Yemin Kurallar Çiğnenmek İçindir

6,8/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
394 gösterim
Burası Ludania, yaşam koşulları zor bir ülke. Toplum, katı sınıflara ayrılmış durumda ve her sınıf kendi dilini konuşmak zorunda.

En küçük bir sınır ihlali, örneğin üst sınıfa mensup birinin gözlerine bakmak bile, anında idam sebebi.

On yedi yaşındaki Charlaina, küçüklüğünden beri her sınıfın dilini anlama yeteneğine sahip; ve bu yeteneğini kendini bildi bileli herkesten saklıyor. Kendini özgür hissettiği tek yer, artık birer uyuşturucu pazarına dönmüş yeraltı klüpleri. Buralarda insanlar baskıcı kurallardan sıyrılıp kısa süreliğine de olsa rahat bir nefes alabiliyorlar.

İşte Charlaina da burada son derece çekici ve gizemli bir gençle tanışıyor, adı Max. Ve Max, daha önce Charlaina'nın hiç duymadığı bir dilde konuşuyor. Charlaina neredeyse sırrını açık etmek üzere.

Onu görer görmez çarpılsa da Max'in hangi tarafta olduğundan bir türlü emin olamıyor. Sık sık yinelenen acil durum tatbikatları birden gerçeğe dönüşüp de şiddet ve vahşet ülkede kol gezmeye başladığında Charlaina'nın yeteneğinin neye hizmet ettiği anlaşılıyor:

Ülkesini zalim bir rejimden kurtarmak.

Zamansız ve mekansız bir üçlemenin ilk kitabı olan Yemin, sınıf gerçekliğini dil üzerinden sembolize ederek katı toplumsal ayrımlara dikkat çekiyor. Karanlık, soğuk ve katı rejimlerin toplumlar üzerindeki baskısını gösterişli ve sürükleyici bir macerayla betimliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050904970
 • Çeviri:
  Delal Aydın
 • Yayınevi:
  Dex Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melih Karaman 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · 4/10 puan

Kitabı kelepir kitaplardan almıştım hatamı okuduktan sonra anladım. Eğer karşınıza çıkarda satın almayı yada okumayı düşünürseniz, büyük bir ihtimalle sizin de pişman olacağınızı söyleyebilirim. Kitabın kapağı ve iç tasarımı mükemmel ama konu ve içerik kötü kesinlikle önermiyorum.