Vasiyet

7,0/10  (17 Oy) · 
63 okunma  · 
7 beğeni  · 
683 gösterim
Sırlara dolanmış romantik bir macera."
-Sarasota HeraldTribune-

"Parıltılı yaşamlar arasında seyreden bir serüven."
-New York Daily News-

"Adler'in okumaktan büyük keyfi alacağınız bu son romanı, Akdeniz'in parmak ısırtan o istisnai güzelliğinin bir portresi gibi. Tek kelimeyle özgün ve sürükleyici."
-Book Reviews-

New York Times en çok satanlar yazarları arasında yer alan Elizabeth Adler sizi, yalanlarla örülmüş hayatların eşliğinde ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir Akdeniz seyahatine davet ediyor. Aydınlatılması gereken faili meçhul bir cinayet, yapılacaklar listesinin en başında yer alıyor.

Dünyanın sayılı zenginlerinden İngiliz Sör Robert Waldo Hardwick'in esrarengiz bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi ve ardında bıraktığı bir liste ile başlar serüven. Bu liste, bizzat Hardwick tarafından yazılmıştır ve kendisini öldürmüş olabileceğinden şüphelendiği kişilerin isimlerinden oluşmaktadır. Daisy Keane ve Dedektif Harry Montana katili bulmak için iş başındadırlar. Her şeyin açıklığa kavuşacağı ve Capri Adası'nda son bulacak bu mavi yolculuğa, altı şüpheli ve bu şüphelilerin Daisy ile Montana'nın asıl amacını sezmelerini güçleştirmek için altı "piyon" davetlidir.

Tüm masrafları merhum Sör Robert Waldo Hardwick tarafından karşılanmış olan, eşsiz bir Akdeniz seyahati.

Monte Carlo, St. Tropez, Sorrento... Her yeni durakta yeni sırlar, her yeni hayatta kafaları kurcalayan koca bir "muamma."

Ve herkes sırasıyla eteğindeki taşları döküyor.

Son durak Capri Adası'ndaki Belkiss Köşk'ü; yani sır düğümünün çözüleceği, merakla beklenen vasiyetin okunacağı ve en önemlisi Hardwick'in katilinin ortaya çıkacağı o görkemli villa.

Yorkshire'ın güzelliği, Akdeniz'in muhteşem koyları, görenlerin ayaklarını yerden kesen Mavi Yat'ta gerçekleşen rüya gibi bir seyahat, Daisy ve Montana arasındaki sıcak yakınlaşmayla kıvılcımlanan bir aşk ile Belkiss Köşkü ve Capri Adası'nın büyüleyici güzelliğini birleştiren, zekice kurgulanmış bir roman.

Adler ile koltuğunuzdan kalkmadan dünyanın güzelliklerini keşfe çıkacak ve kendinizi maceranın tam ortasında bulacaksınız.

Gerçeklikten koparıp götüren bir kurgu yeteneği... Ruhu okşayan doğası ve ağzınızı sulandıracak yiyecekleriyle, eşsiz bir mavi yolculuğa davetlisiniz.
-Publishers Weekly-

Umduğunuzdan çok daha fazlası... Ustalıkla kullanılmış dil, hoş bir anlatım... Zengin betimlemeler sayfalardaki büyülü atmosferi capcanlı yaşatacak cinsten.
-Booklist-

Okuyucuları umulmadık aşklar ve sırlarla dolu bir dünyayı keşfe çıkaran, düğümlerin İtalya'da çözüleceği benzersiz bir roman.
-Tucson Citizen-

Adler'ın bu romanı, esrarengiz karakterler ve onların sıra dışı hayat hikayeleri üzerine kurulu, cennetten kopup gelme mekanların tadına doyulmaz betimlemeleriyle dolup taşan, sürükleyici bir eser.
-Booklist-

Adler ve seyahat romanları... Birbirine bu kadar uyum sağlayan bir başka ikili bulmak, oldukça güç olsa gerek. Enteresan bir aile dramının, Akdeniz'in olağanüstü doğasında geçen kusursuz bir seyahat eşliğinde sunumu, sizi koltuğunuzdan alıp başka diyarlara götürecek.
-The Readers Guild-

Tıpkı Adler'ın diğer eserleri gibi yaratıcı, zihni kurcalayan ve sıradışı bir roman.
-Bangor Chronicle-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786055872359
 • Orijinal Adı:
  Sailing to Capri
 • Çeviri:
  Deniz Güreler
 • Yayınevi:
  İlyada Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Benim için ayrı yeri olan bir roman 'vasiyet'. Öyle mükemmel bir edebi eser değil, kurgusu insanı sürükleyip götürmüyor. Ama kitapta ölümünden sonra yer alan bir karakter ve bir kadını ölümünden sonrasını planlayacak kadar sevmesi beni hep etkilemiştir. Üstelik sevgilisi ve ya eşi olmayan bir kadını. İlişkiler hep biraz değişik, hep biraz gariptir. Hangi türü olursa olsun. Bu kitaptaki ilişkiyi daha da tuhaf ve etkileyici buluyorum.

Berfin Arzu 
13 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes sevmez, Vasiyeti. Ama bende yeri çok ayrı. Kitap okumayı bana öğreten, bir anda Londra'nın soğuğundan Akdeniz'in yakıcı iklimini hissettiren, St. Tropez'i, Capri'yi gezdiren, Bordeleux şarabının tadını damağınıza getiren bir kitap. Daisy ile birlikte Harry Montana'ya aşık olmuştum. Robert'a sinirlenmiş, gıcık olmuş hatta züppe bulmuştum. Ama yine de çok sevmiştim. Çok küçük yaşta okuduğum için mi bilinmez etkisinden uzun süre çıkamamıştım. Kesinlikle tavsiye edeceğim bir roman.

Kitaptan 1 Alıntı

Tolga 
28 Mar 17:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Londra'da bulunma sebebin nedir?" diye sordu aniden.

"Sana söylemiştim, bir Amerikan dergisinde çalışıyorum." Tanrım,yalanlar nasıl da dökülüyor ağzımdan! O andan itibaren hayatta hep dürüst olmaya karar verdim.Bunları düşünürken Sör Robert'in o donuk ve kısık sesiyle irkildim.

"Tabi canım! Dedikodu yazarlarını benden iyi kimse tanıyamaz.O adamları gözlerinden tanırım.Her partide on metre öteden fark ederim.Ve bilgin olsun,hiçbiri senin gibi görünmez."

Yanaklarım al al oldu.Çatal bıçağımı yavaşça tabağıma bıraktım."Hmm.Öyle mi?Ben neye benziyorum öyleyse ha?" Bu psikolojik saldırıya yenilmek istemiyordum.

"Yolunu kaybetmiş bir kadına benziyorsun," dedi.

O an pes ettim.Geçmişim yüzüme gerçekten böyle yansımış mıydı,kötü bir kazanın ardından kalan yara izleri gibi?

Vasiyet, Elizabeth Adler (Sayfa 27 - İlyada Yayınları)Vasiyet, Elizabeth Adler (Sayfa 27 - İlyada Yayınları)