Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

- bir olayın tarih olabilmesi için en az 50 yıl geçmesi lazım üzerinden ama burada izleri sıcağı sıcağına sürdürmek zorundayız
- bölge... ayrı dünya... başta bilim-kurgu yazarları keşfetti onu sonra edebiyat geri çekildi gerçekliğin karşısında. Bizler, cehovun kahramanları gibi şuna inanmayız artık: yüzyıl sonra insan mukemmellesecek yaşam mukemmellesecek. Bizler, işte o geleceği yitirdik. Yüzyıl geçtikten sonra stalin'in gulaglari oldu, auschwiz oldu...
Çernobil oldu... ve 11 eylül newyork da. Tüm bunların bir kuşağın yasamina sığmasi akıl alır gibi değil. Örnegin, şu an 83 yaşında olan babamın yaşamına. Kurtuldu mu Insan?
-cernobilde en çok "olanlardan sonraki " yaşam hatırlanıyor: sahipsiz eşyalar, insansız manzara. Hiçliğe uzanan yollar, hiçbir yere ulaşmayan telefon telleri. Şöyle düşünürken yakalıyor insan kendini: nedir bu? Geçmiş mı, yoksa gelecek mı?
- geleceği kaydediyormusum gibi geliyor bazen.

Çernobil Duası, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 59)Çernobil Duası, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 59)
Baskent, bir alıntı ekledi.
15 saat önce

Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur.Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir ama tren hep ileri gider.Hayat bir trendir, tren istasyonu değil.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Aslı Zeynep İnci, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu karanlık ve sıkıntılı manzara ne kadar güzeldi! İçime çektiğim bu ıslak hava ne kadar tazeydi! Yaşamak, tabiatın en küçük kımıldanışını sezerek, hayatın sarsılmaz bir mantık ile akıp gidişini seyrederek yaşamak; herkesten daha çok, daha kuvvetli yaşadığını, bir âna bir ömür kadar çok hayat doldurduğunu bilerek yaşamak... Ve bilhassa bütün bunları anlatacak bir insanın mevcut olduğunu düşünerek, onu bekleyerek yaşamak...

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 87)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 87)
Evren, bir alıntı ekledi.
 21 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

- Sizin o kadar büyük bir iddianız var ki deli sandığınız hiçbir insan nevinde bu kadarı bulunmaz.
+ Neymiş o iddia?
- Hükümleriniz! Hassasiyeti biraz taşkın insanlar hakkında kesip biçtiğiniz hükümler! Bütün insanlığın eşsiz bir manzara gibi seyrettiği bir başa, idrak ıstıraplarıyle alev alev yanan bir başa, bir hükmünüzle takabileceğiniz bir yafta! Bu ne iddia farkında mısınız?

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl KısakürekBir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek
Şükrü KESKİN, bir alıntı ekledi.
23 saat önce

Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir ama tren hep ileri gider.Hayat bir trendir, tren istasyonu değil...

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Beyza, bir alıntı ekledi.
Dün 01:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Herkes kendi bakış açısını taşır yanında. Ruhun üzerindeki bir bulut yeryüzünü ufukları bir buluttan daha fazla kaplar ve soldurur. Manzara izleyenin gözündedir.

Graziella, Alphonse De Lamartine (Sayfa 86)Graziella, Alphonse De Lamartine (Sayfa 86)

Yılda 200 kitap okumak mümkün ..
Bahanelerin hayatımızdaki yeri düzenli olarak kendini güncelleyen bir tutarlılıkla varlık gösterir.
Özellikle de kitaplar ve düzenli okuma biçimleri konusunda. Çünkü bir şeylere dahil olmak, bağımlılık algısıyla ve can sıkıntısıyla yakın ilişki içerisindedir.
Amerikalı iş adamı Warren Buffet’tın başarıya giden yol hakkındaki fikirleri bu noktada önemlidir.
“Her gün beş yüz sayfa kitap okumaya çalışın. Bilgi bu şekilde gelişmeye başlar. Zamanla birikir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu herkes yapabilir, ama eminim ki birçok insan yapmayacaktır.”
Çünkü gerçek anlamda gerçekleştirilen nitelikli okuma, hayatı ve insanın kendisini anlaması konusunda büyük oranda fayda sağlar.
Her gün beş yüz sayfa kitap okumak ya da yılda 200 kitap bitirmek çoğu insan için imkansız görünebilir ancak matematiksel bir hesap bunun mümkün olduğunu gösteriyor.
Özellikle sosyal medyada harcanan zaman, televizyon seyretmeye ayırdığımız zamanla birleşince ortaya gerçekten korkunç bir manzara çıkıyor.
Bir insanın dakikada iki yüz ila dört yüz kelime okuduğu biliniyor. Ortalama bir kitaptaki toplam kelime sayısı ise elli bini bulunuyor.
İki yüz kitapta bulunan kelime sayısını ise on milyon olarak hesaplayınca ortaya 417 saat çıkıyor. Buradan bakınca yılda 200 kitap okumak için 417 saate ihtiyaç duyduğumuzu görüyoruz.
Pek çoğumuz için imkansız gibi görünen bu zaman aralığı, aslında başka alanlarda harcadığımız gerçek zamanlara denk geliyor. Örneğin bir insanın sosyal medya kullanımında geçirdiği süre ortalama 608 saat.
Televizyon seyretmeye ayırdığımız zaman ise 642 saat. Toplamda 2 bin 250 saatimizi sadece bir şeylerle meşgul olarak geçiriyoruz.
Bu tablo karşısında yılda 200 kitap okumanın imkansız değil, yalnızca bahane olduğu gerçeği bir kez daha kanıtlanmış oluyor.

Teşekkürler rabbim.
Yatakta sapsarı şortumlayım, hava güzel, rüzgar esiyor manzara yok ama olsun. Zeki Müren dinliyorum bir yandan da dolar yükseliyor.