Giriş Yap
Çoğumuz korkarım ki fena halde kıskanç ve sahiplenme­ciyizdir. Birini, kız arkadaşınızı, karınızı ya da kocanızı sev­diğinizde onlara yaşamınızın sonuna kadar sahip olmak is­tersiniz, en azından bunu denersiniz. Ve buna "sevgi" dersi­niz; o "benim". "Benim olan" başka bir yere veya bir başkası­na baktığında, biraz özgür davrandığında öfke, kıskançlık ve endişe oluşur, sonra sevgi denilen sefalet başlar.
Sayfa 172 - Omega Yayınları,1.Baskı, İstanbul 2010
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Biz gerçekten biricik miyiz? Siz de başkaları gibi acı çeki­yorsunuz. Sizin de başkalarınınki gibi kafanız karışık. Siz de başkaları gibi kararsız, endişeli, saldırgan, vahşi, kuşkulu ve suçlusunuz. O halde "ben" ve sen", "biz" ve "onlar" şeklin­deki bu temel bölünmeden kurtulduğumuz zaman herhangi bir ayrım söz konusu olabilir mi? Öyleyse gözlemci gözlem­lenen şey, yani sen değil midir?
Sayfa 146 - Omega Yayınları,1.Baskı, İstanbul 2010
İnsan kendine apaçık gözlerle, perdelenmemiş gözlerle, gerçekte ahlaksızlık olan bilindik saygın toplum ahlakı olma­dan bakmak istiyor. İnsan çıkarımları ve formülleri, korkula­rı ve olduğundan başkası olma isteğini bir kenara attığında, geriye ne kalıyor? Bizler bir dizi çıkarımız. Bizler aslında haz­za, acıya, anılara ve geçmişe dayalı bir dizi deneyimiz. Biz geçmişiz; içimizde yeni olan hiçbir şey yok. Dolayısıyla insan kendini özgürce gözlemlediğinde sahiden kimi görecek?
Sayfa 138 - Omega Yayınları,1.Baskı, İstanbul 2010
İnsan kendini ancak ilişki içinde gözlemleyebilir. Kendi­mizi gözlemlemenin başka bir yoluna sahip değiliz, çünkü (tamamen nevrotik olanlar hariç) bizler dış dünyadan yalıtıl­mış varlıklar değiliz; aksine çevremizdeki her şeyle ilişkimiz var. Ve bu ilişki içinde insan kendi tepkilerini, düşüncelerini ve güdülerini gözlemleyerek, söze gerek kalmadan kim oldu­ğunu görebilir.
Sayfa 137 - Omega Yayınları,1.Baskı, İstanbul 2010
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Korku, acı ve haz düşüncenin sonucudur. Ne var ki teknolojik dünyada, gerektiği zaman, düşüncenin man­tıklı, makul, sağlıklı ve nesnel işlemesi gerekir; ama insani ilişkilerde değil, çünkü düşünce insani ilişkilere girdiğinde korku ortaya çıkar; beraberinde haz ve acı da gelir.
Sayfa 126 - Omega Yayınları,1.Baskı, İstanbul 2010
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14