Begum Sevil, bir alıntı ekledi.
21 May 16:40

Kadınlar, baskın olarak adlandırılmadan güçlü olabilseydi ve erkekler, zayıf olarak adlandırılmadan duyarlı ve ilgili olabilseydi...

Psikolojik Danışma, Psikoterapi Kuram Ve Uygulamaları, Gerald Corey (Sayfa 455)Psikolojik Danışma, Psikoterapi Kuram Ve Uygulamaları, Gerald Corey (Sayfa 455)
Pagos35, bir alıntı ekledi.
19 May 15:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Senin Tanrın yalnızca psikolojik bir kuram olabilir. Bu senin keşfin değildir, bu doğru - bu kadarı kesinlikle doğru. Bu senin zihnine yerleştirildi ve sen buna inanmaya devam ettiğin için, inancın gerçeği arama yolunda herhangi bir serüvene koyulmanı engeller.

İnsan Olma Yolculuğu, Osho (Sayfa 172 - Butik Yayıncılık)İnsan Olma Yolculuğu, Osho (Sayfa 172 - Butik Yayıncılık)
Furkan Öztürk, Düşün ve Zengin Ol'u inceledi.
 16 May 00:24 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kitabı kişisel gelişimle ilgili yargılarımı değiştirmek umuduyla almadım ama bu sanırım ilk ve son olacak. Kitabı herhangi bir umutla da almama rağmen yine de sonuna kadar gel(e)medim. Yazarım önsözü bölümünü okurken içimden gülmek geldi sürekli. Hiçbir bilimsel veri yok. Yazarın bahsettiğinin aksine hiçbir kanıt, kuram, teori göremedim. Bu arada kitabın 4de 3ünü de okudum. Yazarın ithaf ettiği sözler dahi ithaf edene saygısızlıkla yapılmış. Genç bir yazarın dediği gibi denilmiş mesela bu ne demek ben anlam veremedim. Sonuç olarak kişisel gelişimin saçmalık olduğuna bir kez daha kanaat getirdim. Açıkçası aldığıma da zaman ayırıp okuduğumu da pişman oldum

Sîdar Ronahî, bir alıntı ekledi.
09 May 18:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nesneler gelecekteki gerçek varlıklar olarak olası, ama dünyanın potansiyelleri olarak kesindirler.

Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 48 - Kırmızı Kedi)Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 48 - Kırmızı Kedi)
Sîdar Ronahî, bir alıntı ekledi.
09 May 18:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kuşkusuz öfke ne bir içgüdü, ne bir alışkanlık, ne de akıl yürütülmüş bir hesaptır. Öfke bir çatışmanın ani çözümüdür.

Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 35 - Kırmızı Kedi)Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 35 - Kırmızı Kedi)
Sîdar Ronahî, bir alıntı ekledi.
09 May 18:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok zor bir vazife karşısında, ona uyum sağlayacak üstün bir davranış sergileyemediğimizde, serbest kalan ruhsal enerji kendini başka bir yolla ifade eder.

Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 28 - Kırmızı Kedi)Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 28 - Kırmızı Kedi)
Sîdar Ronahî, bir alıntı ekledi.
09 May 18:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevinç, öfke vs adı verilen bilinç durumu, fizyolojik belirtilerin bilşncinden - ya da diyebiliriz ki, onların bilince yansımasından- başka bir şey değildir.

Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 26 - Kırmızı Kedi)Heyecanlar Üzerine Bir Kuram Taslağı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 26 - Kırmızı Kedi)
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
08 May 11:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"...Bu medeniyetin malumdur ki temelinde güldür güldür İslam var. İslam’ı çekince, İslam’ı bilmeyince, İslam’a atıfta bulunmayınca tamamen seküler bir planda Türk tarihini tahlil yetersiz kalıyor. "İslam Medeniyeti’nin derunî akışıyla tam bir bağ kurulamıyor. “Ulusal Sinema” adıyla bir kuram geliştirmeye çalışıyor Halit, bir yaklaşım... Aynı eksiklik onda da var, seküler bir tahlil yapılıyor. Kemal Tahir, sanatın geleneksiz yapılamayacağı fikrini bize aşılıyor; çok haklı. Fakat gelenekle irtibatı kifayetsiz… Tarihimizin ve kültürümüzün sadece bazı boyutları ele alınıyor;medeniyetin aslî şekillendiricisi İslam’a yer verilmiyor. Osmanlı Medeniyeti’nin Batı "Medeniyeti’nden çok farklı bir yanı olduğunu fark ediyor Kemal Tahir, ama bu farklılıkta İslam’ın rolünü yeterince vurgulamıyor. Medeniyete dünyevî bir gözle bakıyorlar; dini ıskalıyorlar..."

Bir Ruh Macerası, Ayşe Şasa (Timaş Yayınları(epub))Bir Ruh Macerası, Ayşe Şasa (Timaş Yayınları(epub))

Halk Bilimi
Bir ülkede yaşayan halkın kültür ürünlerini, sözlü edebiyatını, geleneklerini, törelerini, inançlarını, mutfağını, müziğini, oyunlarını, halk hekimliğini inceleyerek bunların birbirleriyle ilişkilerini belirten, kaynak, evrim, yayılım, değişim, etkileşim vb. sorunlarını çözmeye, sonuç, kural, kuram ve yasaları bulmaya çalışan bilim dalı, folklor, halkiyat.

Dilek Obut, bir alıntı ekledi.
06 May 00:19

Gelin bilgilerimizi paylaşalım. Kapitalizm ve sosyalizm, bir yüzyıldır, çoğunlukla kabul edilmese de, aşırma yoluyla birbirinden yöntem ve kuram ödünç almıştır. Ne Amerika Birleşik Devletleri ne de Sovyetler Birliği, gerçek ve erdem üzerinde tekele sahiptir.

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl SaganMilyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan