• “Bu,” dedi Rudy, bir ara lolipop bulaşmış dişleriyle sırıtarak, “güzel bir hayat.” Liesel onunla hemfikirdi. Lolipop bittiğiniz ikisinin de ağzı kıpkırmızı olmuştu ve eve yürürlerken başka bir para daha bulabilirlerse diye gözlerini açık tutmalarını hatırlattılar birbirlerine.
 • 574 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  #Spoiler Icerir

  Yazarımız gerçekten çok başarılı bir kitap ortaya koymuş sayfalarının çok olması hiç mühim değil çünkü bir bir akıp gidiyor.. Anlatıcının kim olduğunu ilk başta anlamadım ama bunu farkedince çok yaratıcı olduğunu anlıyorsunuz çok zekice çok şaşırdım..Yorumuma gelecek olursam;

  Tüm duyguların yumak yumak iç içe geçtiği sıcacık bir kurgu. 2.Dünya savaşı, Hitler'in hakim olduğu bir Almanya ve acımasız soykırım..Bunların yanında Liesel'imiz var ki yaşadıkları hepimizin dönem dönem yaşadıklarıyla sarılmış tabii ki onun yaşadığı savaş ortamı ve savaşın getirdiği acı dolu anların çok uzağındayiz.. Küçücük kalbin de kocaman bir sevgiyle sarmaladığı tüm karakterler onunla güzelleşip son buluyor demek isterdim ancak böyle sımsıcak son bulmuyor, savaşın bombaların mermilerin sıcaklığını saymazsak Rudy, Max, Hans,Ilsa,Rosa, Michail ve diğerleri..Hepsi bu güzel kitapta öyle güzel hisleri yaşattılar ki hepsiyle tanışmak,o güzel doyumsuz ictenliklerini, dostluklarını, sevgilerini, kızgınlıklarını bile birlikte yaşamak,ortak olmak istiyorsunuz.Rudy ile olan mükemmel dostluk, (rudy çok sevdim gerçekten) max ile aralarındaki içsel bağ(max ve diğer yahudilerin götürüldüğü dechau toplama kampı 45000 kişiye mezar olmuştur.Amerikan kuvvetleri tarafından 1945 yılında kamp dağıtılmıştır günümüz de müze olarak kullanılmaktadır), üvey baba Hans üvey baba değil kesinlikle bir baba bu kadar anlayışlı olabilir, iyiliğin farklı yüzlerini görüyoruz ki her iyiliğin karşılığı iyilik olmuyor maalesef.(Hans askere alındığı günün gecesi eğlenmeye gitmiş ve orada kasvetli pazar-intihar şarkısı olarak da geçiyor bu şarkıyı seslendirmiştir. Şarkı 1932 yılında Macar asıllı besteci Rezso Seress tarafından yazılmış ve şarkı sonrası sevgilisi intihar etmiştir bunun yanında bir çok kişinin de intihar ettiği kayıtlar da geçmektedir dinleyin lütfen)Rosa üvey anne ilk başta çok sert gibi ama kalbi gizli bir sevgiyle dolu, sevgisini belli edemeyen aslında ama belli olan. Ilsa mükemmel karakter hayran olmamak elde değil evinden az kitap çalmadı küçük hırsızımız🤗 Michael savaşta kardeşini kaybetmişti..Kendisi de eve döndü yaralı olarak ancak çok dayanamadi intihar etti çok üzüldüm diyordum ki daha da büyük felaketler arka arkaya devam etti ve devamını kitabımıza bırakalım çünkü söylenecek söz çok, aslında yok
 • 574 syf.
  ·78 günde·8/10
  Hayatın zorlu olduğundan hepimiz zaman zaman şikayetçi oluruz. Esasında başımıza ne gelirse gelsin daha önce yaşayan insanlar da bunu yaşamıştır. Acıyı çekilmez yapan şey bunu bir tek ben yaşadım düşüncesi olsa gerek. Bu kitapta insanlığın gerçeklerinden birini yani savaşın getirilerini göreceksiniz.

  Hitler'in hüküm sürdüğü yıllarda yahudi olarak doğduğunuzu bir düşünün. ''Yeterince büyük bir yalan söylerseniz ve tekrar ederseniz bu yalanı sürekli, insanlar sonunda buna inanmaya başlayacaktır.'' diyerek aslında kendini ne kadar iyi tasvir etmiş Adolf Hitler. Onun yükselişi aslında kelimelerin yükselişiyle olmuştur. Kelimeleri iyi kullanmayan hiç bir insan lider vasfını taşıyamaz neticede.

