Vasiyet

6,9/10  (22 Oy) · 
79 okunma  · 
11 beğeni  · 
723 gösterim
Sırlara dolanmış romantik bir macera."
-Sarasota HeraldTribune-

"Parıltılı yaşamlar arasında seyreden bir serüven."
-New York Daily News-

"Adler'in okumaktan büyük keyfi alacağınız bu son romanı, Akdeniz'in parmak ısırtan o istisnai güzelliğinin bir portresi gibi. Tek kelimeyle özgün ve sürükleyici."
-Book Reviews-

New York Times en çok satanlar yazarları arasında yer alan Elizabeth Adler sizi, yalanlarla örülmüş hayatların eşliğinde ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir Akdeniz seyahatine davet ediyor. Aydınlatılması gereken faili meçhul bir cinayet, yapılacaklar listesinin en başında yer alıyor.

Dünyanın sayılı zenginlerinden İngiliz Sör Robert Waldo Hardwick'in esrarengiz bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi ve ardında bıraktığı bir liste ile başlar serüven. Bu liste, bizzat Hardwick tarafından yazılmıştır ve kendisini öldürmüş olabileceğinden şüphelendiği kişilerin isimlerinden oluşmaktadır. Daisy Keane ve Dedektif Harry Montana katili bulmak için iş başındadırlar. Her şeyin açıklığa kavuşacağı ve Capri Adası'nda son bulacak bu mavi yolculuğa, altı şüpheli ve bu şüphelilerin Daisy ile Montana'nın asıl amacını sezmelerini güçleştirmek için altı "piyon" davetlidir.

Tüm masrafları merhum Sör Robert Waldo Hardwick tarafından karşılanmış olan, eşsiz bir Akdeniz seyahati.

Monte Carlo, St. Tropez, Sorrento... Her yeni durakta yeni sırlar, her yeni hayatta kafaları kurcalayan koca bir "muamma."

Ve herkes sırasıyla eteğindeki taşları döküyor.

Son durak Capri Adası'ndaki Belkiss Köşk'ü; yani sır düğümünün çözüleceği, merakla beklenen vasiyetin okunacağı ve en önemlisi Hardwick'in katilinin ortaya çıkacağı o görkemli villa.

Yorkshire'ın güzelliği, Akdeniz'in muhteşem koyları, görenlerin ayaklarını yerden kesen Mavi Yat'ta gerçekleşen rüya gibi bir seyahat, Daisy ve Montana arasındaki sıcak yakınlaşmayla kıvılcımlanan bir aşk ile Belkiss Köşkü ve Capri Adası'nın büyüleyici güzelliğini birleştiren, zekice kurgulanmış bir roman.

Adler ile koltuğunuzdan kalkmadan dünyanın güzelliklerini keşfe çıkacak ve kendinizi maceranın tam ortasında bulacaksınız.

Gerçeklikten koparıp götüren bir kurgu yeteneği... Ruhu okşayan doğası ve ağzınızı sulandıracak yiyecekleriyle, eşsiz bir mavi yolculuğa davetlisiniz.
-Publishers Weekly-

Umduğunuzdan çok daha fazlası... Ustalıkla kullanılmış dil, hoş bir anlatım... Zengin betimlemeler sayfalardaki büyülü atmosferi capcanlı yaşatacak cinsten.
-Booklist-

Okuyucuları umulmadık aşklar ve sırlarla dolu bir dünyayı keşfe çıkaran, düğümlerin İtalya'da çözüleceği benzersiz bir roman.
-Tucson Citizen-

Adler'ın bu romanı, esrarengiz karakterler ve onların sıra dışı hayat hikayeleri üzerine kurulu, cennetten kopup gelme mekanların tadına doyulmaz betimlemeleriyle dolup taşan, sürükleyici bir eser.
-Booklist-

Adler ve seyahat romanları... Birbirine bu kadar uyum sağlayan bir başka ikili bulmak, oldukça güç olsa gerek. Enteresan bir aile dramının, Akdeniz'in olağanüstü doğasında geçen kusursuz bir seyahat eşliğinde sunumu, sizi koltuğunuzdan alıp başka diyarlara götürecek.
-The Readers Guild-

Tıpkı Adler'ın diğer eserleri gibi yaratıcı, zihni kurcalayan ve sıradışı bir roman.
-Bangor Chronicle-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786055872359
 • Orijinal Adı:
  Sailing to Capri
 • Çeviri:
  Deniz Güreler
 • Yayınevi:
  İlyada Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Benim için ayrı yeri olan bir roman 'vasiyet'. Öyle mükemmel bir edebi eser değil, kurgusu insanı sürükleyip götürmüyor. Ama kitapta ölümünden sonra yer alan bir karakter ve bir kadını ölümünden sonrasını planlayacak kadar sevmesi beni hep etkilemiştir. Üstelik sevgilisi ve ya eşi olmayan bir kadını. İlişkiler hep biraz değişik, hep biraz gariptir. Hangi türü olursa olsun. Bu kitaptaki ilişkiyi daha da tuhaf ve etkileyici buluyorum.

