Doğanay, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 16:44 · İnceledi · Beğendi

İçimizdeki Şeytan
Şimdiye kadar okuyuculara hitap edip romanı ve müellifini anlattıktan sonra artık doğrudan doğruya içimizdeki şeytanlardan birine, bu milletin milliyetperverlerini çirkefe batırmak için uğraşan komüniste hitap edebilirim:


Kirye Sabahattinaki! Yahut fikirlerine ve irfanına göre Yoldaş Sabahattin Aliyef!... Sen, kanı bozuk Oflu Rum dönmesi ve Marksın fikrî veledi!.. Türk olmamanın, yüksek tahsilli olmamanın verdiği kıskançlıkla yanıp kavrularak kendinden üstün gördüğün herkese saldırıyor ve yetişemediğin her salkıma tilki gibi "olmamış" diyip geçiyorsun. Senin tahteşşuurundaki bütün kinler pekiyi anlaşılıyor. Türk olmadığını bildiğin hâlde Türk yaşamağa mecbur olmanın verdiği bir ruhî kargaşalık içindesin. Sen de her Türk olmayanın, tahsili yarıda kalmış her muhteris insanın yaptığı gibi hırsını doyuracak tek yola sapıyorsun. Bu yol, Türklüğün kutlu her nesi varsa hepsini inkâr ederek, hepsine söverek kendini aldatmayı temin eden komünistlik yoludur. Romanında insanlar arasındaki karanlık münasebetlerden ne diye bahsediyorsun? Sen o karanlık münasebetlerin şahıslanmış örneğisin. Bu kitapta aşağı gördüğün, çirkefe batırmak istediğin ne varsa sen vaktiyle onların hepsine salik olmuş, fakat hepsinde sona kaldığın için onlara düşman kesilmiş bir hastasın.

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Büşra Semerci, bir alıntı ekledi.
 04 Mar 11:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gençliğinde komünistlik taslayıp evlenince kapitalist olan çok adam görmüştü Mevlut.

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 301 - YKY)Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 301 - YKY)

Kosinski'nin reds filminde partide liberalliğiyle bilinen zinovyev'i son derece sekter canlandırması? Anti komünistlik böyle bir şey işte. Ama boyalı kuş'u severim efsane bir roman. Hatta amerikalı eleştirmenler ulan sen bize sığındın şimdi bize sovyetleri mi övüyosun diye dövmüşler adamı ahaha

meltem şen, Yaşamak İstiyorum'u inceledi.
07 Şub 14:13 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap Rusya'nın Rus Devrimi döneminde, Lenin'in henüz ölmüş olduğu zamanda geçiyor. Sosyalist ve hatta komünistlik derecesinde bir baskının süregeldiği bu dönemde Kira isimli genç bir kadının etrafında, dünyasında anlatılıyor. Yer yer aşk ya da duygusal gidişler olsa da bu kitap aslında devletin idari politikasının yani komünistliğin halkı, insanlığı nasıl bir zulümle karşıladığından, ele aldığından bahsediyor. Sosyalist hareketlerin esasında halka rahatlık, eşitlik sağladığından ''bahsedip'', gerçekte belirli olan bir üst kesimin rahatını sağladığını son derece yalın anlatıyor. Realist, akıcı ve güzel bir kitaptı.

Yuceyurt, bir alıntı ekledi.
 14 Oca 13:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Biz devlet düşmanı mıyız olum!
- Ne yani? Dedi Kesik Mehmet. Ne yapmalı?
      - Toplanıp valiye gidin. Yürüyüş yapın. Sizi dinlemezlerse, çıkın yola gösteri yapın.
Masadakilerin hepsi Necip’e bakıyorlardı. Kesik Mehmet,
      - Oha, dedi. Ne gösterisi ulan. Komünist miyiz biz? Sizi adam olun diye kente gönderiyoruz, sizin aklınız karman çorman oluyor.
Dursun, Kesik Mehmet’e döndü:
      - Konuşsun diyordun, işte konuştu. Bunların akılları fikirleri komünistlik oğlum. Gösteri yapacakmışız, anarşikler gibi ortalara çıkıp bağıracağız demek.
      Necip kıpkırmızı kesildi:
      - Bunun komünistlikle ne ilgisi var Mehmet Amca? Adam hakkınızı yiyor, siz de hakkınızı isteyeceksiniz.
      - Yok oğlum, bu işler sizin bildiğiniz gibi değil. Biz devlet düşmanı mıyız ulan, gösteri yapalım. Bu yıl vermediyse bir dahaki yıl verir. Bu yıl da ineği satarız. Baban ne yapacak, o da ananın altınlarını bozduracak. Bir dahaki yıla Allah kerim. Para başka, komünistlik başka. Ağlarız mağlarız, karıların altınlarını, inekleri satarız, ama devlet düşmanı komünist olmayız. Sen bugün gösteri yaparsan, o da yarın gelir tarlanı alır. Bu işin sonu yok. Sizin aklınız ermez. Biz ne kazıklar yedik.

