Ferhat Karaman, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

"Neden efendimiz kendisini müminlere göstermiyor?"diye sordu İbni Tahir.
"O mübarek bir zattır," dedi Yusuf."Bütün gün Kuran okuyup, dua eder, bizlere talimatlar, emirler yazar."
"Onun kendisini bize neden göstermediğini sorgulamak bizim haddimize değil," diye çıkıştı Süleyman. "Böyle olması gerekiyor, işte o kadar. Nedenini ondan başka kimse bilmiyor. Bilmesine de lüzum yok zaten."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 57 - Koridor Yayincilik)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 57 - Koridor Yayincilik)
Koray Ugur ERBAS, Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 44 günde · 5/10 puan

Kitabın pesimist bir üslup ile kaleme alınmış oldugunu pek tabii bekliyordum, ancak birbirinden bağımsız olduğunu düşündüğüm aforizmaların aslında bir bütün olarak sunuldugunu okuyunuca farkettim. Ciaron, hayattan nefret etme sebebini insanın yaradılışına dayandırmış. Her aforizması olmasa bile bazıları kesinlikle etkileyici ve cesur tespitler. Okumaya her kitap değer tabiki yine de okumaya karar vermeden önce bir kac alıntısını incelemenizde fayda var...

"Doğmamak hiç kuşkusuz olup olabilecek en iyi formüldür. Ama ne yazık ki, kimsenin elinde değil."

"Hiçbir hükümdar, kendini öldürmeyi kafasına koymuş bir zavallının gücüyle karşılaştırılacak bir güce sahip olamamıştır."

"İnsan en derinlerde, bilince sahip olmadan önceki bilinçsizlik durumuna kavuşmaya can atar. Tarih, insanın buna ulaşmak için geçtiği dolambaçlı yoldan başka bir şey değildir."

"Ağaçlar kıyıma uğramış. Evler ortaya çıkıvermiş. Her tarafta ağızlar, ağızlar... İnsan kendini yaymış ortalığa. İnsan yeryüzünün kanseridir."

"Antik tanrılar insanlarla alay eder, onları kıskanır, peşlerine düşer ve ara sıra çarparlardı. İncil ve Kuran'ın tanrısı o kadar alaycı ve kıskanç olmadığından; ölümlüler, talihsizlikleri için onu suçlayabilme tesellisine bile sahip değiller. İyi Tanrı trajediyi öldürdü."

"Unutma yeteneğimiz olmasa, geçmişimiz şimdimizin üstüne öyle ağır bir yükle çökerdi ki, bir an bile kendimizi kıyıya atacak, hele orada tutunacak gücümüz olmazdı. Hayat ancak düşüncesiz olanlara, kesinlikle hatırlamayanlara katlanabilir görünür."

Audiologist Akif, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hud 1
Elif, lam, ra. Bu, işi sağlam yapan ve yaptığında hikmet bulunan, her şeyden haberdar olan Allah'ın katından gelen, ayetleri sağlamlaştırılmış, sonra da açıklanmış olan kitaptır.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (undefined)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (undefined)
Koray Ugur ERBAS, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Antik tanrılar insanlarla alay eder, onları kıskanır, peşlerine düşer ve ara sıra çarparlardı. İncil ve Kuran'ın tanrısı o kadar alaycı ve kıskanç olmadığından; ölümlüler, talihsizlikleri için onu suçlayabilme tesellisine bile sahip değiller. İyi Tanrı trajediyi öldürdü.

Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran (Sayfa 137)Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran (Sayfa 137)

Seyyid Abdülhâkim El Hüseyni (Bilvanisi/Kesrevi) :
Seyyid Abdülhakim El-Hüseyni Hazretleri bir sohbeti esnasında dinleyenlerden birisi; “Bir kimse Kur’an-ı Kerimi, hadisi şerifleri, fıkıh ilmini biliyor, selefi salihinin, ilk devir İslam alimlerinin kitaplarını okuyorsa manevi bir yol göstericiye ne gerek vardır?” diye sordu. Cevabında buyurdu ki; Dediğin doğrudur. Fakat bir eczacı türlü türlü otları ve çiçekleri bilir. Hangisinden ne gibi şerbet çıkarılacağını, hangi hastalığa faydalı olacağını da bilir. Hatta çoğu zaman doktorlara da onu gösterir, onun tahlil ve araştırmasına göre teşhis ettikleri hastalığa onun ilaçlarını tavsiye ederler. Alimleri de buna kıyas ediniz. Halbuki insan ahiret yolunda evvela avamdır yani halktandır. Nasıl kendini tedavi edebilir. Kalp hastalıklarının tedavisi maddi hastalıkların tedavisinden daha zordur. Acaba nazari olarak tıp ilmini tahsil edene, senin oğlun dahi olsa beyin ve kalp ameliyatında sen kendini teslim edebilir misin? Fakat tecrübe görmüş bir doktora kendini tereddütsüz teslim edebilirsin değil mi? Diyebiliriz ki zamanımızda yol göstericiler az olduğu için gençlerimizin isyanı fazla olmuştur. Bu gün vaaz ve nasihat eden kimseler çoktur ama hakiki saadet yolunu gösteren rehberler azdır.

