Kütüphaneciler'in Kapak Resmi

Sevgili Kütüphaneciler,
Facebook hesabınız varsa 1k.Kütüphaneciler grubuna katılabilirsiniz. Kütüphanecilik ile ilgili her şey 1k'dan paylaşılacaktır. Fakat takıldığınız yerde sorular sorabilmeniz için gruba katılmanız önerilir.

Grubun adresi: https://www.facebook.com/...KitapKutuphaneciler/

(NOT: Grup sadece aktif kütüphanecilere açıktır.)

Kütüphaneciler tekrar paylaştı. 02 Oca 2016

Günaydın sevgili okurlar.
1000Kitap'taki son değişiklikleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

######Hesap ve Gizlilik Ayaları

#1
En önemli değişikliğimiz Gizlilik Ayarları. Mevcut durumda artık profilinizdeki her bilgi için ayrı ayrı bir gizlilik ayarı tanımlayabilirsiniz. Örneğin eğitim durumunuzu gizleyebilir, doğum yerinizi gösterebilirsiniz.

#2
Sadece takip ettiğiniz okurların size mesaj gönderebilmesini ayarlayabilirsiniz.

#3
Okur Listelerinde yer alıp almamayı seçebilirsiniz.

#4
Son görülme'nizi açabilirsiniz. Son görülme, sitedeki son çevirim içi olma tarihinizdir. Bir okurun son görülme'sini görebilmeniz için ikinizin de 'son görülme' ayarının açık olması ve birbirinizi takip etmeniz gerekmektedir. Örneğin siz son görülme ayarınızı açık tutarsanız, takip etmediğiniz bir okur veya son görülme ayarı açık olmayan bir okur son görülme'nizi göremeyecektir. Başlangıçta bütün okurlar için kapalı yaptık bu ayarı.

#5
Kitaplığınızın her bölümü ve okuma hedefiniz için ayrı ayrı bir gizlilik ayarı tanımlayabilirsiniz.

#6
Google gibi arama motorlarında profilinizin gösterilmesi veya gizlenmesini sağlayabilirsiniz.

#7
Artık hesabınızı kendiniz de kapatabilirsiniz. Hesabınızı kapatırsanız bütün paylaşımlarınız tamamen yayından kalkar. Detayları ayarlarda bulabilirsiniz.

#8
Engellediğiniz ve Sessize aldığınız okurların listesini hesap ayarlarınızda görebilirsiniz.


######Profiller

#1
Profillerdeki takipçi sekmesi modern bir görünüme kavuştu.

#2
Mobil cihazlardaki bir takım görünüm hataları giderildi.

#3
'En çok okuyacak okurlar' isimli okur listesi kaldırıldı.

#4
'En çok yorum yapan okurlar' listesi 'En çok kitap inceleyen okurlar' listesine dönüştürüldü.

#5
Ana sayfa (haber akışı) ve profil sayfaları hızlandırıldı.

######Kütüphanecilik, Moderatörlük ve Diğer gelişmeler

#1
#5752623 buradan görüldüğü üzere İstekler hesabı devre dışı bırakıldı ve eksik kitap/yazar bildirme bölümü aktif edildi. Bundan böyle istekleriniz kütüphanecilerimizin ekranına beklemeden direk düşecektir.

#2
Editörlük ve Editör Adaylığı yetki grupları kaldırıldı. Bunların yerine ikisinin sentezi olarak moderatörlük yetki grubu oluşturuldu. Mevcut editör adaylarımız moderatör oldu. Kısa bir süre içerisinde moderatörlük rehberi ve kütüphanecilik rehberi isimli yardım metinlerimiz açıklanacaktır.

#3
Her ay, geçen ayın en iyi ilk 3 kütüphanecisine ve geçen ayın en iyi 1. moderatörüne birer kitap hediye etmeyi kararlaştırdık. Bu uygulamamız geçen ay için de geçerlidir. Dolayısıyla Aralık 2015'in en iyi 3 kütüphanecisine ve 1. moderatörüne kitaplarını bu ayın 20'si ile 25'i arasında hediyelerini göndereceğiz. Kazanan okurlar bir ileti ile paylaşılacaktır. (Hediye kitapları mümkünse kazanan okurların 'okumayı düşündüğü ama kütüphanesinde olmayan' kitaplarından seçmek istiyoruz. Bu nedenle kütüphaneci ve moderatörlerin kütüphanelerini güncel tutmaları önerilir.:) ) Ödüller hakkında detaylı bir iletiyi rehberlerle beraber paylaşacağız.

#4
Geri alınamayan bir işlem olan 'hesap silme yetkisi' tamamen kaldırıldı. Bunun yerine şikayet sisteminin bir uzantısı olarak 'hesap askıya alınma' yetkisi getirildi. Bundan böyle Topluluk Kurallarına aykırı hareket eden okurların hesapları sadece 'askıya alınabilecek'. Hesap askıya alma işleminin en önemli farkı geri alınabilmesi.

