Profil
Padişah ol, yokluk halkasına gir de; Yıkan, kirin pasın kalmasın gönülde. Meyhaneye ermeğe gelince biri Kendini bil de ne yaparsan yap, de.
202 syf.
10/10 puan verdi
şarap sen benim günüm güneşimsin öyle bir dolsun ki seninle içim bir bildik görünce beni sokakta ne o şarap, nereye böyle desin Ömer Hayyam tam da bu dizilerdeki gibi biri. Hayat, yaradan, insan, din, dindarlar ve tabii ki güzellik ancak bu kadar güzel eleştirilirdi. Hayyam bunu dilin lezzetiyle yapmış. Ölmeden önce okunması gereken eserler arasında yer almalı, muazzam...
Dörtlükler
DörtlüklerÖmer Hayyam · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202121,6bin okunma
Reklam
"..fakat yüreğimin en ücra köşesinde bile, tüm kitaplarda yazılı olandan daha fazla aşk var."
Her gün biri çıkar, başlar, benim ben demeye, Altınları, gümüşleriyle övünmeye. Tam işleri dilediği düzene girer, Ecel çıkıverir pusudan: benim ben, diye.
Konak
Dostum, gel yarına kanmayalım biz; Günümüzü gün edelim ikimiz. Yarın çekip gittik mi şu konaktan Yedi bin yıl önce gidenlerleyiz.
"Dünyaya gelmeyi ben dilemedim. Ne öfkelendim, ne hayret ettim yaşadıklarıma. Yeryüzünde bu garip konukluğum için kimseye hesap vermeden Gideceğim.."
Reklam
Sonu Ne?
Farz et ki, dünyada istediğin gibi mesut ve bahtiyar yaşamışsın, fakat sonu ne? Farz et ki, bu ömür denilen kitabı baştan başa okuyarak hatmetmişsin, sonu ne? Farz et ki, bu dünyada yüz sene bütün arzularına muvaffak olarak ömür sürmüşsün, sonu ne? Farz et ki, yüz sene daha muammet (uzun ömürlü) olacaksın, bunun da sonu ne?
Ömer Hayyam'dan Bir Ders
Daha gelip zuhur etmemiş bir iş için neden bu kadar düşünür ve keder edersin? Sen zevkine bak, dünyayı gönlüne dar etme. Zira düşünmek ve keder etmekle, insanların rızkı ve hayatı ne azalır ve ne de çoğalır.
Uzan yeşilliğe, gününü gün et!
Dünya ne verdi sana? Hep dert, hep dert! Güzel canın da bir gün uçar elbet. Toprağında yeşillikler bitmeden Uzan yeşilliğe, gününü gün et.
Akdeniz KitabeviKitabı okudu
Reklam
''Her hünerden haberim var'' diyorsun. Kendinden haberin yok, bu haberin olmayışı yeter de artar sana. Kendi benliğinden ve bizliğinden kurtulmadıkça, meleklere sırdaş olamazsın, sen. You thinkyou know everything, but you don't even knowyourself. This ignorance is enough for you. But, how can you be the confidant of angels lf you don't free yourself from "self"? Y 204-61 1188 1956
Sayfa 334 - NEFES YAYINLARI - 1. BASKI - ARALIK 2022
867 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.