Çiğdem Bağcı, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

"Dünyada şimdi onunla yan yana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardır acaba?"

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76)
Merve Korkmaz, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

mantıksız olduğunu bile bile aşkı seçecekti.

Çıkmazdaki Kadın, Şükrü Uyar (Sayfa 59 - Kerasus yayınları)Çıkmazdaki Kadın, Şükrü Uyar (Sayfa 59 - Kerasus yayınları)
Beyza ŞİMŞEKLİ, Çizgili Pijamalı Çocuk'u inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

2 farklı dünya, 2 aynı çocuk...

Bruno isimli bir çocuk karakterimiz var bu hikayede. Yaşadıkları yerden taşınan Bruno, taşınırken orada sadece anılarını değil arkadaşlarını da bırakmak zorunda kalıyor. Yeni taşındıkları yer ise bir Yahudi toplama kampının yanı. Her gün bu kampı ve kamptaki insanları gören Bruno, babasının yahudi karşıtı bir asker olarak çalıştığının ve insanların o derece kötü şartlarda yaşamasına aslında babasının sebep olduğunu bilmiyor. Kamp ile evlerinin topraklarını birbirinden ayıran bir tel Brunonun dikkatini çekiyor ve tel boyunca yürümeye başlıyor. Biraz ilerleyine ise bir çocukla karşılaşıyor ve gün geçtikçe onla muhabbet etmeye,arkadaş olmaya başlıyor. Bu arada, bahsedilen tel örgü, her ne kadar hikayede somut bir kavram olarak gösterilse de bence yazarın bahsettiği tel örgüler insanların düşüncelerinden başka bir şey değil.

Fakat Bruno'nun aklına takılan bir soru var. Neden arkadaşıyla tellerin farklı taraflarında durmak zorunda? Kimin hangi tarafta kalacağına kim karar veriyor?

Kitabın genel kurgusu bu şekilde olsa da ben kitabın bana düşündürdüklerinden bahsetmek istiyorum. Çocukların babaları, düşünce şekilleri, yaşam standartları her ne kadar farklı olsa da, ikisi için de bu tarz 'ayrımların' ne derece saçma olduğunu da bir kez daha gösteren bir kitaptı.

Dünyamızda çok büyük bir ayrımcılık var, bu inkâr edilemez bir gerçek. Fakat bu ayrımı kim yapıyor, neye göre, kime göre yapıyor? Çocuk aklıyla -tamamen saf ve dürüst bir akıl- düşünüldüğünde mantıksız gelen tüm bu olayları "mantıklılaştıran" büyüdükçe gelen hırs, açgözlülük ya da başkalarından çok daha üstün olma isteği mi?

Kitabın kısa olmasının yanında sade ve basit bir dille yazılmış olması, okunmasını baya bir kolaylaştırıyor. Eğer merak ediyorsanız, hiç durmadan okumanızı tavsiye ederim.

Sanıyorum dini inancım yok. Böyle yaşamak çok anlamsız geliyor ama mantıksız gelen şeylere de diğer insanlar inanıyor diye inanmak istemiyorum. Sürekli bu konuyu düşünüyorum.

Beyza, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada şimdi onunla yan yana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardı acaba?

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76)
Tuğba Elmas, bir alıntı ekledi.
Dün 11:46 · Kitabı okuyor

Bilişsel ve Davranışçı Terapi
1. Düşündüğün şekilde hissedersin.
2. Kaygılıyken, kendini kandırırsın. Kaygı, çarpıtılmış, mantıksız düşüncelerin sonucudur.
3. Nasıl düşündüğünü değiştirdiğinde, nasıl hissettiğini de değiştirebilirsin.

Panik Atakta, David Burns (Sayfa 25 - Psikonet)Panik Atakta, David Burns (Sayfa 25 - Psikonet)
Halime Sudem Boyama, bir alıntı ekledi.
21 Mar 09:28 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Ama hiç düşünmeden,etik hiçbir değere önem vermeden onlar gibi kendini sebepsiz yere mantıksız durumlara düşürmek istiyorsan hiç durma, böyle devam et! Seni daha akıllı sanıyordum ama yanılıyor olabilirim!"

Kuralsız, Veronica Roth (Sayfa 204 - Artemis Yayınları)Kuralsız, Veronica Roth (Sayfa 204 - Artemis Yayınları)
ibiaryu, bir alıntı ekledi.
20 Mar 11:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İşte çoğu kez şaşırdığımız bu zıt kutuplar hikayesi , evli olan eşlerin çoğunda da görülür. '' Bu kız , bu ayıda ne bulmuş? '' deriz. Ne bulacak ; kendini bulmuş , kendini... Birbirine en yakın iki kişinin uzun süreli , bol kavgalı , marazi , ne yardan ne serden bir öyküsü varsa çevrelerindeki herkes bu ilişkinin bitmesinin an meselesi olduğunu düşünürken nice uyumlu çiftlerin arkadaşlığı , ilişkisi veya evliliği bir mum gibi eriyip gider. Oysa bizim zıt kardeşlerimiz keçi gibi inatlaşmaya , birbirlerinin varlık kanıtı olmaya devam ederler.
Genellikle bu tür ilişkilerde taraflardan biri beyin , diğeri yürektir. Beyin sağduyulu , mantıklı , ölçülü ve edepliyken yürek mantıksız , serüvenci , serseri , edepsiz ve son derede beceriklidir. Yürek kişisi , aynı zamanda mevcut ilişkinin çekip götüreni , varlık sebebidir. Kavgayı çıkaran da uzlaşmayı sağlayan da edepsiz yürektir. Bir tarafın iyi polisi , öteki tarafın kötü polisi oynadığı bu beraberlikte her iki taraf da şiddetle gereklidir. Beyinsiz yürek fazla yaşayamaz ki bu , tıbbı anlamda da doğrudur , ancak yüreksiz bir beynin ömrü uzun da olsa buna yaşam demeye bin şahit ister. Biri gazdır , beriki fren. Yürek , beyin kişisinin kanalizasyonudur aynı zamanda. Hep yapmayı hayal edip de cesaret edemediği şeyleri yapan kahramandır. En kirli fantezilerinin boşaltım kanalıdır.

Hayat Seni Cümle İçinde Kullandı, Hakan UrgancıHayat Seni Cümle İçinde Kullandı, Hakan Urgancı
Zehra Eker, bir alıntı ekledi.
19 Mar 16:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada şimdi onunla yan yana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardır acaba?

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76)
Neva, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:44 · Kitabı okuyor

Dünyada şimdi onunla yan yana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardır acaba? Hayat bir tesadüfler silsilesi imiş, âlâ! Fakat tesadüfün de kendisine göre bir mantığı olmalı değil mi ya?

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76 - Yapı Kredi Yayınları)