Esengül, İnsancıklar'ı inceledi.
 11 dk. · Kitabı okudu · 1 günde

İlk Yorum (07.07.2017)

Dostoyevski'nin edebiyat dünyasına katıldığı ilk eserdir, İnsancıklar. Birçok kez okuduğum ve tekrar tekrar farklı tatlar aldığım bu kitabı, öyle aman ilkmiş zaten, varsın olsun kusuru denecek bir eksisi yok benim gözümde.

E tabi Tolstoy mu Dostoyevski mi tartışmasına Dostoyevski diyecek kadar da hayranıyım hani, yazdıklarının.

Dostoyevski, İnsancıklar'ında Varvara ve Makar isimli karakterlerinin arasında geçen mektuplaşmaları okura sunuyor. Bu mektuplaşmalar içerisinde her iki karakterinde kişiliğine, hayatına ve eylemlerine dair izlenimlerde bulundum. Makar, öyle çok fedakar ve gönlü bol biri ki gurursuzluğu dahi göze alarak Varvara için her şeyi yapabilir. Varvara ise sanki bana biraz duygu sömürüsüyle işi ilerleten, biraz da samimi duygular besleyen biri; Makar'a karşı. E tabi aralarındaki yaş farkı ise kaçınılmaz bir durum.

Eserin gayesi, bana göre gerek sosyalitede gerekse bürokratik mertebede insanın benliğinin kabulünü gözler önüne sermek.

İnsanın yaşadıkları ne olursa olsun, kendini tanıyabilme ve anlamlandırma şerefine nail olmalı. Ki onun kendisini ben burdayım diyerek her durumu göğüs gererek kabullenmeli ve çözümler dahilinde kendini feraha erdirmeli.

Böyle düşünüyorum. Çünkü Varvara ve Makar arasındaki ilişkinin bir başka boyutu beni oldukça sinir etti ve her ikisini de esefle yadırgadım.

Her şeyiyle dört dörtlük bu eser, Dostoyevski eseri olmasının yanı sıra, dolu dolu bir eser olduğu için fazlasıyla değer hak ediyor.

(Kaynak: https://www.instagram.com/p/BWLUt60Aoy2/)

Murat Ç, bir alıntı ekledi.
17 dk. · Kitabı okuyor

"Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin, fakat önünde sonunda sevgi, farklı bir şekil almış olarak geri dönecek." ~F.Kafka / Aforizmalar, s.13

Tuhaf Dergi - Sayı 12, Kolektif (Sayfa 10 - Tuhaf Dergi, Kafka Sözlüğü)Tuhaf Dergi - Sayı 12, Kolektif (Sayfa 10 - Tuhaf Dergi, Kafka Sözlüğü)
Hatice kübra, Olmadı Baştan Alalım'ı inceledi.
22 dk. · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Seçimlerinizin sonuçlarını bilmek ister miydiniz? Ara sıra aklıma gelen bir durum acaba böyle olsa ne olur diye. Kitap da her seçimin farklı bir sonucu olduğunu gösteriyor. Fakat kitabın sonu biraz askıda kalmış gibi. Devamı var mı olur mu diye düşündürüyor. Yine de tavsiye ederim eğlenceli bir kitaptı.

Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
24 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekte biz sosyal olayların maddi şeyler olduğunu söylemiyoruz; farklı bir biçimde olmakla birlikte, maddi şeyler gibi birer şey olduğunu söylüyoruz.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
25 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sosyal olayların birer şey olarak incelenmesi gerektiğini ifade eden önerme —ki bu aynı zamanda bizim yöntemimizin temelidir— en çok itirazlara neden olan önermelerden biridir. Sosyal dünyadaki gerçeklikleri dış dünyadakilere benzetmemiz paradoksal ve akıl dışı olarak algılanmıştır. Ancak buradaki benzetmenin anlamı ve kapsamı fazlasıyla yanlış anlaşılmıştır, ki bu benzetmenin amacı üstün varlık formlarını alt düzeydeki varlık formlarına indirgemek değildir; bunun tersine, herkesin alt düzeydeki varlık formlarına atfettiği gerçeklik düzeyine eşit bir düzeyin üstün varlık formları için de kabul edilmesini istemektir. Gerçekte biz sosyal olayların maddi şeyler olduğunu söylemiyoruz; farklı bir biçimde olmakla birlikte, maddi şeyler gibi birer şey olduğunu söylüyoruz.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)
семих, İzmirli Dimitrios'a Bir Tabut'u inceledi.
 36 dk. · Kitabı okudu · 5/10 puan

okuduğum kitaptan farklı bir ismi ama dimitrios ortak kelimesiyle o olduğunu düşünüyorum, tam emin olamamakla beraber eklemeyi kararlaştırdım. Benim okuduğum kitap Dimitrios'us Maskesiydi ve Can yayınlarından çıkmaydı. Biraz eski bir basım.

Gözleri bana umut olan güzel Hatuna
Ama herkesin birine ihtiyacı var. Herkesin farklı farklı bahanelerle bir eli tutmaya ihtiyacı var. Bazen kaybetmekten korktuğun için, bazen günahı en büyük kelepçesi olduğu için, başladığı noktaya geri dönmemek için, yalnız kalmamak için, aslında yalnız olduğumuzu söylediğimiz için ...

