KUMRAL DEDE 
20 Oca 11:54 · Beğendi · Puan vermedi

"Bence Türk olan her şey güzeldir... Türk olan her şeyi neden güzel göremiyoruz? Çünkü biz aydınlar Türklükten kopmuş, soysuzlaşmış insanlarız."

Türke Doğru, İsmail Hakkı Baltacıoğlu (Sayfa 335 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Türke Doğru, İsmail Hakkı Baltacıoğlu (Sayfa 335 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KUMRAL DEDE 
20 Oca 11:57 · Beğendi · Puan vermedi

"Türk kanı Türk yemeğiyle kuvvetlenir."

Türke Doğru, İsmail Hakkı Baltacıoğlu (Sayfa 342 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Türke Doğru, İsmail Hakkı Baltacıoğlu (Sayfa 342 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)