9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
43 gösterim
Genel zeka diye bir şeyden söz edilebilir mi? Yaşlandıkça zekamıza ne olur? Zeka testleri yararlı mıdır? Peki, son elli yılda IQ testlerinde elde edilen sonuçlar neden eskiye nazaran daha yüksektir? Elinizdeki kitabın amacı, insan zekası konusunda hemen hemen hiçbir bilgiye sahip olmayan okuru insanın zihinsel yetilerine dair kilit meselelerde bilgi sahibi yapmak. Bunu yaparken de zekanın işleyişiyle ilgili biyolojik etmenleri açıklayıp genlerin ve çevre koşullarının zekamızda meydana gelen değişimleri biçimlendirmek üzere nasıl bir araya geldiğini anlatmak. Nihayet, insanın zihinsel güçlerinin artırılması, iyileştirilmesi konusunda psikoloji alanında boy gösteren tüm yeniliklerin bir dökümünü sunmak.
(Tanıtım Bülteninden)

Zekanın ne anlama geldiğinden başlayıp, tarihçesini, zekaya dair bildiklerimizi, beyin-zeka ilişkisini, çalışmaların hangi boyutta olduğunu, zekanın ölçülebilirliği üzerine olan tartışmaları, testlerin güvenilirliğini, güvenilir testlerin hangileri olduğunu, yanıldığımız konuları, doğru olduğu sanılan yanlışları ve daha bir dolu konuyu iyi özetleyen bir kitap.

Kitabın yazarı, bu konulara ilgi duyan ikinci veya üçüncü sınıf bir gazeteci yahut araştırmacı değil, zeka ile ilgili çalışmaların bir kısmını bizzat yürüten bir bilim insanı ve bazı üst düzey kurumların başkanlığını yapan "üst düzey" bir yetkili. Hal böyle olunca, popüler bir kitap yazması için kendisine gelen teklifleri değerlendirip ortaya böyle hem popüler denebilecek, hem de popüler kitaplardan fazlasını barındıran çok zengin örneklerin, diyagramların, çizimlerin, testlerin yer aldığı bir kitap çıkmış. Bu açıdan tatmin edici.