Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
"İlimsiz şiir, temeli olmayan duvar gibidir." der o, "Ve temelsiz duvar asla sağlam sayılmaz, erken yıkılır," diye sürdürür sözünü.
Emel ile elem arasında yalnızca bir dizge farkı olduğunu o gün anladım.
Reklam
"Unutma; umut kestiğin şeye karşı özgür,tamah ettiğin şeye karşı tutsaksın. İskender Pala
İnsan bedeni dört gemiye hükmeder. Mide gemisi, Gönül gemisi, Zihin gemisi ve Ruh gemisi. Bunlardan yalnızca birincisi madde ile diğer üçü mana ile alakalıdır.
O aşk ki,
Sevgiliden İyilik gördüğünde artmayacak kadar doygun, Kötülük gördüğünde de eksilmeyecek kadar sağlamdır.
Aşk; karşılıklı oturmak, yüz yüze veya aynı noktaya bakmak, şiir okumak, sevgiliden utanacak kadar terbiyeli davranmak, güzel şeylerden bahsedip gülmek ve asla iffet sınırının ötesine uzanmamaktır. Çünkü aşk bakmakla güzelleşir, konuşmakla zenginleşir, ama dokunmakla bozulur.
Reklam
Ah benim delikanlı evladım, ah benim gönlü daracık yiğidim. Çehreni tebessüme alıştır, hoşuna gitmese de katlanırken sadaka verircesine gülümse... Bağrında baş gerek evladım, gözün dolu yaş gerek. Dövene elsiz, sövene dilsiz kadar gönülsüz gerek evladım..
"Aşk tüm dünya insanlarının içinde sadece sana tanıdığım ayrıcalıktır..."
"Bak çocuk,insan bedeni dört gemiye hükmeder.Mide gemisi, gönül gemisi,zihin gemisi ve ruh gemisi.Bunlardan yalnızca birincisi madde ile, diğer üçü mana ile alakalıdır.İlahi denge insanın maddesini değil manasını önemsediği için böyle yaratılmışız. Şimdi insan zaman denizinde yüzerken bunlardan hangisini sancak gemisi yahut beylik gemi yapacağına, hangisinin dümen suyunda gideceğine karar vermelidir.Mide gemisini diğer üçünün arasında seyrettirdiğimizde yaratılışımızın gereği olan dengeyi bulmuş, insaniyetimizi korumuş oluruz.Aksi takdirde mana lehine sahip olduğumuz üç gemimizi,maddenin yönettiği tek gemiye uydurursak madde hırsı bizi iblisliğe sevk eder.Zaman denizinde gönül gemisini rehber edinenler bahtiyar ömürler sürerler.Zihin gemisini rehber edinenler bilge ömürler sürer ve mutlu olurlar. Ruh gemisini rehber edinenler ise hem bu dünyada hem öte dünyada kazanmış olanlardır. Mide gemisini rehber edinenlere gelince,er veya geç diğer üç gemiyi parçalayacak kayalıklara sürükler veya şeytanın askerlerine teslim ederler.Çevrene bir bak ve insanları buna göre ayır bakalım,kim hangi gemide yolculuk yapıyor..."
Sayfa 58 - Kapı yayınları
"Bu sarı parıltıda öyle bir güç vardı ki, tüketenleri düşünceleriyle , üretenleri de bedenleriyle köleleştiriyordu."
Reklam
296 syf.
·
Puan vermedi
·
9 günde okudu
İnceleme
Mükemmel bir roman bende büyük bir etki bıraktı kendimi o çölde o surre alayından biri gibi hissetirdi İskender Pala dan Allah razı olsun bize Dini İslamın bu güzel değerlerini hatırlatıp kendimize getirdiği için...
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,374 okunma
320 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
çok güzel gerçekten iskender pala bu işi biliyor muhteşem ötesi. Zamanda yolculuk en sevdiğim şeyler arasında bu kitapdada bu gayet güzel anlatılmış keşke biraz daha uzun olsaydı keşke biraz daha kalabilseydik 2071 de ama olsun bizi oralara götürüp o kötü günlerde bile Devletimizin gücünü gösterdiği için teşekkür ederiz
A-71
A-71İskender Pala · Kapı Yayınları · 20221,886 okunma
“İnsanın insanı avladığı bir dünya bozulmaya düzelmekten daha yakındır.”
Sayfa 244Kitabı okudu
Dil safdır kederden amma güler yüz ister.
Kapı YayınlarıKitabı okudu
119 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.