EBÛ UBEYDE b. CERRÂH Ümmetin Emini
Bir gün Necran’dan bir gurup müslüman gelmiş, Resûlullah’tan kendilerine Kur’ân öğretecek birini istemişlerdi. Allah Resûlü de: “Sizinle birlikte emin, gerçekten emin, gerçekten emin, gerçekten emin bir kişiyi göndereceğim.” buyurmuştu.Ashabtan herkes bu övgüye kendisinin erişmesini temenni ederken, bu şerefe Ebû Ubeyde b. Cerrâh nail olmuştu..
Kuran'a ve İslam'a hizmetin sahibi Allah’tır.. Herkes yüreğinin güzelliği, niyetinin enginliği, emeğinin büyüklüğü ölçüsünde bu hizmetten nasibini alır.. Bu hassas meselede haddini aşıp, hizmetin sahibiymiş gibi konuşmaktan Allah’a sığınırım ben.. [ Güven Taşdemir ]
Reklam
Ey İnsanlar! Işte size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdeki tüm hastalık ve dertlere kesin bir şifa ve müminler için bir yol gösterici ve rahmet kaynağı olan Kuran gelmiş bulunuyor
İttihat ve Terakki Arması
📍Gördüğünüz arma, 1908 sonrası İttihat ve Terakki tarafından tasarlanmış özgün bir armadır. Armaya ilk bakışta Osmanlı armasına benzediği dikkat çekmektedir. 📍Arma üzerinde yer alan dairesel biçim güneşi temsil eder. Güneş, karanlığı aydınlatarak Kanun-i Esasi'nin üzerine doğmaktadır. Kanun-i Esasi, cemiyetin anayasanın üzerinde bir güç tanımadığını vurgular. 📍Flamanın üzerinde yazan "Kalem" ve "Silah" kelimeleri, Cemiyet'in Kanun-i Esasi'yi yürürlüğe koymak için verdiği mücadeleyi vurgular. Cemiyet'e üye kişiler hem kalem ehli hem de silah ehlidir. 📍Güneşin altına yerleştirilmiş ve yanlardan çıkan ayrı ayrı iki ay yıldız ve ortalarında büyük bir hilal vardır. Hilalin üzerine "Hürriyet", "Müsavat", "Uhuvvet" ve "Adalet" yazılmıştır. 📍Armanın iki yanında gerçekleşen patlamalar cemiyetin icraatçı yönünü ve orduyu simgeler. 📍Armayı tam olarak ortalayan adalet terazisi, Kanun-i Esasi tarafından tutulmaktadır. Terazinin kefelerinde Kuran ve Hançer yer alır. 📍Kurdele üzerinde Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti yazmaktadır. El sıkışma ise tüm uluslar için birlik mesajı vermektedir.
Kısaca bn eski bn değilim...
Kısaca, nasıl ki eskiden tüm mutlulukların kaynağı bendeyse, şimdi de tüm üzüntülerin kaynağı içimde saklı. Eskiden tüm dünyayı sevgiyle kucaklayacak yüreğe sahip, her adımda cenneti ayağının dibinde gören, zengin duygularla dolaşıp duran ben, artık aynı kişi değil miyim? Bu yürek şimdi ölmüş durumda, artık ondan dışarıya yansıyan hiçbir coşku yok, gözyaşlarım kurudu, artık beni canlandıran gözyaşlarımın ferahlatamadığı düşüncelerim kaşlarımın endişeyle çatılmasına neden oluyor. Çok acı çekiyorum, yaşamımın tek neşesini, içinde bulunduğum ortamda dünyalar kuran canlı gücü kaybettim; o yok artık! – ..
