Uzakları Görebilen Hükümdar (Sultan İkinci Abdülhamid Han 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
141
Gösterim
Adı:
Uzakları Görebilen Hükümdar
Alt başlık:
Sultan İkinci Abdülhamid Han 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944905831
Kitabın türü:
Çeviri:
Editörler: Selman Kılıç, Osman Doğan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hamidiye Kitaplığı
Abdülhamid Han, saltanatı müddetince, milyonlarca kilometrekare toprağa sahip bir ülkede, eğitim, kültür, sanat, mimari, askeri teşkilat, sağlık, iktisat, bilim ve teknoloji sahalarında yaptığı yenilik ve hizmetlerle devlet ve millete şeref ve itibar kazandırmıştır. O devirde yapılan atılımların birçoğu hâlâ bilinmemektedir. Daha da garibi, o devrin teknolojisiyle hazırlanan projelerin pek çoğu günümüzde bile henüz gerçekleştirilememiştir.

Düşmanlarının bile “siyasi bir deha” demekten kendini alamadığı bu sultanın devri, yakın tarihimizde bilinmesi gereken mühim teferruatlar ihtiva etmektedir. Böyle bir devirde, günümüzde 40 küsür devletin kurulduğu toprakları ve milletleri idare etmek, maddeten ve manen yetişmiş olmayı; kısa mesafeli ve küçük hesaplar değil, dünyayı kapsayan plan ve projeler yapmayı; kısacası, uzakları görebilen bir bakışı gerektiriyordu.

“Uzakları Görebilen Hükümdar” Abdülhamid Han devrinin daha iyi anlaşılması ve geleceğe ışık tutacak fikirlerin zihinlerde yeşermesi ümidiyle o devre mercek tutan bu kitabı siz kıymetli okuyucularımıza takdim ediyoruz.
Uzakları Görebilen Hükümdar benzeri kitaplar
Gösterilebilecek uygun bir kayıt bulunamadı.