Sudaki İz, Ahmet Altan (undefined)Sudaki İz, Ahmet Altan (undefined)

Yusuf Atılgan

- Suçum neymiş benim? Ezilen, sömürülen yoksul halka bir kurtuluş önlemi önermek suç mu?
- Değil ama senin önlemin komünistlik.
- Sömürücülere gönüllü uşaklık eden, yüzünü göstermekten korkan yüreksiz faşistler vız gelir bana; elinden geleni ardına koyma, deyip telefonu kapadı adam.

Ahmet mulayim, bir alıntı ekledi.
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

başka birçok suçlamayla birlikte, birbirlerini dinsizlik, jöntürklük, frenklik, milliyetçilik, masonluk, Kemalistlik, cumhuriyetçilik, vatan hainliği, padişahçılık, batıcılık, tarikatçılık, edebi hırsızlık yapmak, Nazilik, Yahudilik, Araplık, Ermenilik, homoseksüellik, döneklik, şeriatçılık, komünistlik, Amerikancılık ve en son olarak da günün moda konusu egzistansiyalistlikle suçlamışlardı.

Kara Kitap, Orhan PamukKara Kitap, Orhan Pamuk
Mehmet Deligöz, bir alıntı ekledi.
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şaşırtıcı olan edebi hayallerimin Kafdağı'nda yaşayan yetmiş küsur yaşındaki bu üç ihtiyara, Sirkeci tren istasyonunun ölümlü kalabalığı ve hırgürü içinde rastgelmek değil, bütün yazı hayatları boyunca birbirlerine nefretle hakaret etmiş bu üç kalemşörü, yirmi yıl sonra gene Baba Duma'nın meyhanesinde toplanıp içen üç silahşörler gibi aynı masada rakı içerken görmekti. Üç padişah, bir halife ve üç cumhurbaşkanı eskittikleri yarım yüzyıllık yazı hayatları boyunca, üç kavgacı kalemşör, zaman zaman doğru da olan başka birçok suçlamayla birlikte, birbirlerini dinsizlik, jöntürklük, frenklik, milliyetçilik, masonluk, Kemalistlik, cumhuriyetçilik, vatan hainliği, padişahçılık, Batıcılık, tarikatçılık, edebi hırsızlık yapmak, Nazilik, Yahudilik, Araplık, Ermenilik, homoseksüellik, döneklik, şeriatçılık, komünistlik, Amerikancılık ve en son olarak da günün moda konusu egzistansiyalistlikle suçlamışlardı.

Kara Kitap, Orhan Pamuk (Sayfa 81 - YKY)Kara Kitap, Orhan Pamuk (Sayfa 81 - YKY)
Ömer Efeoğlu, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bilimin ülkemizdeki çöküşünün en önemli sebebi ise tamamen bilgisiz politikacılardır ki, bunun en güzel örneği Tayyip Bey'dir. Bilimden en küçük bir haberi olmayan bu zat, bugün antropolojiyi ırkçılık, yarın Darwinizmi komünistlik, öbür gün fiziği ve kimyayı toplu katliam aracı olarak takdim edebilir.

Aptalı Tanımak, Celal ŞengörAptalı Tanımak, Celal Şengör
Fatma Çatal, bir alıntı ekledi.
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İktidardaki hasımlarınca komünistlikle suçlanmamış tek bir muhalefet partisi olmadığı gibi, kendine yöneltilen komünistlik karalamasını, gerek kendinden daha ilerici karşıtlarına, gerek gerici partilere gerisingeri fırlatmamış tek bir muhalefet partisi de yoktur.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 47 - Can Yayınları)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 47 - Can Yayınları)