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

... Ahiler, Gazi Dervişler ve Alperenler, Osmanlı Devleti'ni kuran Osman Gazi'nin etrafında kenetlendiler. Bunun sebebi, Osman Gazi'nin kuru cihangirlik davasının peşinde değil, "ilâ-yı kelimetullah"ın (Allah inancını yaymak) peşinde olduğunu görmeleriydi.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 49)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 49)
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
10 saat önce

Kur’an-ı Hakîm mürşidimizdir, üstadımızdır, imamımızdır, her bir âdabda rehberimizdir.

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 192 - Zehra Yayıncılık)Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 192 - Zehra Yayıncılık)
Kübra E., Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde

“Ölmüş bütün kuşakların geleneği, yaşayanların beynine ağırlık yapar.” der Karl Marx.
“Babalar ve Oğullar”da da bu sözün yansımalarını bulabilirsiniz. Genç kuşağın, özgürlükçü düşünceye sahip yeni neslin, eski kuşakla çatışması işten bile değildir.

Diğer yandan eserde Turgenyev’in Batıcı duruşu hâkimdir. Dostoyevski ile yıllar boyu süren Slavcı-Batıcı çatışmaları bu eserinde de kendisini gösterir.
Turgenyev her ne kadar Almanlara sempati duysa ve Slavcıları yerse de, eserinde Batıcı düşüncedeki insanları da eleştirmektedir.
Batıcılık ve Slavcılık çatışmaları hakkında bilgi edinmek isteyenler, Dostoyevski’nin Puşkin anısına yaptığı ünlü konuşmasını okuyabilirler.
Puşkin Konuşması />
“Babalar ve Oğulları” farklı kılan hiç kuşkusuz, bir Nihilizm kılavuzu niteliğinde olmasıdır. Nihilist karakter Bazarov, bütün otoriteleri yadsır.
“Nihilist, hiçbir otorite karşısında eğilmeyen, ne denli saygın olursa olsun, hiçbir prensibi eleştirmeden benimsemeyen insandır.” (S.28)
Elbette onun da yadsıyamayacağı şeyler vardır: İnsanın üzerinde büyük bir hâkimiyet kuran, tüm benliğini kuşatan aşk gibi...

Kitabın dili çok sade. Verilmek istenenler çok net bir şekilde verilmiş. Rus toplumunun yaşadığı sorunlara, aydınlarla halk arasındaki uçuruma eserde yalın bir şekilde yer verilmiş. Yoğun tasvirlere, kapalı anlatıma yer yok.
Bir öğle vakti, güneş ışınlarının tatlı tatlı oynaştığı duru bir göl kenarında oturuyormuşum gibi hissettim kitabı okurken. Bazarov’un gelgitli dünyasına kaptırdım kendimi. Ilık bir rüzgâr okşadı yüzümü. Bazarov, romantizmi hiç sevmezdi; ama kendimi büyük bir romantizmin içinde buldum.
Kitabın kapağını kapatırken de Sabahattin Ali’nin bir şiirinden şu dizeler aklıma geldi:
“Vücut cevhersiz bir kalıp,
Hiçe gider hiçten gelip...”
Kitabı okumaya başladığımda hiçlik, küçük bir lekeden ibaretti. Okuma sürecimde o leke büyüdü, büyüdü ve tüm benliğimi kara bir delik gibi yuttu kitabın kapağını kapatırken.
Herkese iyi okumalar dilerim...

Son Kitap Bükücü, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Bakara 44
İnsanlara iyilik emreder de kendinizi unutur musunuz? Hâlbuki kitap okuyorsunuz, artık akıl etmez misiniz?

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 7 - Batın yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 7 - Batın yayıncılık)

YÜCE KİTABIMIZ KUR'AN
Bana rehber olan kitap
KUR’AN
Yüce Allah ile hitap
KUR’AN
Hak yoluna bir vesile
KUR’AN
En çok yakışandır dile
KUR’AN
Yüce Allah’ın kelamı
KUR’AN
Biz kullarına selamı
KUR’AN