Büşra Taşdemir, bir alıntı ekledi.
19 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kıvılcımı söndürmezsen, ateşi zapt edemezsin.

İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 12)İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 12)
Bahar Yavuz, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Şunu öğrendim ki bütün insanlar kendi çabaları ve kaygıları değil; sevgi ile yaşarlar.

İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Aşk;bir kadın ya da erkeğin geri kalan diğer herkes karşısında özel olarak tercih edilmesidir.

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç TolstoyKreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Kitabı okuduğum yıllarda elimde gören birisi büyük şaşkınlık yaşamıştı.
O arkadaşın, Tolstoy'un, Sevgilimizin (sav) Peygamberimizin Hadislerinin (sözlerinin geçtiği) İmam Sühreverdi'nin hadis kitabından seçkilerden oluşan ve Peygamberimizi öven sözlerinden oluşan bu kitabı görmek sanki sinirlerini bozmuştu(!)
Alman imparatoru Prens Bismark'ın Sevgilimiz, Örneğimiz, Önderimiz Peygamberimiz (sav) için dilini şereflendirdiği şu sözleri gibi:

''Çeşitli devirlerde, insanları idare etmek için Allah tarafından geldiği iddia olunan bütün indirilmiş semavî kitapları tam ve derinliğine araştırdıysam da, tahrif olundukları için, hiçbirisinde aradığım hikmet ve tam isabeti göremedim. Bu kanunlar değil bir cemiyet, bir hane halkının saadetini bile temin edecek mahiyetten pek uzaktır. Lâkin Muhammedîlerin (sav) Kur’ân’ı, bunların dışındadır.

Ben, Kur’ân’ı her yönden tetkik ettim, her kelimesinde büyük hikmetler gördüm. Muhammedîlerin (sav) düşmanları, bu kitap Muhammed’in (sav) kendi yazısı olduğunu iddia ediyorlarsa da, en mükemmel, hattâ en gelişmiş bir beyinden böyle harikanın çıktığını iddia etmek, hakikatlere göz kapayarak kin ve nefrete âlet olmak mânâsını ifade eder ki, bu da ilim ve hikmetle bağdaştırılamaz.

Ben şunu iddia ediyorum ki: Hazret-i Muhammed seçkin bir kudrettir. Destgâh-ı kudretin böyle ikinci bir vücudu saha-i imkâna getirmesi, ihtimalden uzaktır.

Ya Muhammed! Seninle aynı asır ve zaman diliminde yaşayamadığımdan dolayı üzüntülüyüm.

Yaymış olduğun bu kitap, senin değil. Belki Allah tarafından geldiğini inkâr etmek, ilim kanunlarının boş ve gereksiz olduğunu iddia etmek gibi gülünçtür.

İnsanlık senin gibi mümtaz bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra bir daha göremeyecektir. Binaenaleyh, huzurunda kemal-i hürmetle eğilirim.'' demesini görmezden geldikleri gibi...''

Hangimiz Sevgili Peygamberimizi böyle övebildik, hakkıyla tanıyıp, anlayamayan nasıl övsün ki. Bakıyorum herkes, en meşhur dünya klasiklerinin hatmetme yarışında. Hatim dedim de, kaçımız Kutsal Kitabımız Kur'anı bırakın asli harfleriyle okumayı, muteber bir meal ya da Cumhuriyetin kuruluşunda resmi devlet eliyle, Hamdi efendiye (ki çok şükür emin ve alim bir zata) yazdırılan meşhur Elmalılı Tefsirini okudu !
Tolstoy ve eserlerini tanıdığımız kadar, kendi değerlerimizi ve tabi ilk başta Sevgili Peygamberimizi, hayatını, getirdiği dini tanımıyoruz.

Bazı çevrelerin, din ve dini kitaplardan şeytan görmüş gibi bağnazca kaçtıkları bir zamanda Bismark ya da Tolstoy gibi ünlülerin Peygamberimizi övmesi, övenleri kıymetlendirir, övüleni Allah zaten kutsal kitabında övmüş.

Günümüzde nasıl, kriptolar varsa, aynen zıddından gizli Müslümanlar da tahminimizden de fazla. Bunlardan birisi de İngiliz Prens Charles olduğu ve Prensin ramazan ayı gelince sessizce bir adaya güya tatile gittiği (oruç tutmak için) sır değil.

Tolstoy'un bu kitabı da uzun yıllar, halklardan saklanmıştır! Olur da etkilenir İslam ile ilgilenip, Müslüman olurlar ! Özellikle hriatiyanlardan kaçırılan ve ABD'de askeri müzede saklanan Barnaba İncili gibi...! (İncil'de Peygamberimizin gelcek son elçi olduğu hakikati Hz.İsa (as) diliyle müjdelenir.)

"Benim için Muhammedilik, haça tapmaktan, Hrıstiyanlıktan mukayese edilmeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her insan şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek olan Allah'ı ve O'nun peygamberini kabul ederdi.."

'Muhammed, insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah'tan başka ilâhı yoktur ve Muhammed onun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur.' Lev Nikolayeviç TOLSTOY(Lev Nikolayeviç TOLSTOY) şeklinde övgüsü de, bizim dinimize ekstra bir değer katmaz ama Tolstoy'u kıymetlendirir.

Tolstoy'un da gizli Müslüman olduğu ve gizlice Müslüman merasimi ile gömüldüğü iddiaları o yıllarda bayan Porohova tarafından Rus medyasında yer almıştır. Bunun kanıtı olarak da, Tolstoy'un mezarının başında hac bulunmaması gösterilir. İnşallah böyle bir deha Müslüman ölmüştür temennisiyle...

Murat Mesut, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · İnceledi · 10/10 puan

'Muhammed her zaman Evangelizm'in (Hıristiyanların) üstüne çıkıyor. O, insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah'tan başka ilâhı yoktur ve Muhammed onun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur.''

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç TolstoyHz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy
Murat Mesut, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · İnceledi · 10/10 puan

"Benim için Muhammedilik, haça tapmaktan, Hırıstiyanlıktan mukayese edilmeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her insan şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek olan Allah'ı ve O'nun peygamberini kabul ederdi.."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç TolstoyHz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ömür, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Puan vermedi

Sınıfımın yaşadığı hayattan uzaklaştım,bunun hayat değil sahte bir görüntü olduğunu fark ettim.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoyİtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy