Mr.Kuralay, Kukla'yı inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

Derin devletle ilişkisi olan bir kardeş ile işinden kovulmuş aynı zamanda da eşiyle sorunları olan bir gazetecinin yaşanan bir olayla yollarının kesişmesi. Türkiye'nin seksen sonrasında yaşanan olaylarını okuyucuyu sıkmadan romanlaştırmış. Gazeteci Adnan'ın özel hayatının ve iç dünyasının geçtiği bölümleri çok beğendim.

Aysu, bir alıntı ekledi.
Dün 00:23 · Kitabı okuyor

Aklına kötü şeyler getirme.İyi şeyler düşünenler,iyi şeylerle ödüllendirilirler.

Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 197)Kukla, Ahmet Ümit (Sayfa 197)
Gogol'un Paltosu, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öf! Bıktım hep böyle kukla olmaktan! diye haykırarak kafasına bir tokat attı Pinokyo. Başkaları gibi insan olmanın vakti geldi artık.

Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 106)Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 106)

Bu platform bir kişinin sizinle kukla gibi oynadığı bir site. Bir kişinin tekeli altında o isterse buradasınız o istemezse bir hiçsiniz! Sakın onun egoarını zedelemeyin, onun her zaman hoş tutun olur mu? Yoksa hesaplarınız pufff uçar:) bu site 1 k falan değil amacını çoktan aşmış bir kişinin insanlarla oynadığı bir yer. Birazdan hesabım kapatılır ama son tavsiyem: bu sitede oyuncak olmayın, kendi düşüncelerinizin arkasında durun atılmak pahasına da olsa!

Serpil Senem, Kukla'yı inceledi.
14 Mar 13:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adnan Sözmen, geçmişte birçok başarıya imza atmış ama zamanla yerini ve ününü korumayı başaramamış bir gazeteci. İşinden atıldığı gün, uzun zamandır görmediği kardeşi Doğan’la tesadüfi bir şekilde karşılaşıyor ve Doğan aslında pek de yakın olmadığı üvey abisine başının dertte olduğunu anlatıyor. Kahramanımız gazetecilik içgüdüsü ve merakı yüzünden kendini olayların içinde buluyor

Aysss, bir alıntı ekledi.
14 Mar 10:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum, kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer .... Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına aynalarla kaplattım, ölü ben'im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden! Paniğini kukla yapmış hasta bir çocuğum ben. Oyuncağı panik olan sayrı yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir."

Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün MarmaraKırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara
Yaren, bir alıntı ekledi.
14 Mar 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendimizi tanımak... Ruhumuzun mahzenlerinde bizden habersiz yaşayan bir alay misafir var. Berhanenin bazen bir bazen birkaç odası aydınlık. Işık binanın üst katlarında. Kendini tanımak. Kendini, yani eriyeni, dağılanı, dumanlaşanı. Sen acıların, utançların, zilletlerinle aynısın. Rüyaların, hayallerin, dileklerinle bir başkası.
Gideceksin. Tanrılar bile rolünü bitiren aktörler gibi kah birer birer kah hep beraber çekiliyor bu sahneden. Senin zavallı gölgen zaman perdesine belki bir kere bile aksetmeden, oyuna katılmayan bir kukla gibi unutulup gidecek.

Bu Ülke, Cemil MeriçBu Ülke, Cemil Meriç

Nilgün Marmara
Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu. 
Hep böyle mi bu? 
Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum, kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer... 
Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına
aynalarla kaplattım, ölü ben'im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden! 
Paniğini kukla yapmış hasta bir çocuğum ben. 
Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.
Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına
niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına 
niye kimseler izin vermez yollarıma kuş konmasına? 
"Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş.

Tertuliano Maximo, Kukla'yı inceledi.
 13 Mar 12:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

1980 darbesi öncesinde ve sonrasında devlet tarafından kullanılan ülkücü Doğan’ ın, hayatı boşvermiş bir gazeteci olan üvey abisi Adnan’ la temasa geçmesi ile olayların başladığı Ahmet Ümit romanı. Doğan; darbe öncesi dönemde komünistlerle mücadelede, darbe sonrası avrupa’ da asala ile mücadelede, en son da Güneydoğu’ da pkkya karşı mücadelede devlet tarafından kullanılmış biri. Kitabın adı da buradan geliyor sanırım. Adnan; bir dönemin sıkı gazetecilerinden, son dönemin her şeyi boşlamış, alkolün esiri olmuş, eşinden ayrılmış bir adam. Her kitabın artıları, eksileri olur. Ahmet Ümit’ i okumayı sevenlerin, Türkiye’ nin yakın siyasi tarihine ilgi duyanların, kitabı okuyup da sıkılacağını, pişman olacağını sanmıyorum.

Karakterlerin iç seslerinin, düşüncelerinin sıkça yer alması hoşuma gider. Ama Adnan için sürekli aynı şeylerin tekrarlanması çok sıkıcı geldi. Sürekli aynı kaygı: “ Ne yapayım? Başımı belaya sokamam? Yok olmaz. “ Yalnız çok iştahlı içiyor namussuz. Rakı içme isteği depreşiyor insanın.

Heyecan, merak, kitabın sonuna kadar bitmiyor. Sanırım Ahmet Ümit’ in kitaplarını okunur kılan en büyük özelliği de bu. Ölenlerin yaklaşık bir ay sonra, mezar dışından duyulabilecek şekilde karınlarının patladığını bu kitapla öğrendim.

Devamı spolier içerir.

Adnan’ ın, hayatın sıkıcılığı, monotonluğu, anlamsızlığı, evlilik, iş, tanrı gibi konulardaki düşüncelerini ve gençliğindeki siyasi görüşünü yakın bulsam da sevemedim bu karakteri. Doğan kötü karakter olsa da kurduğu kumpas takdir edilesi. Allah' ın dediği olur deyip dur, en sonunda güçlü olan ayakta kalır, güçsüz olan ayıklanır düşüncesine geç. Daha çocukken annesi babasından sonra tekrar evlenmiş, hiç tanımadığı adamlarla aynı hayatı paylaşmak zorunda kalmış, kendisininden rahatsız olan bir üvey baba, bir üvey kardeş ile karşı karşıya kalmış. Vatan Millet Sakarya edebiyatıyla defalarca kandırılıp bir köşeye fırlatılmış. Tüm bunlar duygusuz, eli kanlı biri olmasını haklı çıkarmasa da, insanlar bu şekilde yoğrulduğunda ortaya pek de güzel sonuçlar çıkmıyor. Adam planı kusursuz devam etsin diye delirmiş arkadaşını bile boğdu. Çıkmaza girip herkesi tek tek temizlemesi de normal. Askerlerin, aşiret resilerinin, emniyet müdürlerinin, milletvekillerinin, savıcların, hakimlerin, iş adamlarının bulunduğu illegal gruplarda ilk harcanan Doğan gibi adamlar olur.

Karakterden en sempatik geleni amatör filozof rahmetli Tufan Abi. “Yaşam kaybetmeyi öğrenmektir.”