8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
384 gösterim
"Ne kadar ucuzdur umut dağıtmak! ne kadar kolaydır. Hele ki bu kelime 'çocuk'la yanyana geldiğinde ne kadar da mutluluk ve hüzün verir insana...

Küçücük bedenler, yürekler sokaklarda tükenirken umutlar da solar. Can yakarak...

Başka bir dünyanın çocuklarıdır sanki onlar!"

Hümeyra Turan'ın "Umut" adlı eserinde ibret alınacak bir olaylar zincirinin ucu çok geçmeden büyüklere dayanıyor. Sokakta yaşayan birkaç çocuğun hikayesiyle binlercesinin sessiz haykırışını anlatan kitap, okuyucuyu düşünmeye davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  141
 • ISBN:
  9786058593176
 • Yayınevi:
  Deva Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Benan 
07 Şub 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"-Güçlü olan daima yalnızdır ama sen güçlüyü oynuyorsun.
-Neyi oynadığımın ne önemi var, önemli olan nasıl oynadığım.
-Önce çocukluğunu oyna Efe!
-Suçlu çocukluğumu?
-Suçlu çocuk yoktur, suça itilmiş çocuk vardır."

Kitap alışverişi esnasında arka kapak yazısının dikkatimi çekmesiyle sepete attığım bir kitaptı. Kitaptaki duygular güzel bir şekilde yansıtılmış. O çocukların birliği, beraberliği, azimleri, yürekleri, bağlılıkları, sevgileri, merhametleri ve daha birçok sayamayacağım özelliğini gerçekten hissettim. Sokak çocuklarının, yaşadıklarını ve hissettiklerini tabiki onlar gibi yaşamışcasına anlayamıyorsunuz ama o hisleri yazar okuyucuya güzel bir şekilde aktarmış.

Kitapta noktalama işaretlerinin eksikliği çok belliydi ve rahatsız olduğum anlar oldu. Aynı şekilde yazım hataları da vardı fakat ciddi bir şekilde rahatsız etmedi. Diyaloglara fazlaca(normalden bir tık fazla) yer verilmişti. Birden çok, farklı hikaye değil, 17 sokak çocuğundan birkaçının yaşadığı olayları bağlantılı bir şekilde anlatmış yazar.

Kitabın son sayfalarında benim çok ilgimi çeken bir bölüm vardı. Çocuk hakları sözleşmesinin ilk 42 maddesi kısaltılmış hâli, HIV/AIDS(sokak çocuklarından Yavuz'un kapıldığı hastalık) hakkında bir bilgilendirme sayfası, UNICEF kayıtları ve Umut Çocukları Derneği hakkında bazı açıklamalara da yer verilmiş. Kitabın sonunun bu şekilde olması çok güzedi.

Sokak çocuklarının hangi şartlarda, hangi duygularla ve hangi psikoloji ile nasıl yaşadıklarını merak edenlere öneririm. Kitap 'halimize çok şükür' dedirtti. Herkesin okuması gereken bir kitap..

Kitaptan 2 Alıntı

Benan 
07 Şub 20:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Kadere karşı gelinmez evlat! O ne derse odur! Ölümü tatmazsak hayatın değerini bilemeyiz. Bu yüzden acıyı da bildiriyor bize hayat!"

Umut, Hümeyra Turan (Sayfa 80)Umut, Hümeyra Turan (Sayfa 80)
Benan 
07 Şub 13:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Dersten sonra mendil, sakız satıp para götürmek zorunda kalmıştı ağabeyine. Satamadığı günlerde dayak yemiş, yine de diplomasını alana dek dayanmıştı."

Umut, Hümeyra Turan (Sayfa 26)Umut, Hümeyra Turan (Sayfa 26)