Giriş Yap
110 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Rubailer
Merhabalar Bugün Mevlânâ'nın Rubailer adlı eseriyle geldim. Mevlânâ Celâleddin Rumî'yi çocukluğumdan beri o güzel sözleri, dizeleri, tüm insanları kucaklayan sevgisi ve Allah aşkı ile tanırım. İlk kez lisedeyken Konya'daki amcamı ziyarete gittiğimizde türbesini ve müzesini de gezme imkânım olmuştu. ************************** Mevlânâ Celaleddin Rumi, 1207'de Belh'te doğdu. "Alimlerin Sultanı" ünvanı ile anılan babasının siyasi anlaşmazlıklar ve yaklaşan Moğol istilası yüzünden göç etmesiyle Selçuklu Anadolusu'na geldi. Alaaddin Keykubat'ın davetiyle başkent Konya'ya yerleşti. Babasının ölümünden bir yıl sonra Konya'ya gelen Tırmızlı Seyit Burhanettin'e öğrencilik yaptı. Ve dokuz yıl ona hizmet etti. 1240'lı yıllarda Tebrizli Şems ile tanıştı. Mesnevi ve Divan-ı Kebir ile tasavvuf edebiyatının en büyük şairlerinden biri oldu. 1273'te vefat etti. Lakabı Celâleddin’dir. “Efendimiz” anlamındaki “Mevlânâ” ünvanı onu yüceltmek maksadıyla söylenmiştir. ************************** Onun temel öğretisi tevhid düşüncesi etrafında gelişir. Eserlerinde Rabbine olan bağı ve aşkı ön plana çıkar. Kitaptaki rubailer, bu alanda çok meşhur olan Ömer Hayyam'ınkilerden felsefe ve şiir anlamında aşağı değildir. Hatta aşkı daha platonik ve daha ilahi bir lirizm ile söyler. Kitabın ilk başında Hasan Ali Yücel'in Mevlânâ'ya yazdığı bir şiir var. Ve en güzel detaylardan biri de Hasan Ali Yücel bu kitabı kendi Farsça aslından çevirmiştir. Rubailer her sayfada üstte önce Farsça olarak, ardından yine aynı sayfada Türkçe anlamlarıyla yer alıyor. Kitabın son bölümünde ise Mevlânâ'nın kendi el yazısı ile yazdığı bir manzumenin görseli var. Bu manzumenin Türkçe'ye çevrilmiş halini de kitabın önsözünde bulabilirsiniz. Bir saatte rahatlıkla okuyabileceğiniz bu değerli kitabı, Mevlânâ ve rubai okumayı seven herkese öneririm. Sanatla, kitapla ve sevgiyle kalın dostlar.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Sarılıp yatmak mümkün değil bende senden kalan hayâle. Halbuki sen orda, şehrimde gerçekten varsın etinle kemiğinle ve balından mahrum edildiğim kırmızı ağzın, kocaman gözlerin gerçekten var ve âsi bir su gibi teslim oluşun ve beyazlığın ki dokunamıyorum bile...
Nazım Hikmet Ran
al ile kendimi sarhoşça atıp öteye, bakayım, âlem canı orada mıdır diye, ya murat, maksat yurduna ayak basar ya da, gönül gibi, başı da veririm, o gayeye!
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Her gün biri çıkar, başlar ben, ben demeğe, Altınları gümüşleriyle övünmeğe. Tam işleri dilediği düzene girer: Ecel çıkıverir pusudan: Benim ben, diye.
Ömer Hayyam
·
"Eğer ölümsüz bir hayat ve ebedî saadet istiyorsan, uyuma. Dostun aşk ateşiyle yan-yakıl, uyuma. Yüzlerce gece uyudun ve ne elde ettiğini gördün. Allah aşkına bu gece sabaha kadar uyuma."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
46
455 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.27.30