1000Kitap Logosu

Kitapevi

Domeniko
bir alıntı ekledi.
Bizde insan önce birey olacak , haklarını alacak , cinsel kimliğini çekinmeden paylaşabilecek ve sonra edebiyatçıysa bu pencereden bakarak ürün verecek , yayımlanmasını isteyecek , kitapevi bulacak , editörce yayımlanmasında sakınca görülmeyecek , basılan eser ilgi uyandıracak , okurunca çekinilmeden satın alınacak , eleştirmenler tarafsız değerlendirme yazacak .
1
2-) Kitapçı inanılmaz güzel..! Yanımda sen olduğun için tabii ki.
İlk olarak önceki günün ne kadar keyifli olduğundan bahsediyoruz sonra ne yapacağımızdan. Aklımızdaki Dost Kitapevi'ne gidip tek tek bütün milletlerin edebiyatlarını incelemek, saatlerce okuduğumuz okumak istediğimiz kitaplardan dünyayı sarsmış, edebiyatı parmaklarıyla şekillendirmiş yazarlardan bahsetmek. Aklımda istediğim 3-4 kitap ve onun önerilerine gözüm kapalı güvenebilecek kadar sevgi dolu bir kalbim var. Dakikalarca kitap seçiyoruz. Sırayla Rus edebiyatı, Fransız edebiyatı, Amerikan edebiyatı, İngiliz edebiyatı raflarını geziyoruz. Yıllarca oluşturduğumuz kitap kültürümüz, hamurumuzdaki edebi aşk bizi alıp götürüyor kitapların dehlizlerine. Favori yazarım Steinbeck'ten konuşuyoruz ona aldığım üçlemeden ve kitaplar kadar değerli olan alıntılarımdan, yüzünü güldürecek hediye kutumdan... Onu mutlu ettiğimi biliyorum ve dünyadaki bütün güzelliklerin ona değeceğini de. Kıpır kıpır ettiriyor bana sohbeti. Ben konuşuyorum o gülüyor, ben bitiyorum. O konuşuyor zaten düşüyorum dudaklarından süzülen her bir kelimeye. Devamında siyaset tarihi, dünya tarihi... Onun hakimiyeti altında, benim mızmızlığımla geçen ama onun neşesiyle neşeleneceğim heyecanına ortak olacağım şiir kitapları kısmında geziyoruz. Sonra benim alanım bilim raflarındayız, gülüyoruz eğleniyoruz, dalga geçiyoruz. Onun da dinlere yönelik tavrını öğreniyorum şaşırıyorum ama bu aklıbaşındalık bildiğim her şey ona aktarabileceğim düşüncesi beni heyecanlandırıyor. Dawkins konuşuyoruz Darwin konuşuyoruz... Sonra alacağımız kitaplar bitince küçük kitap serilerine bakıyoruz İkimiz de ilgi alanlarımıza yönelik beşer kitap belirliyoruz o kadar keyifliydi ki o rafların arasında istediklerimizi bulmak. Seçilenlerin fotoğrafını çektikten sonra tekrar yerlerini bulup koyma hezimeti (ama onunla olunca eğlencesi). Daha sonra manga, anime, Harry Potter onlarca konu, gülücükler... İnanılmaz güzel bir sözün basılı olduğu Ot dergisi (dergiyi de çok severim ama ona o sözün olduğu bardak altlığını hediye etmek için aldım kabul ediyorum) ve ödeme faslındayız. Hayatımın kitapçıda geçen en güzel 2 saati :)
eninigalbi
Takyidu'l İlm'i inceledi.
137 syf.
·
Puan vermedi
Selamün aleyküm.. Benlik Kitapevi'nden birkaç kitap ile birlikte sipariş ettiğim bir kitaptı, içeriğinin bu kadar akademik olduğunu tahmin etmiyorum. Dört kısımdan oluşan kitabın ilk üç kısmı rivayetlerden oluşuyor. Tek bir sözü başka başka bir rivayetlerde ve kaynaklarda görüyoruz. Ama dördüncü kısım bence asıl okunması gereken kısım. Burada kitap okumanın, ilimle meşgul olmanın, ilmi korumanın ve paylaşmanın öneminden bahsediyor. Ayrıca alimlerden ve daha birçok yaşanmış olaylardan da örnekler veriyor. Dili sıkıcı değil, akademik olsa da okunuyor. Hadislerin yazımının yasaklanması ve izni konusunda rivayetlere ihtiyacı olan için -bence- gerekli bir eser. Kelimelerin yanlış yazımı da olmasa harika olacaktı. Hatta kelime hatası bazen o kadar hatasız duruyor ki insan kendinden şüphelenmiyor değil :)... Teşekkür ederim..
Takyidu'l İlm
Okuyacaklarıma Ekle
5
Nihal
Ne İçin Varsan Onun İçin Yaşa'yı inceledi.
264 syf.
·
34 günde
·
Puan vermedi
Staj yerimi bulmaya çalışırken bir kitapevi gördüm gözüm gönlüm şenlendi normalde parayla kitap çok almam para mı yeter ;) Kütüphaneciyiz.Aldık kitabı ama ödevler belgeler sınavlar kısacası telaşlarım çok uzattı kitabı.Hikmet Anıl Öztekin kendi içindeki cevheri bulmuş bir adam kendi kendine hakim olan biri her şeyi başarır.İnsana maddeye minnet yok.Topluluk korkusu yok aitlik korkusu hiç yok.Büyümenin güzel yanı anlamakmıs aslında 21 yaşındayım ben de yeni yeni anlıyorum kendi içimi.Etrafımız kalabalık ama "Oğuz Atay'ın dediği gibi kimse anlamıyorsa beni ya da istediğim gibi anlamıyorsa..." İnsanı en iyi kendi anlar .KYK yurdundayım etrafta çevre var ama mana yok "Kitaplar en büyük destekcim öğretmenim.Hikmet Anıl Öztekin'i takip edenler için güzel bir kitap yaşadığı daha doğrusu bizim gördüğümüz o örnek insanın oluşmasına ne vesile olmuş.Hayat tesadüf değildir bana kalırsa.Ağlar bellidir .Sen o yola yazılmışsan hayat seni o yolun başına götürür.
Ne İçin Varsan Onun İçin Yaşa
Okuyacaklarıma Ekle
1
Kitapevi
Dedim ya, bu fani dünyada hiçbir şey kalıcı değil, zor günlerin ardından başarı ve zenginlik dolu günler geldi. Oldukça iyi tanımıştım artık, önümde kapılar ardına kadar açılmıştı. "Bu iş bitecekse burada bitmeli."dedim, "Bakalım bu bağda koparıp hürriyetimi biraz daha yaklaş alabilecek miyim?" Sevgiye, hürmete layık o vefalı dost da bu kararımı onayladı. Ve avukatlığı bırakıp ufak bir kitapevi açtım. İş hayatım açısından rahat ve mutlu günlerde zahiren sâkindim.
Hatice Özçelebi
Sayfa 18 - Doğu Kütüphanesi
1
5