Ekrem Özkara, Tasavvuf Bahçeleri'ni inceledi.
49 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Üstad Necip Fazıl Kısakürek bu kitabında mürşidi "Esseyyid Abdülhakim Arvasi " den aldığı ilhamla adeta " Tasavvuf Bahçesinden " sunumlar yapıyor.Her okuyucu nasibine düşeni alabilir...
Bu tasavvuf konusu öyle bir konudur ki ; Hani bazı şeyler vardır ya,anlatılmaz ( anlatılamaz ) yaşanır denir,işte bu da öylesine bir konu.
Öyle ki ; en basit bir olayda / konuda ,birileri mutluluktan uçar veya gözyaşı dökerken bazıları bu yaşananlara ya gülüp geçer,bazıları es geçer,bazılarının aklı bile almaz veya anlamaz.
Tasavvufun özetlenmiş bir şekilde anlatıldığı,zaman zaman deruni konuların olduğu bu kitabı okumak için ( daha derinlere dalmak için yüzme bilmek şart ( !? ) ...)
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Şimdiye kadar bu konu ile ilgili yazılmış yardımcı kaynaklar içerisinde en iyilerden biri. Öğrencilerin tek başına çalışabilecekleri bir kitap olmamakla birlikte arkadaşlarıyla beraber çalışabilirler. Verilen cevapları kontrol edebilmek de iyi olmuş. Konular zor geldikçe bir önceki soru bankasına dönülerek eksikler giderilebilir.

DENİZ, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanların tartışmasız en becerikli olduğu konu:)
Dedikodu sıkça kötülenen ama aslında kalabalık gruplar halinde işbirliği yapabilmenin de temelini oluşturan bir beceridir.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah HarariHayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari
Hüsamettin Çalışkan, Bezik Oynayan Kadınlar'ı inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Edip Cansever'in novella havası taşıyan şiirlerinin gerçekten kendine has bir duruşu ve havası var. Tek şiirlerinde yakalayamadım o havayı. Ben Ruhi Bey Nasılım ve Bezik Oynayan Kadınlar'ın akıcı mısraları, konu ve tınıyla sürükleyip götürüyor insanı..
Sanki novella şiir diye bir kurgu icat etmiş gibi geldi bana. Çok da iyi etmiş. Hafif bir Sadri Alışık pozu canlandırdı gözümde. Belki de ben öyle hayal ettim. Bakalım sizde kim canlanacak?

Hayatımızdan bir parça bulacağımız söylenerek kandırıldık ama hiç beğenmedim. Kitabın yalnızca kapağı bile bize daha çok şey anlatıyor. Güzel bir konu heba edilmiş.

Ömer Tetik, Heyet'i inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitap direk soru-cevap ile başlıyor. Genç bir lise öğrencisi (hafız) ın, Usta isminde heyet üyesinin arasında geçen diyaloglar aşırı basit ve komik bir dil ile yazılmış. Yazar bunu bilerek herkes okusun diye yapmış olabilir ama gerçekten okurken zorlandım yarım bırakmamak için. Çerezlik bir kitap. Konu ile alakalı çok daha iyi kitaplar okuduğum için bana öyle geliyor olabilir. Konuya meraklı ve kitap okumaya teşvik etmek için başlangıç kitabı sayılabilir. Ayrıca hiçbir kaynak göstermeden; araştır, bak, görürsün kavramı hakim kitapta.

Oğuz han Büyüktanır, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Kültür Felsefesi
Kültür felsefesi, insan, insan toplumu ve insanlıkla ilgili her şeyi konu edinmesiyle, konuları sınırlanmış diğer felsefe disiplinlerinden hem ayrılan hem de bu disiplinlerin tümünü kucaklayan özel bir konuma sahiptir.

Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi, Doğan Özlem (Sayfa 157)Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi, Doğan Özlem (Sayfa 157)
Hatice Ahraz, Tarihi Değiştiren Kadınlar'ı inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 38 günde · Puan vermedi

Kitap, adından da anlaşılacağı üzere tarihe damga vurmuş pek çok kadının kısa hayatlarını konu alıyor. Bazıları bana kadın erkek meselelerinde fazla feminist davrandığımı söylese de tam öyle değil, şartların aynı olması halinde, bir kadının veya bir erkeğin, bir diğerinin yapabileceği birçok şeyi yapabileceğini savunuyorum ben hep, yeter ki insan istesin :) kitap da bunu kanıtlar nitelikte aslında. Okuduktan sonra eksilerini saymayı daha doğru buluyorum ben kitapların zira safi övmek kolay iş ;) kitapta beni en rahatsız eden şey aşırı basit bir dil kullanılmış olmasıydı. Bu tabi her düzeye uygunluk açısından önemli de bir şey ancak ben sanırım sevmiyorum bu tarz kalemleri. Kafam karışırsa mutlu oluyorum galiba :) ama olsun, emeğe her daim saygımız var, ‘vauv bu da mı varmış ya’ , ‘aa bunu bu mu başlatmış’ falan dedirten yönleriyle aklımda kalmış olmasından sebep tavsiye edebilirim kitabı, şimdiden iyi okumalar :)

Pınar Yılmaz, Seyyah'ı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Seri 2 kitaptan oluşuyor ve bu 1.siydi. Konu doğal olarak çözüme kavuşmadı yani bir sonuç yok. Genel olarak incelediğimde 445 sayfa olmasına rağmen çok akıcı ve merak ettiren bir kitaptı. Kitabın Türkiye’yle de bağlantısı var (Bodrum geçiyor) 2. Yi merak ediyorum. Bu olayın çözülmesi şart :D