Ya da Şiir

9,8/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
10 beğeni  · 
2.234 gösterim
"ya da şiir" çoğunlukla sahne arasında kalan duygularımı ve hayata dair düşüncelerimi şiirselleştirmeye çalışarak kağıda döktüğüm kelimelerin bir araya getirilmesiyle oluştu. Şair olmak elbette ki büyük meziyettir. Ben 'şairim' demiyorum ama kelimelere ve şiire sevdam bilinsin istiyorum. Çünkü ömrüm boyunca ne zaman dara düşsem, tutunduğum şeylerin başında gelir şairler ve şiir. ve şiirle beslenir şaire öykünürken yazdıklarımla anlaşılmak için kuruldu bu kitaptaki bütün cümleler. Çünkü ömrüm boyunca okuduğum ve duyduklarımdan anladım ki insanı ya dili anlatabilir , ya da şiir..

Stand-up gösterileriyle büyük beğeni kazanan ve ondört yılını geride bıraktığı sahne hayatı boyunca binlerce kez sahneye çıktıktan sonra 'yetenek sizsiniz' programındaki performansıyla Türkiye'nin gündemine oturan Atalay Demirci'nin "Ya Da Şiir" adlı kitabı, Kaldırım Yayınları tarafından, Ekrem Saltık Editörlüğünde yayınlandı.. "Ya Da Şiir", onaylanmış normallerle yaşamayı değil, hayata dair gözlemlediği detayları mizah yoluyla insanlara anlatarak yaşamayı seçmiş bir şiir sevdalısının sayfalara döktüğü kelimelerle kendini takdimidir... Daha çok mizah yönüyle ve anlattıklarını dinleyerek tanıdığınız Atalay Demirci'yi, bu defa da kitap sayfalarında okumak için... Siz de buyrun...
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  6054467211
 • Yayınevi:
  Kaldırım Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak ÇELİK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendisi neşeli şiirleri hüzünlü bir adam. Hayatta her şeyi dengelemeyi başarmış belki de mutlu olmak için savaşmaktan bunları kazanmış bir adam. Şiirlerini okurken samimi bulacağınız ve hatta sanki en yakın arkadaşınızın yazdığı şiirleri okuyormuş gibi hissedeceğiniz bir kitap. Neşeyi ve hüznü birlikte yaşayıp mutlu olmaya çalışanlar için yürürken , yatarken veyahut herhangi bir iş yaparken dillerde sürekli tekrarlanacak şiirleri içerisinde barındıran bir kitap. Siz ağzınızda bir Atalay DEMİRCİ şiiriyle yürürken herkes sizi deli zannedebilir (eğer siz öyle olmak istiyorsanız) :))

Mehmet Admış 
20 Oca 15:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ya da Şiir, içinde birbirinden güzel şiirlerin bulunduğu hoş bir eser. Evet, Atalay Demirci, Yetenek Sizsiniz Türkiye'den sonra meşhur oldu. Ben de bu kitabı o zamanlarda edinmiştim. Stand-up yapan bir insanın bu kadar duygu yüklü şiirler yazabileceği aklımın ucundan bile geçmemişti. Okuduğumdan cidden şaşırmıştım. Ama adam yazmıştı ve hakkını vermem gerekiyordu. Gerçekten de duygu yüklü, güzel şiirlerle dolu bir eser. Eğer şiir seviyorsanız, okuyun bence..

Kitaptan 3 Alıntı

Burak ÇELİK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"ya ağlamasın hiç kimse
ya da gülmesin şu her zaman gülenler.

ya kimsede olmasın para denen illet
ya da paylaşmasını öğrensin paralı millet.

ya kimse söylemesin sevdiğini
ya da yapsınlar sevginin asıl tarifini.

ya şu bayramlar hiç yaşanmasın
ya da bayramlarda et yemeyen kalmasın."

Ya da Şiir, Atalay Demirci (Sayfa 86)Ya da Şiir, Atalay Demirci (Sayfa 86)

"Rahatlığın en yücesi hep hayalimiz
Darlıktan ders almak en zor işimiz
Burnumuz kanasa isyan eder
Kuru ekmek, zeytine şükretmeyiz
Çünkü Biz İnsanoğluyuz…"

Ya da Şiir, Atalay DemirciYa da Şiir, Atalay Demirci