Bir okur 
 23 Ağu 22:53 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitapta çok fazla mantık hatası buldum. Bunların en bariz örneği ise 50- 60 yaşinda bir adamın 5 yıldır tanıdığı bir kadına bu kadar fazla değer verip herşeyden çok güvenmesi, ona herşeyini birakmasi... Yani 15 yıl falan olsa çok hakli olabilirdi. Ama 5 yıl o yaştaki bir insan için komik derecede saçma.
Kitabın olay örgüsü adamın bu kadar herşeyi ön görmesi pek mantıklı gelmedi. Hatta dünyanın en zenginleri arasındaki adamın bu kadar ulaşılabilir bu kadar düz bir hayatının olması... yazar bence zenginlik nedir bilmiyor dedirtti:)

Berfin Arzu 
13 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes sevmez, Vasiyeti. Ama bende yeri çok ayrı. Kitap okumayı bana öğreten, bir anda Londra'nın soğuğundan Akdeniz'in yakıcı iklimini hissettiren, St. Tropez'i, Capri'yi gezdiren, Bordeleux şarabının tadını damağınıza getiren bir kitap. Daisy ile birlikte Harry Montana'ya aşık olmuştum. Robert'a sinirlenmiş, gıcık olmuş hatta züppe bulmuştum. Ama yine de çok sevmiştim. Çok küçük yaşta okuduğum için mi bilinmez etkisinden uzun süre çıkamamıştım. Kesinlikle tavsiye edeceğim bir roman.

Kitaptan 2 Alıntı

Tolga 
28 Mar 17:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Londra'da bulunma sebebin nedir?" diye sordu aniden.

"Sana söylemiştim, bir Amerikan dergisinde çalışıyorum." Tanrım,yalanlar nasıl da dökülüyor ağzımdan! O andan itibaren hayatta hep dürüst olmaya karar verdim.Bunları düşünürken Sör Robert'in o donuk ve kısık sesiyle irkildim.

"Tabi canım! Dedikodu yazarlarını benden iyi kimse tanıyamaz.O adamları gözlerinden tanırım.Her partide on metre öteden fark ederim.Ve bilgin olsun,hiçbiri senin gibi görünmez."

Yanaklarım al al oldu.Çatal bıçağımı yavaşça tabağıma bıraktım."Hmm.Öyle mi?Ben neye benziyorum öyleyse ha?" Bu psikolojik saldırıya yenilmek istemiyordum.

"Yolunu kaybetmiş bir kadına benziyorsun," dedi.

O an pes ettim.Geçmişim yüzüme gerçekten böyle yansımış mıydı,kötü bir kazanın ardından kalan yara izleri gibi?

Vasiyet, Elizabeth Adler (Sayfa 27 - İlyada Yayınları)Vasiyet, Elizabeth Adler (Sayfa 27 - İlyada Yayınları)
Tolga 
07 Eyl 20:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İşte Sör Robert Waldo Hardwick ile tanışmamın ve onunla geçirdiğim beş yıllık iş hayatımın ilk tohumları göyle atılmıştı.Onu kısaca şöyle tanımlayabilirim:Kendisi hayatımda gördüğüm en otoriter,en ısrarcı,en öfkeli adamdı.Aynı zamanda en kibar,en anlayışlı ve en merhametlisi...Bunların hepsi tek bir bünyede nasıl buluşmuştu dersiniz?İşte hepsi Bob Hardwick'in bir türlü çözülemeyen sırrıydı.

Zaman aşımında aramızda gelişen ilişki de çok farklıydı.Kızgınlıklar,huysuzluk nöbetleri,gözyaşları-bu saydıklarım bana ait olanlar elbette ki,mesafeli tavırlar,soğuk diyaloglar-bunların kime ait olduğu malum-.İyisiyle kötüsüyle göğüs gerdik herşeye,sahip olduğumuz en değerli hazineydi bu.Biz birbirimize benziyorduk.Biz bir takımdık.Biz dosttuk.Merak etmişsinizdir diye söylüyorum,hayır,sevgili değildik.

Le Gavroche'deki o akşam,hesabı ödemek için çıkardığım parayı hemen geri vermedi Bob, sonradan söylediğine göre ne kadar gururlu olduğumu ölçmek içinmiş.O da farkındaydı cebimde beş kuruş olmadığının ama ben sözümü tutmak pahasına son paramı da çıkarıp önüne saymıştım.O an gözümde bunun bir önemi yoktu,çünkü karşımdaki son derece onurlu bir adamdı.Ve eve dönüş yolunda o parayı bana geri verdi.

Vaat ettiği cömert maaşımdan bir kısmını avans olarak verdi o akşam ve saçlarımı kestirip kendime doğru düzgün birkaç parça giysi almamı söyledi.Böylece onun dünyasında adım atmış oldum.Bana bildiği her şeyi elindne geldiğince öğretti.Onun doğruluğuna kalpten inanıyordum.Beni o sefil hayatımdan çekip çıkaran adam oydu.Önüme yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı.Onu sevmek için sağlam bir nedenim vardı yani.İşte bu yüzden,bu karlı günde,özlemini sonsuza dek kalbimde saklayacağım biricik dostumu son yolculuğuna sessiz sedasız uğurlarken donmuş yanaklarımdan yaşlar süzülüyor.

Vasiyet, Elizabeth Adler (Sayfa 34 - İlyada Yayınları)Vasiyet, Elizabeth Adler (Sayfa 34 - İlyada Yayınları)