Ali Ceyhan, Yabancı'ı inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamımızı duygularımız yönlendirir çoğu zaman. Öyleki bazen duygularımızın, aklımızın yerini aldığı da olur. Hislerimizle kararlar veririz bu anlarda.Bu kimi zaman en büyük zaafımız,kimi zaman da en büyük gücümüzdür esasen.

Duygularımızın bu denli önemli olduğu şu hayatta, duygulardan hiç nasibini almamış bir adamdır Meursault. Annesinin ölümüne bir gün bile üzülmez. Çünkü ölümü er geç gerçekleşecek bir doğal olay,hayatın kuralı olarak görür. En ciddi meselelere bile bu denli gerçekçi yaklaşır. Bir bakıma en gerçekçi, gerçek dışı karakterin adıdır Meursault.

Hani maneviyat deriz ya işte o kelime Meursault için hiç bir anlam ifade etmez. Hayatın da bir bakıma yabancısıdır o.
Davetsiz misafir gibidir, bir yere sığamaz ve asla rahat edemez. Aksine rahatsız eder.
Onun vicdanına, duygularına yabancılaşması toplumun da ona yabancılaşmasının asıl sebebidir.
Hapishanede geçirdiği günlerde, kendisiyle konuşurken kendi kendine de yabancılaşmasının izlerini görürüz Meursault'un.

Son olarak bahsetmek istediğim, Meursault'un Fransız Mahkeme'sinde yargılaması sırasında yargılamanın işlenen fiil üzerinden değil de failin kişiliği ve ahlaki değerler üzerinden sürdürülmesi evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Her ne kadar hukuk ile ahlaki kuralları birbirinden bağımsız olmasa da ahlak kurallarının müeyyidesi toplumdan dışlanmak olup bu müeyyideyi uygulayan kurum toplumdur. Oysa mahkemeler pozitif hukuka göre objektif yargılama yapan kurumlardır. Yani kararlarını ahlaki yani yazılı olmayan kurallara göre değil yazılı hukuk kurallarına göre vermelilerdir. Bu anlamda düşünüldüğünde dönemin Fransız yargı sistemine ve de idam cezasına bir eleştiri yapıldığı görülmektedir.

Ruta/6189, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

"Maneviyat son derece kişiseldi ve yüreğimde gerçek olduğunu bildiğim bir şeye inanmaktan başka onaya ihtiyacım yoktu."

Aç Gözlerini, Raine Miller (Sayfa 279 - Yabancı Yayınları)Aç Gözlerini, Raine Miller (Sayfa 279 - Yabancı Yayınları)
Mustafa Diyar, bir alıntı ekledi.
22 Mar 23:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Maneviyat Elzemiyeti
"İnsanoğlu tarihin hiçbir döneminde manevi yaşamı gözardı ederek mutluluğa ulaşamamıştır."

Aile Hayatının Kuralları, Said Havva (Sayfa 1 - İlke)Aile Hayatının Kuralları, Said Havva (Sayfa 1 - İlke)
Etrali, Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn'ü inceledi.
 21 Mar 03:00 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Müthiş bir ses müthiş bir eser yatmadan önce Keyif alarak okunacak ve hayretler içerisinde bırakacak bir eser eksikleri var mı Elbette vardır okunabilir mi Muhakkak okunmalı. Her bir sayfasında ayrı bir heyecan yine bir bilgi sürükleyici maneviyat dolu Kesinlikle tavsiye ederim

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
20 Mar 13:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Osman Gazi'nin maneviyat önderi ve kayınpederi (kaim-peder) Şeyh Edebali bir "Ahi" idi. Kez, kuruluşa yüreklerini katan Şeyh Mahmut Gazi, Ahi Şemsüddin ve oğlu Ahi Hasan, daha sonra meşhur Cendereli (Çandırlı) Kara Halil Paşa da Ahilerdendiler.

Vurgunculardan, soygunculardan, uygunsuzlardan, yolsuzlardan ve dalkavuklardan gına getiren Türkiye, artık bu modeli dikkate almak ve "yürek adam" üreten Ahiliğin kaynaklarına eğilmek durumundadır.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51)
Şeyda, bir alıntı ekledi.
18 Mar 12:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aslında dinsizlik manevi fakirlik ve hastalıklı bir ruh halinin belirtisi ve halkın sahip olduğu manevi değerlerin yok olmasıdır.Bunun sonucunda insanlar hayvani duygularının esiri olur,maneviyat kaybı,ahlaksızlık,egoizm,hırsızlık ve duygusal çöküntü başlar.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 108)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 108)
Yeşim, bir alıntı ekledi.
17 Mar 23:35

Göz yeşili görsün, kulak şu sesini duysun.
Yeşil maneviyat, huzur ve sohbet rengidir. Doğadaki yeşile ne kadar bakarsan, kalp ve akıl sağlığın o kadar iyi olur. Suyun sesini dinle, kulak bu sesle buluşunca beyinde kendi müziğini çalar.... Tüm sıkıntılarının sebebi, doğadan kopmaktır.

Yaşam Kitabı, Aşkım Kapışmak (Sayfa 51)Yaşam Kitabı, Aşkım Kapışmak (Sayfa 51)
sitare, Momo'yu inceledi.
 17 Mar 21:03 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biz insanlar zamandan tasarruf yaparak neyi elde ediyoruz sahi ? Ya da gerçekten elde ettiğimiz birşeyler var mı? Kitap zamanın sermaye gibi kullanılmayacağını tokat gibi vuruyor okuyan yetişkinlerin yüzüne. Neden mi ? Yaşam serüveninde bir döngü içerisindeyiz ve farklı yollara girdikçe birşeyler bizlerin sebep olması ile bizden yok olup gidiyor. Maneviyat paylaşma duygusu vs. gözümüzde biriktirilen ve ileride rahat rahat yasayabilecegimiz olgular haline geliyor , bizi biz yapan degerleri bize iyi gelen anları bile sermaye haline dönüştürüp o güzelim anları lüks haline getiriyoruz ki ne zaman kullanacağımız bile belli olmadan belki de yasayamayacagimiz bir zaman dilimine bırakılıyor. ilerisi hep ilerisi peki ya suan suani doya doya dolu dolu ne kadar yaşıyoruz ? Gözümüzü açıp kapadigimiz zaman dilimi içinde ne kadarını kendimize ve çevremize iyi gelecek şekilde yaşıyoruz ki...Yetişkinler farkında olmadan kendini duman adamlara teslim eder oldu .Duman adamlarsa kişilere hırsı lüksü geleceği vaat eden ama bu göz boyamanin ardından her gününü kasvetli bir hale sokan sömürü mekanızmaları. .. Çalış çalış çalış ruhun doyumunu samimiyeti hiçe sayan insanı yabancılaştıran bir düzene sokan ahhh o duman adamlar öyle çok sızdılar ki icimize duman gibi yayıldılar yayılıyorlar dünyamıza... Ve en çok zarar gören yine çocuklarımız oldu. Onlar en büyük düşmanları duman adamların çünkü onlar kadar olanları masumane goren ve net anlayan yoktu bu varoluşta ...
" oyunları onlara bakıcıları öğretiyor ve bu oyunlar hep yararlı bir hizmet şeklinde oluyordu. Ama bu şeyler olurken de bazı şeyleri unutmalari gerekmisti: sevinmeyi, hayal kurmayı ve heyecanlanmayı unuttular .Çocukların yüzleri yavaş yavaş küçük birer zaman tasarrufçusuna benzemeye başladı. Kendilerinden beklenen şeyleri asık yüzle, can sıkıntısıyla ve düşmanca tavırlarla yapıyorlardı. Kendi hallerine bırakıldıkları zamanlardaysa ne yapacaklarını bilemiyorlardı . Akıllarına hiçbir şey gelmiyordu."

Umarım bizlerde icimizdeki momoyu hep yasatırız . Umarım zamanımızı çaldırmaya müsade etmediğimiz yarınları yaşarız ve her bir ebeveyn kendi evladının momosu olur.

Kitap bana Cem Yılmaz' ın Arif V 216 filmini hatırlattı. Değindikleri konulurdan olsa gerek hep aynı konulardan muzdaribiz varsın dünya değişmesin biz kendi dünyamızı değiştirelim umutlu yarınlara. ..

Kitabı kapattığınızda alıp karşınıza birini derin muhabbetler kurmak bir aksam üstünün tadını çıkarmak istiyorsunuz. Paylaşma hissinin cok büyük bir değer olduğunu ört pas ettigimiz o yerinden çıkartıyor. İyi okumalar dilerim.

     ZULEYHA ...


              Züleyha yavaşça kaldırdı başını yerden ve gözyaşlarının azametine uğrayarak şöyle dedi;  -             

- Ey Yusuf ! sevmeye gönül ettim ben,aşkına Aşk-ı Züleyha.Ve sessizce konuşmaya devam etti;

   

Ne zaman düşsen aklıma Yusuf kenanın tüm ışıkları söner.Hüzün kuşatması  gözlerimdeki baksana.! Bu bir hasret depremi…Seviyorum seni ey Züleyha’nın yusuf’u o yüzden söküp,söküp dikiyorum yüreğimi her defasında…

 

-Yusuf hafifçe yere eğildi ve Züleyha’ya kalk ve git dedi.

    

 Züleyha yaşlanmıştı gözleri de keskin görmüyordu.Bitkin bir şekilde hüsranını da yanına alarak çekilerek uzaklaştı.

Ve şimdi bir ses yankılanıyordu sokaklarda Yusuf diye ve ağlayan Züleyhaydı. Yine kahrolmanın verdiği bir azaptı ondaki,bir yenilmişlik ve aşk-ı tarumardı…
 

Ne güzelliğinden ne şöhretinden nede malından arda kalan vardı zaten.Yusuf derdi ile her şeyinden vazgeçmişti ve kim Yusuf’u gördüm  derse onu hediyelere boğuyor anlatmasını diliyordu.
 

Evinde bir şey bulunmuyor, üstündeki eski elbisesinden de başka bir şeyi yoktu Züleyha’nın.


Bir süre sonra Mısır sokaklarından ses de kesilmişti ayak izleri de! Züleyha ne yiyor ne içiyordu ve durmadan inleyerek yıpratıyordu kendini.Harabeye dönen evinden çıkmıyordu artık.
 

Evinde çilenin ve aşk ıstırabın içinde boğulurken  ellerine bakarak üzülmenin doruklarına varan Züleyha , buruş buruş olan cildine içlenerek  ağlamaya başladı.Artık gözyaşlarının tuzu yüzünü yakıyordu.
 

 Ağlamanın verdiği dayanılmaz kalp sancısıyla   yere çökerek gözlerini kapattı ve;

 -Ey Yusuf’un RABBİ bana huzur ver ey Yusuf’un RABBİ dedi ve kaldı.!Birden irkilerek ne yapıyorum düşüncesi içinde inandığı putlara göz ucu ile baktı.


 -Hey tanrılarım Yusuf’un tanrısıyla konuşsanıza hadi aracı olsanıza..!


Ona yardımı dokunmayan put tanrılarına bakarak niçin?...dedi.Hıçkırıklara boğulan züleyha nefes alamıyordu.Sonra yavaşça sakinleşmeyi denedi.Ve bir süre sonra sakinleşen O buğulu kadın tüm ışıkları kapattı ve odasının en kuytu köşesine çekilerek diz çöktü ve karanlıkta ay ışığının renginde anlatmaya başladı;


-Ey Yusuf’un RABBİ beni duyduğunu biliyorum ve yemin olsun ki benim tanrılarımdan daha güçlüsün.

 Züleyha  bunun onu rahatlattığını anlamıştı ve anlattıkça kalbindeki yükün ne denli azaldığını fark etti ve uzun bir uykuya daldı günler sonra.


Artık her gün belirli aralıklarla yusuf’un RABBİ ile buluşuyor, yusuf’a yakınlaşıyordu sanki.Geçen ağlamalı ,yalvarmalı gecelere inat züleyha artık ağlamayı kesmiş normal hayatın ve RABBİN  mükemmelliğine varıyordu.


Yükseliyordu Züleyha, öyle ki her gün gençleşen ellerine bakıp gülümsüyor ve bunun bir sebebinin olduğunu çok iyi biliyordu. Yavaş yavaş nar-ı aşk’dan bahsetmemeye başladı.Artık belirli aralıklarla Yusuf tan gördüğü gibi secdeye varıp saatlerce RABBİN mükelliğine varıyordu.. 


Ve  gerçek aşka adım adım yürüyen Züleyha belirli aralıklarla süren ALLAH ile buluşma süresini uzatıyordu.Şimdi hangi aşka bulandığını iyi biliyordu Züleyha.                                           

Günler geçmişti ve Züleyha’nın evine bir haber düştü.Sanki duvarlar sevinçten ağlıyordu duyanlar şaşırıyor dudaklarını ısırıyordu.Evet Yusuf o kadar süreden sonra züleyhayı görmek için mekana geliyordu. Yusuf kapıdan içeri girdi ve eski anıları ,geçmişin tüm yaşananları suratına tokat gibi sicilleme iniyordu sanki…


Yusuf titriyordu ve bir an derin nefes alarak  iç kapıyı da açarak içeri girdi.


Züleyha bir köşeye çekilmiş örtüsünü yüzünü kapatır şekilde kapatmış maneviyat içinde ilahi aşka bulanmış bir şekilde öylece duruyordu.


Yusuf Züleyha’ya yaklaştı ve seslendi ama ses yok.Sonra yere züleyha’nın seviyesine çömelen Yusuf, Züleyha’nın örtüsünü kaldırdı ve derin bir iç çekerek ağlamaya başladı.


- Züleyha ! dedi ve kaldı Yusuf.

 Züleyha başını hafif kaldırarak Yusuf sen mi geldin dedi.Yusuf’un aşkından tar-u perişan olan Züleyha Yusuf’un gelmesine sanki çokta sevinmemişti.


Yusuf’un gözlerinden akan gözyaşı Züleyha’nın yenilenmiş ellerine döküldü ve bir anda ellerini hızla çeken Züleyha dedirgin oldu.


Yusuf sakinleşti ve dediki; Ey züleyha ALLAH seni bana eş kıldı.Züleyha uzun süre sessiz kaldı ve daha sonra şu cümleler döküldü ağzından;


 - Yüreğime bir bıçak sapladım Yusuf seni görünce sonra ellerim kana bulandı o ellerle sana geldim ama görmedin.


Sonra sapladığım gibi çıkarmakta bana düştü.Ellerimdeki kanlar yüzüme ordan da kalbime bulaştı. Çok sevdim! O kadar sevdim ki !! Sen her aklıma geldiğinde yüreğim  karşında eğiliyordu.


Yusuf bu büyük aşkı duydukça züleyha onda büyüyordu.


Züleyha hıçkırıklara boğularak belki de kendinden başka kimsenin dahi bilmediği sözleri sessiz  haykırışlarla Yusuf’un gözlerine bakarak söylemeye başladı.


- Ey  Yusuf ben seni ararken RABBİMİ buldum.Yemin olsun ki bu vakit sen olmasanda olur.

Yusuf başını eğerek ey RABBİN kulu züleyha şimdi beni daha iyi anlayabiliyor musun?

 

Züleyhada Yusuf’a cevap olarak şöyle dedi ;Ey Rabbin Peygamberi Yusuf peki Sen!

Sen  gönlü şimdi  büyük Aşka derin düşen züleyhayı kabul ediyor musun..!!!

Mehmet, bir alıntı ekledi.
11 Mar 21:46 · Kitabı okuyor

Hiçbir fenalık duymuyor. Bütün varlığında bir rahatlık hissi var. Ve son derece tatlı bir ferahlık, bir kurtuluş sevinci, parlak bir maneviyat.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 75 - Ötüken Neşriyat)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 75 - Ötüken Neşriyat)