İttihatçının dini
İt dişi domuz derisi... Lazoğlu yerse, bu kez Sarı Paşa'yı, dünyayı attık torbaya. Beceremez de yüzüne gözüne bulaştırırsa... Cezasını çeker. Yemin etti cav... Sıkacak son kurşunu kafasına." Sigarayı ağzına götürürken elleri titriyordu. Çekti üst üste, dumanı hırsla püskürttü. "Canlı düşerse ellerine, söylemez. Ele vermez arkadaşlarını. Yiğittir sapma kadar. Ağır ateşte pişirseler döner kebabı gibi, hayır, söylemez!" Gözlerini güvenle kısarak uzaklaşan gemiye baktı. "İyi akıl etti kitaba el bastırmayı bizim avanak Baytar. Sağlam olsun istersen, bir düğümden iki düğüm iyi. iki düğümden üç düğüm." Gülmesi tutmuştu, Ziya Hurşit Kuran'a el basarken. Çünkü herifin, Allah'a da, şeytana da inanmadığını biliyordu. "Olsun! Biz de inanmayız ama, arkadaşları da ele vermeyiz, Allah'a şükür!."
Reklam
134. Onlar bir ümmetti gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız si- zindir. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilecek değilsiniz.
Sayfa 214 - Bakara Suresi 134Kitabı okuyor
Nitekim hemen bütün müfessirlerin kaydettiği bir hadiste Hz. Peygamber, “Ben atam İbrâhim’in duası, Îsâ’nın müjdesiyim” buyurmuşlardır
“Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez. Çünkü Allah adalet yapanları sever.” 60:8
İç dengeler kuran iki insan neden dış dengeyi sağlamakta böylesine zorluk çeker?
Sayfa 207 - Güldünya Yayınları
Reklam
Bir zamanlar Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Melekler, “A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz” dediler. Rabbin, “Ben şüphesiz sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu. Amerikalı matematik profesörü Jeffrey Lang, 80’lerin başında Müslüman oldu. Onun hikâyesi düşünme ve sorgulama ile başladı. Lang’e göre Kur’an, onu iman etmeye mecbur bırakmıştı. Ancak rasyonel, entelektüel ve manevi açıdan tatmin edici bulabildiği bir dine inanabilirdi ve o dinin İslam olduğuna kanaat getirdi. İslam: düşünen insanın dini. Yazarın, okuyucusundan istediği bir şey var: sormaktan ve sorgulamaktan kaçmaması. Çünkü bir kanaati dogmalaştırmak, hakikatin önünün kesilmesidir. Ve Allah’a son derece yakın olan melekler bile sorar.
“ Hem zaten geleceği kuran, geçmişe dönük özlemlerimiz değil de nedir? ”
Sayfa 36 - YKYKitabı okudu
92 syf.
·
Puan vermedi
·
18 saatte okudu
İlk sayfada dini anlamak için insanların hayatlarını yok sayalım demiş, belki onlar düşündükleri gibi değil istedikleri gibi yaşamayı tercih ediyorlar. Çok haklı. Eğer bu o müslümansa ben müslüman olmak istemiyorum ya da ben müslüman değilim sözlerini duyduğum insanlar çok oldu. Belki başka dinlerde de vardır buna benzer ifadeler. İmamın dediklerini yap yaptıklarını yapma gibi sözleri çok güzel açıklar nitelikte bir kitap. Allah insanoğluna akıl ve irade gücü vermiş, Nebiler göndermiş,kitap indirmiş ki doğru yolu bulabilsinler. Ona rağmen örnek almamız gereken peygamber varken rehberimiz Kuran varken dini istediği gibi kullananlara bakarak dini kötülemek akıl dışı. Nitelikli insan nasıl olmalı sorusunu kısa öz bir anlatımla ifade etmiş yazar. Başucu kitabı niteliğinde. Kalemine sağlık.
Akıldan Kalbe Esintiler
Akıldan Kalbe Esintiler
Muhammed Işık
Muhammed Işık
Akıldan Kalbe Esintiler
Akıldan Kalbe EsintilerMuhammed Işık · Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık · 20228 okunma
128. Ey rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan eyle, soyumuzdan da sana teslim olacak bir ümmet çıkar. Bize ibadet usullerimizi göster, töv- bemizi kabul et. Şüphesiz tövbeleri kabul eden, merhameti bol olan yalnız sensin.
Sayfa 204 - Bakara Süresi 128Kitabı okuyor
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.