Zeynep Can, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Ivon Culter
"Kusurluluk bir sondur.
Kusursuzluk ise yalnızca bir amaç."

Dünyamızı Nasıl Değiştiririz, John-Paul Flintoff (Sel Yayınları)Dünyamızı Nasıl Değiştiririz, John-Paul Flintoff (Sel Yayınları)
Haziran Senfonisi, bir alıntı ekledi.
24 May 11:09

“İnsan yaşamı zavallıca kısadır ve kusursuzluk, zamana ve zahmete bağlıdır.”

Risaleler, Blaise Pascal (Sayfa 73)Risaleler, Blaise Pascal (Sayfa 73)
Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
21 May 18:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ben, mahşer gününün dehşetinden başka iman, secdeden başka namaz tanımayanlardan değilim. Ben nasıl mı namaz kılarım? Bir gülü seyrederim, yıldızları sayarım, yaratılışın güzelliği, onun düzenindeki kusursuzluk karşısında büyülenirim, Rabbim'in en güzel eseri olan insanın, onun bilgiye aç beyninin,aşka aç gönlünün, uyanmış veya tatmin edilmiş tüm dugularının karşısında hayranlığa kapılırım.

Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 25 - Yapı Kredi Yayınları)Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 25 - Yapı Kredi Yayınları)
Harun Bora Tunç, bir alıntı ekledi.
17 May 17:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Lan, daha iyi olabilirmiş" hissini seviyorum. Daha iyi olmasındansa daha iyi olabilirmiş hissi vermek daha iyi. Mesele Sergen için üzülüyoruz ya, Sergen Barcelona'da oynasaydı üzülmeyecektik. Oysa şimdi üzülüyoruz daha iyisini yapabilirdi diye. Bence bu daha cool. Çünkü öbür türlü maazallah kusursuzluk saplantısına kapılarbilirsin, ki biz buna kibir diyoruz.

Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe, Alper Kırklar (Sayfa 176 - Sel Yayıncılık)Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe, Alper Kırklar (Sayfa 176 - Sel Yayıncılık)
Hülya Gülen, bir alıntı ekledi.
17 May 13:33 · Kitabı yarım bıraktı

Bir gülü seyrederim, yıldızları sayarım, yaradılışın güzelliği, onun düzenindeki kusursuzluk karşısında büyülenirim, Rabbimin en güzel eseri olan insanın, onun bilgiye aç beyninin, aşka aç gönlünün, uyanmış veya tatmin edilmiş tüm duyularının karşısında hayranlığa kapılırım

Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 25)Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 25)
Seda Demirci, bir alıntı ekledi.
12 May 18:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...İnsan, kendisi olmak istiyorsa kusursuzluk kibrinden sıyrılabilmelidir. Yaratıcı, insandan mükemmel olmasını değil, mükemmel olmadığını itiraf etmesini bekler..."

Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 124)Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 124)
Sadık Cemre Kocak, bir alıntı ekledi.
07 May 20:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Anne Baba Çocuk
Çocuğun üstü kapalı bir biçimde reddedilişi ise ondan kusursuz davranışlar bekleme biçiminde görülebilir. Bazı ana-babalar, okulda ve diğer etkinliklerde başarılı olmaları konusunda çocuklarına aşırı yüklenirler. Çoğu çocuk, ana-babalarının bu aşırı beklentilerini karşılama gücüne sahip değildir. Gösterdiği çabaya rağmen ana-babasının onayını kazanamayan ve onların istediği kusursuzluk düzeyine ulaşamayan çocuk giderek kendi gözünde de değersizleşir.

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 45)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 45)

Kusura bakma, benim işim senin bulduğun kusurda huzur bulma, 
Dikkat et! Bende bulduğun kusurda kendin boğulma, 
Boğulup gitmek kolaydır, kusur bulmalarda, 
Kusursuzluk arayanlar, baş başa kusurlarıyla. 

Yunus Özyavuz

Nur, bir alıntı ekledi.
06 May 12:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sevgisizlik
Oysa insan, olduğu gibi sevilmek ister. Zaafıyla, kusurlarıyla, artısı ve eksisiyle, olduğu gibi... Kusursuzlaştırılmış bir halde değil. Rabbimizin bize olan sevgisi, bu yüzden eşsiz, bu yüzden paha biçilmezdir. O, bizi yaratan ve her şeyimizi veren kendisi olduğu halde, bizden kusursuzluk değil, kusur işlediğinde samimi bir istiğfar beklemektedir. Ama O'nun kullarının dünyasında, 'kusursuz' olmamız beklenir sevilmek için. Dolayısıyla en ufak kusur- veya gerçekte öyle olmasa bile karşımızdakine göre bir kusur- görüldüğünde, sevginin yerini sevgisizlik alabilmektedir.

Oyuncak Tamirhanesi, Metin Karabaşoğlu (Sayfa 74 - İz yayıncılık)Oyuncak Tamirhanesi, Metin Karabaşoğlu (Sayfa 74 - İz yayıncılık)