Profil
Vakt-i şâdî de gelir mevsim-i mihnet de geçer
Şeyh Galip
Şeyh Galip
230 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Öze dönüş!
Hayati İnanç dinlemesini çok sevdiğim bir şahsiyet Allah ondan razı olsun. Can veren pervaneler benim için çok önemli çünkü hem geçmişimizin çok kıymetli şahsiyetlerinden, şiirlerinden ve daha nicesinden bahsediyor, hem de öz türkçemizle anlatmaya ve konuşmaya özen gösteriyor. Kelime dağarcığımız en aza indirildiği şu kalitesiz ve anlamsız dönemden sıyrılıp, eskilere ve azdan çok şey anlatmanın lezzetine varıyorsunuz. Aynı zamanda her beytte ve şiirde çok hakîmâne hikmetler, dersler ve öğütler bulunuyor. Kibir çamuruna bulanmamışlar için güzel dersler barındırıyor. Bu kitapla beraber bir kez daha şunun farkına vardım ki, hakikaten eskilerin hâli çok naif, olgun ve mütevâvı imiş. Ayrıca çokta kıvrak zekalılarmış ki o lafları söylemek, o bir kaç kelimeyle 200-300 sayfalık kitapların söylemeye çalıştığını anlatıvermek herkesin harcı değil. Ne yazık ki bu zamanda ne böyle anlamlı ne de hikmetli konuşan insana rast gelmek çok zor. Özetle çok kıymetli ve güzel bir eser her dâim elinizin altında bulunması gereken, açıp açıp tekrar okuyabileceğiniz, istifade edebileceğiniz mükemmel bir eser olmuş. İyi ki kıymetli yazarımızı, bu kitabın yazılması için teşvik etmişler. Dostlarının da dediği gibi “hatırda kalmaz satırda kalır”. En yakın zamanda 2. serisini de okumak niyetiyle, teşekkürler.
Can Veren Pervaneler
Can Veren Pervaneler
Hayati İnanç
Hayati İnanç
Can Veren Pervaneler
Can Veren PervanelerHayati İnanç · Babıali Kültür Yayıncılığı · 20213.027 okunma
"Acebdir vakt olur kim matlaba esbâb olur mâni..." { şaşıracak şeydir ki talep edilen şeye bazen yapışılan sebep, yani tutulan yol engel olabilir...}
Sayfa 79 - Babıali kültür yayıncılığıKitabı okudu
Çünkü dert ve belâ, kemend-i mahbûbdur....
Sayfa 39 - Babıali kültür yayıncılığıKitabı okudu
Dünyâ zıll-i zâ'ildir ona güvenen nâdimdir...
Sayfa 26 - Babıali kültür yayıncılığıKitabı okudu
Son 24 saat
“Menden Fuzûlî isteme eş’âr medh ü zemm Men âşıkam hemîşe sözüm âşıkânedür”
Millî Mücadele Tarihi
Millî Mücadele Tarihi
ndeki metinlerle haşır neşir olunca, bunu üstüne bir su kasidesi patlatayım dedim. Ne yalan söyleyeyim, işimin gücümün arasında ilaç gibi geldi, su gibi geldi. İlâhî aşkın en güzel hallerinden biri su kasîdesi. El yazmalı ve matbû halinde pdf elimde mavcut, ilgilisine ulaştırırım. Metin Akar şerhi de zamanında lisansta edindiğim bir kaynaktı, ödev için yalayıp yutmuştum. Tekrar okumak çok güzeldi. Küçük öykü kitabına gelecek olursak, bir arkadaşımız silah zoruyla herkese okuttu. Biz de nasibimizi aldık. Yazarın dilini çok sevdim, her ay bir hikayesi okunabilir. Çok kısa öyküleri zaten.
Fuzuli
Fuzuli
Metin Akar
Metin Akar
Su Kasidesi Şerhi
Su Kasidesi Şerhi
/
Emanet Çocuk
Emanet Çocuk
Efsane! Yıllardır dönüp dolaşıp sana geliyorum Fuzuli
“Ârızun yâdıyla nem-nâk olsa müjgânım n’ola Zâyi’ olmaz gül temennâsıyla virmek hâra su” Senin yanağının anılması sebebiyle kirpiklerim ıslansa ne olur (buna şaşılır mı) (zira) gül elde etmek dileği ile dikene verilen su boşa gitmez.
Sayfa 33 - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
Bîm-i dûzah nâr-ı gam salmış dil-i sûzânuma Var ümîdim ebr-i ihsânun sepe ol nâra su
Sayfa 89 - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.