mısra, bir alıntı ekledi.
07 May 23:08 · Kitabı okudu

Kitaplara, dergilere küs müydü? Ben enstitüye gittim, kitaba dergiye alıştım. Elimde görürdü. “Ders diye mi okutuyorlar bunları?” diye sordu bir gün. Karnıkara insanlar bizim için söylenti çıkardı: Daha dün keçi güdermişiz; bugün kalkmış Tolstoy’un Balzac’ın kitaplarını okuyormuşuz! Ne anlarmışız Eflatun’dan, Shakespeare’den? Bunlar bize ”komünistlik” aşılamak içinmiş.
Salim Bey böyle demezdi, ama yararsız, bu tür okumaları gereksiz bulurdu. Onun âdetini biliyordum; müfettiş gelince yıllanmış şarap çıkarırdı. Bunu kime anlatabilirdik. Marangoz kesersiz, terzi makassız akla gelir mi? Bizimki kitapsızdı.

Özüm Çocuktur, Fakir Baykurt (Sayfa 267 - Papirüs)Özüm Çocuktur, Fakir Baykurt (Sayfa 267 - Papirüs)
Resul, bir alıntı ekledi.
18 Nis 01:47 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünki komünistlik, masonluk, zındıklık, dinsizlik; doğrudan doğruya anarşistliği intac ediyor.

Ve bu dehşetli tahrib edicilere karşı, ancak ve ancak hakikat-i Kur'aniye etrafında ittihad-ı İslâm dayanabilir.

Emirdağ Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 19 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)  (Emirdağ Lahikası - 2)Emirdağ Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 19 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş) (Emirdağ Lahikası - 2)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
13 Nis 16:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Boğularak ölmekten korkardı, öyle derdi. Bazen, ölü anacığının gelip kâbuslarında onu boğduğunu söylerdi. “Rahmet istemiş oğlum kadıncağız,” der gülerdim, “Bütün gün göt gezdireceğine git de bir testi su dök ihtiyarların toprağına, bir Fatiha oku. Komünistlik başka, ana baba başka.”

Olduğu Kadar Güzeldik, Mahir Ünsal ErişOlduğu Kadar Güzeldik, Mahir Ünsal Eriş
Resul, bir alıntı ekledi.
09 Nis 22:15 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Küfr-ü mutlakı dünyaya, hususan âlem-i İslâm'a yerleştirmek isteyen bir cem'iyet ve onun naşir-i efkârı ve mürevvic-i âmâli olan bir-iki gazete matbaası ve kütübhanesi darmadağın edilerek; dinsiz yaptık, komünist yaptık zannedilen gençlik ve mekteblilerin ağzıyla ve harekâtıyla ve fiilleriyle protesto edildi.

"Kahrolsun komünistlik" diye beddualar edildi.

Emirdağ Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 100 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)Emirdağ Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 100 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)

Komünistlik nedir ?
— Bazılarına göre pek fena bir şey... Vatan hainliği. Bize göre en kısaltılmışı şu: Biz, insanın insanı her ne suretle ve her ne bahanesiyle olursa olsun soymasına razı değiliz.

Doğanay, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 16:44 · İnceledi · Beğendi

İçimizdeki Şeytan
Şimdiye kadar okuyuculara hitap edip romanı ve müellifini anlattıktan sonra artık doğrudan doğruya içimizdeki şeytanlardan birine, bu milletin milliyetperverlerini çirkefe batırmak için uğraşan komüniste hitap edebilirim:


