Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:40 · Kitabı okuyor

uzayağaca benzer, tutuştuğumuz lades.
İşi gücü bırakıp Mezarlığa nazır bir eve taşındım.
Ölüm, sen beni aldatamazsın, Aklımda!

Şiirler - Bütün Yapıtları, Behçet NecatigilŞiirler - Bütün Yapıtları, Behçet Necatigil
Büşra Çiçek, bir alıntı ekledi.
16 Mar 21:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Çevresindeki hemen herkesle en azından içinden lades oynadığı halde , Gülşen'le hiç lades tutuşmadı Cemil. "İnsan sevdiğini kandırmamalı"diye düşünüyordu.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 28)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 28)
Semih, Çocukluğum'u inceledi.
 13 Mar 20:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Çokça duymuş olmama rağmen bu zamana kadar hiç Maksim Gorki okumamıştım. Dolayısıyla hayatını da hiç merak etmedim. Peki ama Maksim Gorki'nin bu otobiyografik eserini neden okudun o zaman diye sorarsanız, sebebim tamamen şudur:

Gorki'nin Çocukluğum isimli bu kitabını, değerli arkadaşım (Yoksa "gönül dostu" mu demeliydim? Bu aralar çok meşhur da sitede...) fazi'nin #26348782 incelemesinde yazdığı: "Anneanneden bahsetmezsem sanki incelemem eksik kalacakmış hissini taşıyorum. Eksik kalmasın... Anneanne ile büyüyen ben, Gorki'nin anneannesine duyduğu koşulsuz sevgiyi kalbimle hissettim. Anneannesinin korumacı duruşunu, verdiği değeri, yumuşacık kalbini okumak duygulandırdı beni. Sanki karşımdaydı Kashirin. Anlattığı her hikayeyi sevgiyle okudum." paragrafı sebebiyle okuma kararı verdim.

Ben de anneannesi ile büyüyen biriyim ve anneanneler konusunda son derece hassasım. Bu sebeple kitabın beni kesinlikle etkileyeceğini düşündüm. Bazen tek bir cümle bile sizi o kitaba çekebilir ve okumanıza sebep olabilir. Fazi'nin cümleleri hafiften kalbimi titrettiği için de kararlı bir şekilde siparişimi verdim ve okumaya başladım.

Kitap, Aleksey Maksimoviç Peşkov isimli 5 yaşındaki kahramanımızın babasının öldüğü günü betimlemesi ile başlıyor. Bu başlangıcın son derece çarpıcı bir başlangıç olduğunu bu noktada hemen kabul etmeliyiz. Babasının ölümüyle Aleksey anneannesinin ve dedesinin yanına yerleşiyor ve akabinde annesi de Aleksey'i çeşitli sebeplerden ötürü terk ediyor. Kitap hep bu çerçevede Aleksey'in yaşadıklarını bize aktararak ilerliyor.

Öncelikle anneannesi ile büyüyenler bilir ki, en büyük zorluk anneanne ile torun arasındaki nesil farkıdır. Çünkü aradan bir nesil çıkarılmıştır ve anneannenin öğütlerini çocuk anlayamaz; çocuğun beklentilerini ise anneanne anlayamaz. Aleksey başından beri böyle bir anlamama ve anlaşılamama derdi ile karşı karşıyadır.

Bu ailenin içerisinde sürekli ölümlerle ve en sevdiklerinin ölümüyle yüzleşmek zorunda kalır küçük kahramanımız. Dayılarından ve dedesinden şiddet görmediği gün yok denecek kadar azdır. Hatta bu neviden bir şiddet karşısında en yakın arkadaşı olan "çingenecik" gözleri önünde can verir. Bir çocuk için hayli ağır bir yüktür en yakın arkadaşının ölümünü izlemek...

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de annesinin gözleri önünde ölümünü izler Aleksey Maksimoviç Peşkov. Bir çocuk daha fazla ne yaşayabilir ki diye sormadan edemedim kitabın bu kısımlarında...

Esasen ben otobiyografileri ve otobiyografik eserleri okurken genellikle sıkılırım. Bile bile lades demiş oldum bu kitabı okuyarak; ama asla pişman olmadım. Gorki'nin hayat hikayesini değil de anneannesi ile olan bağını daha çok önemsedim hep okurken. Bu sebeple de kitaba ilişkin "okuyun" veya "okumayın" diyemiyorum. Benim bakış açım oldukça farklıydı çünkü. Herkese keyifli okumalar...

– Biliyor musun Olric.
+ Neyi efendimiz?
– Onunla ne zaman lades oynasak hep o kazandı.
+ Neden efendimiz?
– Kalbimdeyken nasıl aklımda derdim?

Clumsy, bir alıntı ekledi.
05 Mar 23:20 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Bir gece mezarlık girdi rüyama
Gittim ecelle lades tutuştum
Nihayet canımı verdim, ama
"Lades" demeyi unutmuşum"

Şiir Denizi 1, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 35)Şiir Denizi 1, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 35)
Sema Nur, bir alıntı ekledi.
02 Mar 23:11

"-Biliyorsun Olric onunla ne zaman lades oynasak hep o kazanırdı.
+Neden efendim ?
-Çünkü o kalbimdeyken ona nasıl aklımda diyebilirim ki? "

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay
Ferhat, bir alıntı ekledi.
24 Şub 14:47

Onunla ne zaman lades oynasak hep o kazandı. Kalbimdeyken nasıl aklımda derdim.

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay