Jiddu Krishnamurti
Dünyanın güzelliklerine, göllerine, dağlarına, nehirlerine aldırış etmeyen insanlar haline geldik. Tek ilgilendiğimiz kendi küçük çıkarlarımız, kendi küçük sorunlarımız. Ve buna kültür ve buna uygarlık deniyor...

Derya, bir alıntı ekledi.
18 May 10:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yani temel soruya geri dönüyoruz: Cehalet nedir? Cehalet zihnin, beynin ve onun tüm hareketlerinin yapısınından ve doğasından habersiz olmaktır; cehaletin özü işte budur. Kitaplardan profesörlerinizden öğrenir, sınavları gecer, birkaç diploma sahibi olursunuz ve bir iş bulursunuz. Bu hiçbir şeydir. Bu çılgın dünyada gereklidir ama bütün o içsel hareketin olağanüstü deviniminden, güzelliğinden, inceliginden, hızından tamamen habersiz olmak sadece cehaletle kalmaz kendi yok oluşunu da getirir.

Niçin Eğitiliyoruz?, Jiddu KrishnamurtiNiçin Eğitiliyoruz?, Jiddu Krishnamurti
Arzu Beyaz, bir alıntı ekledi.
17 May 21:16

" Çoğumuz ikinci el insanlar haline geldik. Okuyoruz, Üniversiteye gidiyoruz, büyük oranda bilgi biriktiriyoruz. Bu bilgiler başka insanların düşündüklerinden ve söylediklerinden oluşuyor. Topladığımız bilgileri başkalarının söyledikleriyle kıyaslıyoruz.
Orijinal hiçbir şey yok. Yalnızca tekrar ediyoruz, tekrar ediyoruz, tekrar ediyoruz...
Ve biri bize, 'düşünce nedir, düşünmek nedir?' diye sorduğunda yanıt veremiyoruz."

Farkındalığın Işığı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 16 - Ötesi Yayıncılık)Farkındalığın Işığı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 16 - Ötesi Yayıncılık)
Derya, bir alıntı ekledi.
 17 May 00:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her türlü izolasyon, dışlama kaçınılmaz olarak felaket ve korkuyu getirir.

Niçin Eğitiliyoruz?, Jiddu KrishnamurtiNiçin Eğitiliyoruz?, Jiddu Krishnamurti
Derya, bir alıntı ekledi.
 16 May 18:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendimizle ilgili bilgileri başkalarından öğreniyoruz. Gita, Upanişadlar, Kuran, İncil, Freud. Aracılığıyla elde etmiş oluyoruz bilgiyi, onlar insana ne olduğunu söylüyor. Bu da kendimiz hakkındaki bilgiye başkaları aracılığıyla ulaşmakda bilgi. Peki bilgiyi topladığımızda, kim olduğumuzu ve nasıl düşünmemiz gerektiğini, başkalarından öğrendiğimizde bu bilgi mi? Yoksa cehalet mi? Bize kendimiz hakkında ne düşünmemiz gerektiğini söylemeleri için uzmanlara bağımlı olmak, kendinize felsefecilerin gözünden, gururunun gözünden veya dünyanın her tarafındaki liderlerden herhangi birinin gözünden bakmak cehalet değil mi? Bir yandan doğayla ilgili, maddeyle, bilimle ve benzeri konularla ilgili bilgi birikimimizi artırırken bir yandan da muhtemelen hayattaki en önemli şeyi, kendi zihnimizin yapısı ve doğasını tamamen göz ardı ediyoruz. Bu elbette cahilliktir. Ne kadar zeki olursanız olun, tüm güncel olaylarla ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, teknolojik olarak ne kadar yetkin olursanız olun, derinizin altında olup biteni tamamen göz ardı etmeniz bütünsel cehaletin bir türüdür. Yani bir elinizde olağanüstü bilgi, diğer elinizde ise mutlak cehalet var.

Niçin Eğitiliyoruz?, Jiddu KrishnamurtiNiçin Eğitiliyoruz?, Jiddu Krishnamurti
Derya, bir alıntı ekledi.
14 May 19:54

Asıl gereken şey beynin ve ayrıca zihnin tüm yapı ve doğasında toptan bir mutasyon, toptan bir dönüşüm olması. Çünkü kriz çok büyük, çok karmaşık, sadece teknoloji dünyasında değil, günlük hayat dünyasında da böyle. Yeni bir zihin, yeni bir kalp gerekiyor ve bunun da herhangi bir sistemden, herhangi bir liderden, herhangi bir organize eğitimden gelmesi mümkün değil. Bu ancak insan oğlu siz uyandığınızda, kendi içinizde neler olup bittiğinin, hayatı; iş, aile bilim, din olarak nasıl böldüğünüzün içsel olarak farkında olduğunuzda gerçekleşir.

Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu KrishnamurtiEğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti
Kaan Ayar, Düşünce Ağları'ı inceledi.
 12 May 22:29 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Düşünce biçiminizi değiştirebilen bir kitap. Düşünceleri incelerken sadece sizin düşünceniz olarak değil tüm insanlığın ortak bir düşüncesi olarak inceleyeceksiniz.

Mevcut eğitim sistemimiz bize yaptığımız işi değil, başarıyı sevmeyi öğrettiği için kötüdür. Eylemin sonucu eylemden daha önemli hale gelmiştir.
Jiddu Krishnamurti

Murtaza, bir alıntı ekledi.
10 May 23:23

Mutlu olmayı amaçladığınız zaman mutlu olmazsınız. Mutluluk her hangi bir anda habersiz gelir ve mutlu olduğunuzu hissettiğinizde kaçar gider.

İç Özgürlük, Jiddu Krishnamurtiİç Özgürlük, Jiddu Krishnamurti

Jiddu Krishnamurti
Hayatın tamamını anlamalısın, sadece küçük bir parçasını değil. İşte bu nedenledir ki okumalısın, bu nedenledir ki göğe bakmalısın, bu nedenledir ki şarkı söylemeli, dans etmeli, şiirler yazmalı, acı çekmeli ve bütün bunların yaşam olduğunu anlamalısın.