Kirye Sabahattinaki! Yahut fikirlerine ve irfanına göre Yoldaş Sabahattin Aliyef!... Sen, kanı bozuk Oflu Rum dönmesi ve Marksın fikrî veledi!.. Türk olmamanın, yüksek tahsilli olmamanın verdiği kıskançlıkla yanıp kavrularak kendinden üstün gördüğün herkese saldırıyor ve yetişemediğin her salkıma tilki gibi "olmamış" diyip geçiyorsun. Senin tahteşşuurundaki bütün kinler pekiyi anlaşılıyor. Türk olmadığını bildiğin hâlde Türk yaşamağa mecbur olmanın verdiği bir ruhî kargaşalık içindesin. Sen de her Türk olmayanın, tahsili yarıda kalmış her muhteris insanın yaptığı gibi hırsını doyuracak tek yola sapıyorsun. Bu yol, Türklüğün kutlu her nesi varsa hepsini inkâr ederek, hepsine söverek kendini aldatmayı temin eden komünistlik yoludur. Romanında insanlar arasındaki karanlık münasebetlerden ne diye bahsediyorsun? Sen o karanlık münasebetlerin şahıslanmış örneğisin. Bu kitapta aşağı gördüğün, çirkefe batırmak istediğin ne varsa sen vaktiyle onların hepsine salik olmuş, fakat hepsinde sona kaldığın için onlara düşman kesilmiş bir hastasın.

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Büşra Semerci, bir alıntı ekledi.
 04 Mar 11:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gençliğinde komünistlik taslayıp evlenince kapitalist olan çok adam görmüştü Mevlut.

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 301 - YKY)Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 301 - YKY)

Kosinski'nin reds filminde partide liberalliğiyle bilinen zinovyev'i son derece sekter canlandırması? Anti komünistlik böyle bir şey işte. Ama boyalı kuş'u severim efsane bir roman. Hatta amerikalı eleştirmenler ulan sen bize sığındın şimdi bize sovyetleri mi övüyosun diye dövmüşler adamı ahaha

meltem şen, Yaşamak İstiyorum'u inceledi.
07 Şub 14:13 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap Rusya'nın Rus Devrimi döneminde, Lenin'in henüz ölmüş olduğu zamanda geçiyor. Sosyalist ve hatta komünistlik derecesinde bir baskının süregeldiği bu dönemde Kira isimli genç bir kadının etrafında, dünyasında anlatılıyor. Yer yer aşk ya da duygusal gidişler olsa da bu kitap aslında devletin idari politikasının yani komünistliğin halkı, insanlığı nasıl bir zulümle karşıladığından, ele aldığından bahsediyor. Sosyalist hareketlerin esasında halka rahatlık, eşitlik sağladığından ''bahsedip'', gerçekte belirli olan bir üst kesimin rahatını sağladığını son derece yalın anlatıyor. Realist, akıcı ve güzel bir kitaptı.

Yuceyurt, bir alıntı ekledi.
 14 Oca 13:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Biz devlet düşmanı mıyız olum!
- Ne yani? Dedi Kesik Mehmet. Ne yapmalı?
      - Toplanıp valiye gidin. Yürüyüş yapın. Sizi dinlemezlerse, çıkın yola gösteri yapın.
Masadakilerin hepsi Necip’e bakıyorlardı. Kesik Mehmet,
      - Oha, dedi. Ne gösterisi ulan. Komünist miyiz biz? Sizi adam olun diye kente gönderiyoruz, sizin aklınız karman çorman oluyor.
Dursun, Kesik Mehmet’e döndü:
      - Konuşsun diyordun, işte konuştu. Bunların akılları fikirleri komünistlik oğlum. Gösteri yapacakmışız, anarşikler gibi ortalara çıkıp bağıracağız demek.
      Necip kıpkırmızı kesildi:
      - Bunun komünistlikle ne ilgisi var Mehmet Amca? Adam hakkınızı yiyor, siz de hakkınızı isteyeceksiniz.
      - Yok oğlum, bu işler sizin bildiğiniz gibi değil. Biz devlet düşmanı mıyız ulan, gösteri yapalım. Bu yıl vermediyse bir dahaki yıl verir. Bu yıl da ineği satarız. Baban ne yapacak, o da ananın altınlarını bozduracak. Bir dahaki yıla Allah kerim. Para başka, komünistlik başka. Ağlarız mağlarız, karıların altınlarını, inekleri satarız, ama devlet düşmanı komünist olmayız. Sen bugün gösteri yaparsan, o da yarın gelir tarlanı alır. Bu işin sonu yok. Sizin aklınız ermez. Biz ne kazıklar yedik.

Sudaki İz, Ahmet Altan (undefined)Sudaki İz, Ahmet Altan (undefined)