Ayça, Gece'yi inceledi.
 1 saat önce · Beğendi · 9/10 puan

Gece korkutur,
Gece ürkütür,
Gece merak uyandırır,
Gece kötülüklerin yansımasıdır.
Gece aynı zamanda bir bitiş,bir sonlanıştır.

Geceye bir inceleme yazmak benim harcım değil.ama bir kaç cümle kurmadan da kendimi eksik hissedeceğim.Edebi,felsefi,psikolojik,sosyolojik açıdan güçlü bir birikime sahip olmak gerekiyor.Benim elimde ise bir tek’ben ‘ varım.
Bilge Karasu,imgelemlere kaleminde can veren oyun bozan bir yazar Belirliliğin içinde belirsizlik yaratmak gayesinde.Mesela Bazen kurgusal karakterlerin cinsel kimlikleri bile değişkenlik gösteriyor.Erkek diye düşündüğüm kadın olarak karşıma çıkıyor ileriki sayfalarda.
Veya Okuru var ediyor;aynı zamanda da okura acaba ben var mıyım gerçekten? diye düşündürüyor.
Yine de Bir şeylerin gizli kalmaması için uğraşmış.İçindeki bütün duyguları cümlelerine nakşetmiş.Olayın içinde olay,kurgunun içinde kurgu,anlamsızlığın içinde anlamlılık,yalnızlığın içinde kalabalık.Karşıtlık,kuramsal karışıklık,önemli olayların bağlamlarla anlatılması.Okuduğumu anlatırken,cümlelerimdeyüklemlerim bile olmayacak belki de.Çünkü nokta olmadan sadece virgüllerle,noktalı virgüllerle,üç noktalar kullanılarak yazılmış bir kitap okudum.
Karman çorman bir kurgu.Anlatan,yaratan,düzelten,okuyan hepsi birbirine içine geçmiş.Cümleler devamlılığın içinde kesiliyor.Tam alıştım diyorum;bir bakmışım ki başladığım noktadayım.Bütün anlamlandırmaların sıfırlanmış,yanılgıların içinde kaybolmuşum.
BK,bu kitabı yazarken hangi duyguların esiriydi acaba? diye düşünüyorum şimdi.Artık yeter mi!”demişti.Gizli kalan bir şey kalmasını istememiş sanki.
Şiddetin ,kötülüğün soğukluğunu hissedin;ama bunu size öyle bir anlatmalıyım ki hem korkun hem merak edin;düşünün,sorgulayın aklınızın ve
duygularınızın en uç noktalarını yaşayın diye de gecenin kapılarını sonuna kadar açıyor.
Gecede gizlilik esastır.Tek bir kişi bilmeli aynı zamanda bir çok kişide bilmeli.Şimdi düşünelim birine bir şey söyleriz “Kimse bilmesin.”deriz.Karşımızdaki insan kendini önemli değerli güçlü hisseder bu durumda.İpler gizliliğin içinde asılı kalır.gerektiğinde kullanılmak üzere.İşte Karasu gecenin işçileriyle bu durumu yaratmış.Kitle imha uzmanları gibi olan bu işçilere insanların içindeki neşeyi sevinci umudu yok etmeleri ve haleflerini oluşturmak için emir verilmiş sanki. Şüphe en tehlikeli silah olarak ellerinde vücut bulmuş.Sadece Gece’nin ruhunun içselliğini çözebilenler var olabilir ve savaşabilir algısını yarattı yazar ben de.
Kitabı okurken beynimle oyun oynandı.Önce tamir edilebilir,engellenebilir olgusu yaratıldı sonra da yaratılan bu olgu yalanlandı.Aslında tüm bu düşünceler yazarın kendi dünyasını bize yönlendirmesinden başka bir şeydeğil.Yaratman,düzeltmen,söyletici hepsi Karasu.Ve bu durumda bir kaosun içine atıyor insanı.Hangi zamandaydım onu bile tam anlamıyla algılayamadım.Metinler ve olaylar arasında geçişler oldukça sancılı oldu benim için.
Yazar ve kitapla ilgili ise olumlu düşüncelerim var.Her okuyana farklı hisler uyandıran bir roman yazabilmek Karasu’nun en büyük başarısı olmuş bence.Kendine has kelimelerle var olan ,çoklu kişilik evrenleri arasında kendince kendini anlatan bir yazar olarak benim gönlüme taht kurdu.

Selen Abalı, Dimple ve Rishi Tanışınca'yı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

bollywood filmlerini sevip de bu kitabı sevmemek olmaz zaten, cidden çok sevdiğim bir kitaptı. okurken izlediğim filmlerden bir şeyler bulup durdum. zaten hint kültürünü seviyorum, böyle dans etmelerine de hayran hayran bakarken kitapta bu sahnenin geçmesi çok güzel oldu.
dimple'ın kültürüyle çatışması ama bir yandan da kültürünü düşünmesi ve bunun bize Rishi ile birlikte yansıtılışı çok güzeldi.
bir çırpıda bitebilecek, eğlenceli ve farklı kültürle karşılaştığımız için de bilgilendirici bir kitaptı bence.