  Savaşın hüküm sürdüğü yıllarda kelimeleri seven bir yahudiyseniz eğer hayat sizin için gerçek anlamda zor demektir. Aklınızı kaçırmamanız için elinizde yalnızca kelimeler ve kitaplar vardır. Hayata tutunmak için acıyı unutmak için kullanabileceğiniz eşsiz kaynaklar.

  Kitap Hırsızı sizin bir yolculuğa çıkmanıza neden oluyor. Bu yolculukta farklı bir coğrafyada geziyorsunuz, farklı bir kültürü görüyorsunuz, bazen rahatsız edici hitaplara kelimelere rastlıyorsunuz fakat evrensel bir acıya dokunduğunu da görmemek mümkün değil.

  Şunları da ifade etmem gerekir yahudilerin uğradığı zulum bu kadar ses getirmişken neden Amerika'nın attığı atom bombası üzerinden bir roman yazılmıyor? Hitler suçlu Amerika ya da Rusya ondan aşağı kalır devletler miydi? Kendi yazarlarımıza da bir kaç laf etmeden duramayacağım kimse kusura bakmasın. Yazarlarımız kitaplarında neden toplumumuzda en uç ve uzak noktada bulunan bir durumu kurgulayarak anlatabiliyor da evrensel değerler üzerinden kurgulanmış bir Çanakkale, Hocalı, Doğu Türkistan, Suriye, Filistin, Afganistan gibi konular üzerinden bir metin ortaya çıkaramıyor. Çünkü bir çoğu kendi toplumuna eleştirel gözle bakmaktan kendi özünden, gerçeklerden ve evrensel değerlerden uzaklaşmıştır.

  33 Himmel Sokağı
  Küçük bir kelime avcısı: Liesel
  Jesse Owens kadar hızlı: Rudy
  Ağzı bozuk şefkatli bir anne: Rosa
  Onurlu bir baba: Hans
  Kaçak bir kitap yazarı yahudi: Max
  Sizleri özleyeceğim...
 • Rudy'nin cansız yüzüne baktı ve Liesel en iyi arkadaşı Rudy Steiner'in yumuşak ve samimi dudaklarını öptü.
 • 574 syf.
  Azrail, savaşın insanlar üzerindeki etkilerini, hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlatıyor bizlere.

  "...Her durumda hayatta kalan birinin hikayesi bu; hep geride kalan olmakta ustalaşmış birinin hikayesi. Aslında pek çok başka şeyin yanısıra şu saydıklarımla ilgili küçük bir hikaye:
  * Bir kız
  * Bazı kelimeler
  * Bir akordiyoncu 
  * Bazı fanatik Almanlar
  * Bir Yahudi dövüşçü 
  * Ve bol miktarda hırsızlık..."

  Himmel Sokağı taşınan Liesel in hikayesi. Nazi Almanyası döneminde, tutku haline getirilen kitaplar, öyle ki onlara erişilmek için her şey yapılıyor.
 • 574 syf.
  ·5 günde·Puan vermedi
  #okudumbitti Uzun zamandır beklettiğim, okuduğum için memnun olduğum ama yine her 2.Dünya Savaşı kitabında olduğu gibi yüreğimde ağırlık bırakan bir kitapla geldim: #kitaphırsızı
  .
  Liesel : kelimeleri seven, okumayı seven, kitapların yakıldığı bir dünyada kitapları okumak için çalan küçük, tatlı, acılı kız.
  .
  Rudy: Kendi cılız, yüreği kor, cesur, adaletli çocuk
  .
  Tommy: Hislerini belli edemeyen, iyi yürekli bir çocuk
  .
  Hans: Kelimelere sığamayacak kadar koca bir yüreği var
  .
  Rosa: Sevgisini farklı gösterse de yüreği büyük kadın
  .
  Ve daha fazlası... Hadi hepsini evinize misafir edin. Pişman olmayacaksınız, güvenin bana. İnsan olmanın önemini, insanlık teriminin yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde nasıl yaşatılmaya çalışıldığını görün. Gözleri kahverengi olan bir adam, tüm kahverengi gözlü insanlara işkence ederken bunlara içten içe sessiz kalmayan güzel insanlar topluluğu ile tanışın.
  .
  Artık filmini izlemem gerekiyor. Güzel akşamlar
  .
  #kitap #book #okudumbitti #kitapyorumu #kitaptavsiyesi #booksofbetinkitapları #booksofbetinönerileri #booksofbetblog
 • Liesel kelimeleri okuyamayan kitap hırsızıydı.
  Ama inanın baba, kelimeler yoldaydı ve geldiklerinde, Liesel onlara bulut gibi ellerle tutunup, yağmur gibi sularını sıkacaktı.