Şimdilik gelişmeler bunlar. Takipte kalınız. :)
1000kitap Ekibi

Kütüphaneci başvuruları değerlendirildi ve aramıza 7 yeni kütüphaneci katıldı. Hoşgeldiler, sefa getirdiler. :) Ayrıca geçen ay hiç çalışmayan kütüphanecilerin yetkileri geri alındı. Umarız bize gönül koymazlar.
İyi okumalar 1k ailesi.

Kütüphaneciler tekrar paylaştı. 19 Oca 2015

Sevgili okurlar, her gün o günün dününün en beğenilen alıntılarını, iletilerini ve yorumlarını "Dünün En'leri" isimli yeni bölümümüzde inceleyebilirsiniz artık:
Deba

Sevgili Kitapseverler,

1000kitap olarak sizinle birlikte geçirmekten çok keyif aldığımız bir yılın daha sonuna geldik. Yine sizlerle birarada olacağımız harika bir yılın ilk gününde 2014'ün en'lerini paylaşmak istiyoruz :) Geçen bir yılın en popüler kitaplarını, en beğendiğimiz alıntı ve iletileri, en çok okuduğumuz haber ve röportajları hatırlarken, okurlarımızı da unutmadık tabi ki :) En çok okuyan, okumayı düşünen, yorum yapan, alıntı ekleyen ve en aktif okurlarımızı da gururla sunarız :)

Bu yıl bol bol kitap okuyalım, yeni yazarlar ve kitap türleri ile tanışalım ve tabi ki tüm bunları 1000kitap'ta paylaşalım :) 2015'in 2014'ü kıskandıracak kadar sağlıklı, başarılı, mutlu, huzurlu, bol kazançlı, keyifli geçmesini dileriz, sevgiyle kalın... :)

İncelemek için: mehmet kalan

Merhaba Değerli Kütüphaneciler,

İsteklerde yer alan kitap ve yazarların çok hızlı bir şekilde siteye eklenmesi ile ilgili olarak okurlarımızdan teşekkürler gelmeye başladı :)

Bu konudaki hassasiyetiniz, özeniniz ve süratiniz için hepinize minnettarız.

İyi ki varsınız! :)

"İstekler" ve hatta "Kütüphaneciler" hesaplarını takip etmeyen kütüphaneci arkadaşlarımıza önemle duyurulur :)

Büyük bir istekle başlanan kütüphaneciliğin gereklerinin yerine getirilebilmesi için bu hesapların takip edilmesi elzemdir.
Özellikle "İstekler" hesabı, okurlarımızın sabırsızlıkla eklenmesini beklediği kitap ve yazarları içerdiği ve bu istek ancak tarafımızca gerçekleştirilebileceği için önceliklidir. Bu gücümüzü kullanalım lütfen! :)

Merhaba Sevgili Kütüphaneciler,
"İstekler" hesabında yer alan kitap ve yazar isteklerine öncelik vermeniz konusundaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür eder, katkılarınızın çok değerli olduğunu hatırlatır, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Değerli kütüphaneciler gelen mesajlaş ve yorumlar üzerine bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık. Dünkü iletimizde bazı kütüphanecilerin hiç emek sarfetmediğini ve bu yüzden kütüphaneci yetkilerinin alınacağını yazdık. Fakat bir çok kütüphanecimiz olayı yanlış anlamış. İşin ironik tarafı tepki gösteren kütüphanecilerin hiçbirinde böyle bir sıkıntı yok. Bizim kast ettiğimiz kütüphaneci olmasından sonra neredeyse hiç katkı sağlamayan kimselerdir. Yoksa arada da olsa bir katkı sağlayan kütüphanecilerimizin herhangi bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Kaldı ki hiç kimse kütüphanecilerden sürekli olarak çalışmasını bekleyemez. Çünkü bu bir gönüllülük meselesidir. Sadece hiç-altı çilizi- katkı sağlamayan kütüphanecilerin yetkileri geri alıncaktır. Bu durumda olan 5 ya da 6 kütüphaneci var.
Umarız açıklayıcı olmuştur. :)
Sevgiler.

Sevgili çalışmayan kütüphaneciler, bu iletimiz size. :)
Şu anda 49 kütüphanecimiz var. Fakat 10'a yakın kütüphanecimiz kütüphaneci olmalarının üzerinden neredeyse 1 ay geçmesine rağmen ciddi bir katkı sağlamaya daha başlamadı. Yanlış anlaşılmasın, kütüphanecilerimizden sürekli olarak katkı sağlanmasını kimse bekleyemez. Sonuçta gönüllük esası olan bir sistem. Fakat en azından haftada 20 kitap eklemek gibi çok az, bir haftada en fazla 2 saat alabilecek bir takım katkılar beklenir.
Üzülerek belirtmek isteriz ki pazartesiden itibaren bu şekilde katkı sağlamayan kütüphanecilerin yetkilerini geri almaya başlayacağız.
İyi çalışmalar.